W dzisiejszych czasach rynek kuchenny jest pełen innowacyjnych urządzeń, które mają ułatwić nam codzienne gotowanie. Jednym z takich produktów jest Thermomix – wielofunkcyjny gadżet kuchenny, który zdobył popularność na całym świecie. Jednak, czy rzeczywiście warto zainwestować w ten sprzęt, czy może to jedynie kolejna strata pieniędzy? W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii praktyczności Thermomixa i jego potencjalnym wadom.

Czym jest Thermomix?

Thermomix to innowacyjne urządzenie, które łączy w sobie wiele funkcji, takich jak: mieszanie, blendowanie, gotowanie, podgrzewanie, a nawet pieczenie. Nie są to jednak wszystkie jego zastosowania. Wątpliwością nie pozostaje natomiast to, że Thermomix jest w stanie niemalże samodzielnie od a do z przygotować daną potrawę, jeżeli oczywiście jest ona zawarta w jego programie. To interesujące urządzenie posiada bowiem gotowe „menu”, w którym znajduje się wiele przepisów na zupy, dania główne, a nawet wypieki, desery i drinki. Wystarczy wybrać na jego panelu dotykowym to, co chcemy, aby nam przygotował, oraz dostarczyć mu odpowiednie składniki. Thermomix jest zaprojektowany w taki sposób, aby po prostu oszczędzać nasz czas, ułatwiać i uprzyjemniać proces gotowania. Pozostaje jednak pytanie: czy faktycznie warto go kupić?

Ile kosztuje Thermomix?

Thermomix: praktyczne urządzenie czy strata pieniędzy?Warto też nieco pochylić się nad ceną tego innowacyjnego urządzenia. Dla jednych stanowi ona wystarczający powód, dla którego zakup Thermomixa jest w ich opinii nieopłacalny, a zaś dla innych cena nie gra większej roli za tak praktyczny kuchenny gadżet. Ile zatem kosztuje taka przyjemność? Wszystko zależy od konkretnego modelu Thermomixa. Najtańsze wersje, które stanowią alternatywę dla oryginalnego urządzenia, oscylują w granicach około 2000 zł. Natomiast najnowszy model Thermomixa to koszt już ponad 6000 zł. Trudno więc zaprzeczyć, że tego typu urządzenie posiada wysoką cenę i nie każdy jest gotowy przeznaczyć taką ilość pieniędzy na zakup jedynie popularnego dodatku kuchennego, który po czasie może się nam znudzić.

Korzyści z posiadania Thermomixa

W pierwszej kolejności warto się zatem zastanowić, czy tak wysoka cena Thermomixa jest warta jego zakupu. Z pewnością tego typu urządzenie to niesamowita oszczędność czasu – dzięki możliwości jednoczesnego wykonywania kilku czynności kuchennych, gotowanie staje się szybsze i bardziej efektywne. W czasie, gdy Thermomix pracuje, my możemy zająć się innymi czynnościami, niekoniecznie tymi w obrębie kuchni.

Kolejną zaletą Thermomixa jest zdecydowanie jego wielofunkcyjność, która także przekłada się na oszczędność czasu. Dzięki temu Thermomix zastępuje wiele innych urządzeń kuchennych, które zajmują niepotrzebnie dodatkowe miejsce w kuchni. Inwestując więc w ten gadżet, nie musimy kupować wielu oddzielnych sprzętów, co może też decydować o tym, iż jest to niewątpliwie opłacalne rozwiązanie. Thermomix bez problemu zastępuje nam mikser, blender, piekarnik czy siekacz. Przygotowując daną potrawę nie musimy więc sięgać po kilka różnych urządzeń kuchennych – wystarczy wszystkie składniki wrzucić do wnętrza Thermomixa oraz wybrać odpowiedni program na panelu dotykowym.

Na uwagę zasługuje tutaj również łatwość obsługi tego urządzenia. Thermomix został bowiem zaprojektowany w taki sposób, aby nawet osoby posiadające trudności z gotowaniem, potrafiły z niego korzystać i cieszyć się pysznymi potrawami. Jest on wyposażony w intuicyjny ekran dotykowy oraz czytelne menu, w którym z kolei jest wbudowanych wiele smacznych przepisów, opisanych krok po kroku. I choć Thermomix oferuje gotowe rozwiązania, to jednak nadal stanowi możliwość eksperymentowania z własnymi kulinarnymi pomysłami. Dzięki temu możemy tworzyć niestandardowe dania i dostosowywać przepisy do indywidualnych upodobań smakowych

Niektórzy zwracają także uwagę na takie aspekty jak sterowanie temperaturą i czasem gotowania, co z kolei przekłada się na zachowanie maksymalnej liczby wartości odżywczych w przygotowywanych potrawach. Gotowanie na parze i minimalne zużycie tłuszczu są więc dodatkowymi atutami w tym zakresie. Nie zapominajmy jednak, że za nasze zdrowie w głównej mierze odpowiada treściwy sen, a taki uzyskamy jedynie za pomocą wygodnego materaca. Wiele doskonałych modeli znajdziemy w sklepie abcsnu.pl czy w salonach w Bydgoszcz.

Thermomix – czy to strata pieniędzy?

Bez dwóch zdań Thermomix wiąże się z wieloma korzyściami. Pozostaje jednak pytanie, czy oddają one tak wysoką cenę tego urządzenia? Nie ma bowiem co ukrywać, że jest to zdecydowanie największe ograniczenie dla wielu konsumentów. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na zakup tak kosztownego urządzenia, a inni zaś zastanawiają się, czy nie jest on po prostu stratą pieniędzy. Dlatego też przed podjęciem decyzji o jego nabyciu należałoby rozważyć jego użyteczność w swoim indywidualnym przypadku. Dla jednej grupy społeczeństwa Thermomix to zbawienne rozwiązanie jednak inna grupa może uznać, że samodzielne gotowanie jest bardziej opłacalne i przyjemniejsze.

Dużą wadą Thermomixa jest także konieczność dostosowania się do nowego sprzętu. Mimo łatwej i intuicyjnej obsługi dla wielu osób przesiadka na tego typu urządzenie może nadal wymagać czasu, cierpliwości i przede wszystkim chęci. Wymagane jest też tutaj konserwatywne podejście do przepisów, ponieważ tylko wtedy możemy osiągnąć optymalne rezultaty. Dla tych, którzy wolą bardziej swobodne podejście do gotowania, może to być ograniczający czynnik i wystarczający powód, dla którego zakup Thermomixa jest nieopłacalny.

Poza tym warto zaznaczyć, że Thermomix to rozbudowane urządzenie, przy którym zawsze istnieje spore ryzyko awarii czy wystąpienia innej usterki. Wtenczas koszty wymiany części lub naprawy mogą przerosnąć nasze możliwości finansowe i należy być po prostu przygotowanym na takie sytuacje.

Decyzja o zakupie Thermomix zależy więc od indywidualnych preferencji i potrzeb. Dla osób, które cenią oszczędność czasu i miejsca w kuchni, Thermomix może być praktycznym rozwiązaniem. Jednak dla tych, którzy preferują tradycyjne metody gotowania i nie chcą inwestować dużo pieniędzy, może to być zbędny wydatek i nic innego jak starta pieniędzy. Warto zatem dobrze zastanowić się nad własnymi zwyczajami kulinarnymi i potrzebami kuchennymi, zanim zdecydujemy się na tak kosztowną inwestycję.

Przeczytaj także: Kołdra i jej rodzaje