Współczesny styl życia wiąże się z licznymi obowiązkami. Często doprowadzają one do zmęczenia, które definiuje się jako niezdolność do kontynuacji wysiłku czy też stan wewnętrzny skutkujący obniżeniem zdolności do wykonywania pracy. A czy mieliśmy czasem wrażenie, że czujemy się o wiele gorzej, niż zwykle? Być może dopadł nas zespół przewlekłego zmęczenia.

Czym jest CFS i jakie są jego przyczyny?

Zespół przewlekłego zmęczenia, w skrócie CFS to klinicznie zdiagnozowany stan, który charakteryzuje się uczuciem skrajnego wyczerpania. Może pojawić się między 20. a 50. rokiem życia i statystycznie częściej dotyka kobiety. Jednak również mężczyźni czy dzieci mogą się z nim zmagać. Przyczyny wystąpienia CFS nie są do końca znane, jednak szacuje się, że jego rozwijaniu się sprzyjają wszelkie zaniedbania w trybie życia. Obejmują one niewłaściwą i nieregularną dietę, a także brak snu czy aktywności fizycznej. Za czynnik wyzwalający uznaje się wysoki poziom stresu oraz wszelkiego rodzaju stresy organiczne lub psychologiczne. Może występować także w przebiegu innych chorób, w tym depresji, stwardnienia rozsianego, cukrzycy czy zaburzeń w okolicy tarczycy.

Jak objawia się zespół przewlekłego zmęczenia?

Głównym objawem zespołu przewlekłego zmęczenia jest skrajne zmęczenie oraz ogólne złe samopoczucie. Objawy te muszą trwać co najmniej pół roku i nie mieć przyczyn fizjologicznych. Równocześnie z nimi pojawiają się minimum cztery niżej wymienione przypadłości, a do nich zalicza się:

  • problemy ze snem, pamięcią lub koncentracją,
  • bóle głowy, mięśni lub stawów, a także ból brzucha czy gardła,
  • tkliwość węzłów chłonnych oraz objawy grypopodobne,
  • szybkie lub nieregularne bicie serca (np. kołatanie) często połączone z zawrotami głowy i nudnościami.

Tak naprawdę nie ma badań, które pozwalają jednoznacznie stwierdzić CFS. Stawiamy tutaj na stwierdzenie obecności innych schorzeń, które mogą predysponować do pojawienia się zespołu przewlekłego zmęczenia, a także wykluczamy wszystkie inne możliwości. Bierze się tutaj pod uwagę historię chorób pacjenta, wyniki wykonanych badań oraz wyniki badań funkcji poznawczych. Nie bez znaczenia jest także spełnienie kryteriów definicji CFS według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Na czym polega leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia?

Zespół przewlekłego zmęczenia - czym jest oraz jak go leczyć?Zespół przewlekłego zmęczenia leczy się poprzez uregulowanie trybu życia. Obejmuje to kombinację różnych podejść, technik, a czasem nawet leków, które zostały przepisane przez lekarza. Oznacza to, że pomóc nam może:

  • umiar w codziennych obowiązkach oraz reorganizacja codziennego życia w taki sposób, aby znaleźć czas na relaks,
  • walka z siedzącym trybem życia połączona z aktywnym wypoczynkiem,
  • kontrola i leczenie objawów bólowych, a także leczenie depresji wraz z lekami, jeśli oczywiście występują,
  • terapia poznawczo-behawioralną u psychoterapeuty, które pomogą rozpoznać negatywne przekonania i zachowania, a także je wyeliminować,
  • szereg zabiegów, takich jak akupunktura, medytacja, techniki relaksacyjne, rozciąganie czy joga.

Warto także dołączyć do wszelkiego rodzaju grup wsparcia, gdyż zespół przewlekłego zmęczenia często jest traktowany przez społeczeństwo jako lenistwo lub niechęć do pracy.

Czy wygodne łóżko może pomóc w leczeniu CFS?

Podejmujemy wiele różnych kroków w czasie leczenia zespołu przewlekłego zmęczenia. Jednym z nich jest dbanie o zdrowy sen. Aby mógł charakteryzować się wysoką jakością oraz odpowiednią długością, należy uwzględnić kilka. Za najważniejszy czynnik uznaje się właściwie skomponowane łóżko. Oznacza to, że w jego skład wchodzi materac dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Modele, takie jak Hilding Melody gwarantują wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki. Przekłada się to na komfortowy wypoczynek, jednak dobre podłoże do spania to nie wszystko. A o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Wygodna poduszka

Na stronie www.hilding.pl znajdziemy także wygodne poduszki, które również mają znaczący wpływ na jakość naszego snu. Jej rola jest podobna do materaca, gdyż wpływ na wsparcie, tyle że górnych partii ciała. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, dlatego pamiętajmy o uwzględnieniu m.in. wysokości, stopnia twardości czy rodzaju wypełnienia.

Ciepła kołdra

Kołdra to kolejny równie ważny element wyposażenia łóżka. Odpowiada ona za zapewnienie komfortu termicznego w czasie snu, dzięki czemu nasz organizm nie wychładza się oraz nie przegrzewa. Ponadto przyjemnie otula ciało. Przy wyborze najlepszego dla nas modelu należy uwzględnić trzy kwestie, a zalicza się do nich rodzaj wypełnienia, gramatura oraz rozmiar, czyli długość i szerokość.

Inne akcesoria sypialniane

Materac, kołdra czy poduszka to nie wszystko. Chcąc zagwarantować sobie zdrowy sen w komfortowych warunkach, warto także uwzględnić inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się przede wszystkim stelaż, ochraniacz na materac oraz pościel, w skład której wchodzi poszewka na poduszkę, kołdrę czy prześcieradło.

Każdy z nas czuje się czasem zmęczony. Jednak zespół przewlekłego zmęczenia to schorzenie, które wyniszcza organizm. Warto zatem jak najszybciej go zdiagnozować oraz podjąć odpowiednie kroki, polegające m.in. na zmianie stylu życia.

Przeczytaj także: Kompleksowy przewodnik: Jak wybrać idealny materac do spania?