Korzystanie z Internetu to codzienność dla każdego z nas. Współczesna technologia niesie ze sobą wiele korzyści. Jednocześnie jednak jest ściśle sprzężona z wyzwaniami związanymi z nadmiarem czasu spędzanego przed ekranem. Jak zarządzać czasem w sieci, aby utrzymać zdrowy tryb życia?

Nadmiar czasu w sieci – zagrożenia

Zbyt duża ilość czasu w sieci może prowadzić do wielu zagrożeń – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i społecznego oraz psychicznego. Ciągła ekspozycja na informacje, opinie i stresujące treści może prowadzić do znacznego pogorszenia ogólnego samopoczucia. Nadmierne korzystanie z Internetu czasem przeradza się w uzależnienie, które wymaga terapii pod okiem specjalistów.

Poza tym długotrwałe siedzenie przed ekranem nieodłącznie wiąże się z prowadzeniem siedzącego trybu życia. Zwiększa to ryzyko wielu schorzeń, wśród których warto wyróżnić choroby serca, otyłość i problemy z kręgosłupem. Ból pleców jest dolegliwością najczęściej zgłaszaną w gabinetach lekarskich. Warto mieć świadomość tego, że nawet wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych i dbanie o sen w wygodnym łóżku, w którym jest wygodny materac nawierzchniowy 90×200 cm, nie przyniesie ulgi wówczas, gdy kręgosłup nieustannie będzie wykrzywiony podczas korzystania ze smartfona czy komputera.

Spędzanie zbyt dużych ilości czasu online to nie tylko zagrożenia dla zdrowia. Nadmierne udzielanie informacji osobistych stanowi główną przyczynę narażenia na problemy związane z prywatnością. Kradzież tożsamości to coraz częściej pojawiający się kłopot. Dodatkowo media społecznościowe sprzyjają cyberprzemocy – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Higiena bycia online – jak ją zaplanować?

Higiena bycia online obejmuje zestaw praktyk, które pomagają utrzymać zdrowe i bezpieczne doświadczenia w cyberprzestrzeni. Jakie zasady warto wdrożyć do swojego funkcjonowania w sieci?

  • Zdrowie w cyfrowym świecie - zarządzanie czasem przed ekranemOgraniczony czas – dbaj o równowagę między bycie offline i online. Określ limit czasu spędzanego w Internecie. Monitoruj też rodzaj konsumowanych treści, aby zachować rozsądne proporcje między zdobywaniem informacji ze świata, edukacją i rozrywką.
  • Zabezpieczenie danych osobowych – dostosuj ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i kontroluj informacje, które są udostępniane publicznie. Ogranicz dostęp do swoich informacji osobistych jedynie do niezbędnego minimum.
  • Świadomość – pamiętaj o ryzyku cyberprzemocy, kradzieży tożsamości czy włamań na konta bankowe. Stosuj zasady bezpieczeństwa, a wszelkie incydenty zgłaszaj odpowiednim służbom
  • Programy antywirusowe – zainstaluj program antywirusowy i antymalware. Regularnie skanuj swój komputer.
  • Aktualizacje systemu – aktualizuj aplikacje, przeglądarkę internetową i system operacyjny. Dzięki temu skorzystasz z poprawek bezpieczeństwa.
  • Bezpieczne zakupy – kupuj tylko w zaufanych i renomowanych sklepach.
  • Silne hasła – nie używaj tych samych haseł do różnych kont. Używaj silnych kombinacji małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Uzależnienie od ekranu – jak je rozpoznać?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych jest dziś na porządku dziennym. Dlatego rozpoznanie uzależnienia jest często bardzo trudne. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych symptomów sygnalizujących istnienie problemu. Po ich zauważeniu warto udać się do psychologa. Ze specjalistycznej pomocy można skorzystać w praktycznie każdym większym mieście, takim jak Bydgoszcz.

Osoby zmagające się z uzależnieniem mają trudności w ograniczaniu czasu spędzanego przed ekranem. Tej sytuacji nie zmieniają wcześniejsze zobowiązania do robienia innych rzeczy. Często miejsce ma zaniedbywanie relacji społecznych i utrata zaangażowania w interakcje z bliskimi. Uzależnienie od ekranów ma też swoje fizyczne objawy. Wśród nich wyróżnić można w szczególności zmęczenie oczu, bóle głowy lub problemy ze snem.

Charakterystyczny jest też brak kontroli nad swoimi zachowaniami online. Dotyczy to w szczególności trudności w powstrzymaniu się od korzystania z Internetu, pomimo świadomości negatywnych skutków. Przerwy w dostępie do urządzeń elektronicznych są przyczyną niepokoju, nerwowości i irytacji.

Złote zasady spędzania czasu w sieci

Korzystanie z Internetu, a w szczególności z mediów społecznościowych, może być wciągające, a nawet uzależniające. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wprowadzić do swojego życia kilka podstawowych zasad, które umożliwią rozsądne zarządzanie czasem przed ekranem.

  • Określ cele – w momencie, w którym rozpoczynasz korzystanie z Internetu, ustal swój cel. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uniknąć wylądowania w serwisie społecznościowym w godzinach pracy.
  • Ogranicz czas – ustal limit czasu na nieproduktywne przeglądanie sieci.
  • Unikaj wielozadaniowości – skup się na jednej czynności. Multitasking sprzyja bezsensownemu przeglądaniu treści w Internecie, które jest po prostu stratą czasu.
  • Planuj – uwzględnij czas na korzystanie z sieci w swoim planie tygodnia. Staraj się jednak nie przekraczać wyznaczonych limitów.
  • Korzystaj z Pomodoro – korzystaj z Internetu przez pewien krótki okres czasu, a następnie zrób przerwę. Ułatwia to utrzymanie kontroli i koncentracji.
  • Dbaj o równowagę – zachowaj czas na relacje społeczne, hobby i inne aktywności. Internet nie powinien wpływać ograniczająco na żadną płaszczyznę Twojego życia.

Umiejętność zdrowego zarządzania czasem przed ekranem jest w dzisiejszych czasach kluczowa. Warto zastanowić się nad podejściem do sieci w swoim życiu i zorganizować korzystanie z Internetu tak, aby nie wpływało negatywnie na inne aspekty codzienności.

Przeczytaj też: Dlaczego materac jest najważniejszym elementem w sypialni?