Niestety, konflikty to nieodłączna część każdej relacji. To normalne, że od czasu do czasu ludzie kłócą się ze sobą. Ważne jednak, aby wiedzieć, jak taki konflikt rozwiązać, a także, co robić, aby w przyszłości mu zapobiec. Nasza relacja na pewno na tym zyska. Jak zmniejszyć ilość konfliktów z bliską nam osobą? Dowiedz się więcej!

Z czego wynikają konflikty?

Niezależnie od tego, w jakiej relacji jesteśmy, musimy mierzyć się z tym że mogą wystąpić konflikty. Dotyczą one zarówno znajomości romantycznych, przyjaciół, współpracowników, jak i członków rodziny. Przyczyny konfliktów mogą być jednak różne. Niektóre będą brać się z emocjonalnych pobudek – gdy na przykład ktoś potraktował nas w zły sposób. Nierzadko też źródłem konfliktu jest zwykłe nieporozumienie. Nie wszyscy jednak potrafią szybko je wyjaśnić i szczerze powiedzieć, co czują. Z tego powodu dochodzi do jeszcze większego pogłębienia kłótni, zamiast jej rozwiązania. Źródłem konfliktu mogą być różnice światopoglądowe. Mowa tu szczególnie o sytuacji, w której ktoś, kto ma inne zdanie, narzuca swoje poglądy innym. Wówczas bardzo łatwo o gorącą dyskusję. Podobnie sprawa wygląda w przypadku konfliktu osobowości, w którym osoby, które są od siebie diametralnie różne, nie są w stanie się dogadać. Nie umieją nawzajem zrozumieć swoich działań, co prowadzi do silnej frustracji.

Pamiętajmy jednak o tym, że niezależnie od tego, co stanowi przyczynę kłótni, zawsze istnieją sposoby na to, aby ją rozwiązać. Radzenie sobie z konfliktami to umiejętność, którą może zdobyć każdy. Nie ma wątpliwości, że dzięki niej znacząco ułatwi sobie życie. Wiedząc, jak rozwiązać konflikt, nauczymy się też technik na to, aby w ogóle do niego nie dopuścić. Mowa tu przede wszystkim o nauce kontroli, dzięki której nie damy się tak łatwo ponieść emocjom. Zrozumiemy też, że aby relacja była szczęśliwa i pozbawiona wyniszczających kłótni, należy ją pielęgnować. Starania i poświęcenie dwóch stron to prosta droga do tego, aby zmniejszyć negatywny wpływ konfliktów. Jakie sposoby nam w tym pomogą?

Uważne słuchanie

Jak zapobiec konfliktowi z bliską osobą?Tak jak zostało to już wspomniane wcześniej, jedną z najczęstszych przyczyn konfliktu jest zwykłe nieporozumienie. Musimy zdawać sobie sprawę, że do takiego niezrozumienia dochodzi przeważnie z powodu tego, że osoby wzajemnie się nie słuchają. Nie przywiązywanie uwagi do słów swoich bliskich zwiększa szansę na to, że niespecjalnie ich zranimy. Zapominanie o drobiazgach, niewyrażanie zainteresowania – to wszystko może sprawić, że druga strona poczuje się niedoceniana. Nie można ukryć, że z czasem może to doprowadzić do poważnego konfliktu. Aby go uniknąć, powinniśmy nauczyć się uważnego słuchania. W przypadku bliższych relacji jest to niezbędna rzecz. Musimy pokazać drugiej osobie, że się o nią troszczymy i się nią interesujemy. W końcu my tak samo pragniemy otrzymać od nich uwagę i zrozumienie. Przekonamy się o tym, że kiedy zaczniemy uważnie słuchać, nasze konwersacje staną się ciekawsze i z czasem będziemy mieć coraz więcej wspólnych tematów, które bardziej zbliżą nas do siebie.

Szukanie kompromisu

Kompromis to coś, czego każda osoba nawiązująca nową relację powinna się nauczyć. Jest to bowiem podstawa wspólnego funkcjonowania. Kompromis zakłada, że każda ze stron jest równo traktowana. Dzięki niemu możemy uniknąć sytuacji, w której jedna osoba dominuje i narzuca swoje zdanie drugiej. Umiejętność dogadania się sprawi, że każdy będzie czuł się ważny. Warto stosować kompromis nawet w przypadku małych, na pozór nieznaczących rzeczy, jak na przykład zakupy. Uwzględniając drugą osobę w podejmowaniu decyzji, pokazujemy, że jej zdanie się dla nas liczy. Kompromis pomoże zapobiec wielu konfliktom i zdecydowanie uczyni nasze życie o wiele łatwiejszym.

Sztuka komunikacji

Zamykanie się w sobie i chowanie emocji? To z pewnością nie pomoże nam w uniknięciu kłótni. Powinniśmy pamiętać o tym, że w relacji musimy być przede wszystkim szczerzy i autentyczni. Nie zamiatajmy naszych uczuć pod dywan, ponieważ z czasem mogą wrócić ze zdwojoną siłą. Bardzo ważne jest to, aby zdać sobie sprawę z problemu, a następnie o nim porozmawiać. Tylko w ten sposób będziemy mogli stawić mu czoła. Nie zapominajmy również o tym, aby komunikować swoje potrzeby – bądźmy transparentni, ponieważ to pomoże nam stworzyć dokładnie taką relację, w której każda ze stron będzie się dobrze czuła.

Czas sam dla siebie

Mimo że w relacji chodzi o to, aby przede wszystkim spędzać czas ze sobą, wciąż musimy zadbać o to, aby mieć też moment dla siebie. To bardzo ważne, ponieważ pomoże nam to zachować równowagę. Okazuje się bowiem, że wiele konfliktów wynika z tego, iż osoby, przebywające ze sobą bardzo często, powoli zaczynają się mieć dosyć. Jeśli jesteśmy z kimś w tak dużym natężeniu, z czasem każda, nawet najmniejsza rzecz może wzbudzać w nas irytację. Dlatego tak ważne jest, aby robić sobie przerwy. Chwila na zaczerpnięcie oddechu i uporządkowanie myśli sprawi, że szybciej się uspokoimy, a także spojrzymy na sytuacje z różnej perspektywy. Bycie sam na sam spowoduje, że bardziej zaczniemy doceniać drugą osobę. Z drugiej strony, będziemy mieli przestrzeń na to, aby zająć się czymś, co tylko nas interesuje. Dzięki temu nawet mimo tego, że będziemy w związku, wciąż będziemy mogli się rozwijać. Mając moment dla siebie, wcale nie musimy robić niczego wielkiego. Może być tak, że będziemy chcieli po prostu odprężyć się i zrelaksować. Możemy wówczas sięgnąć po ulubioną lekturą lub serial. Jeśli chcemy mieć gwarancję tego, że w pełni wykorzystamy czas sam na sam i się wyciszymy, stwórzmy sobie komfortową przestrzeń dla relaksu. Przydadzą nam się wówczas różne artykuły sypialniane, które spowodują, że pomieszczenie stanie się o wiele bardziej przytulne. Nie zapomnijmy też o wygodnym podłożu – materac, na którym leżymy, musi zapewniać prawidłowe podparcie. Ważne, aby ponadto umożliwiał znalezienie wygodnej pozycji. Produkty z kategorii https://sennamaterace.pl/116-materace-90×190 zapewnią komfort i swobodę ruchów idealny dla jednej osoby.

Pomimo że konflikty mogą się przydarzyć w każdej relacji, nie można ukryć, że to coś, co nie wpływa pozytywnie na więź między dwoma osobami. Jeśli kłótnie pojawiają się w naszej znajomości niezwykle często, być może jest to znak, żeby dowiedzieć się, jak szybko i skutecznie je rozwiązać i co takiego należy zrobić, aby w przyszłości było ich zdecydowanie mniej.

Przeczytaj także:

  1. Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?
  2. Poduszka do spania na brzuchu – jak wybrać dobrze?
  3. Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze pościeli do łóżka