W sypialni spędzamy wiele godzin każdego dnia. To nie tylko miejsce snu, ale także odpoczynku, regeneracji czy relaksu przed wyzwaniami kolejnej doby. To niezwykle ważne, by zaprojektować tę przestrzeń tak, aby odpowiadała ona naszym potrzebom, a także gustom. Przykładowo – dla miłośników literatury sypialnia może być nie tylko miejscem wypoczynku, ale także spokojną przestrzenią na oddanie się czytelniczej pasji. W tym artykule przedstawimy pomysły na takie urządzenie sypialni, które równocześnie sprzyja relaksowi, jak i umożliwia przechowywanie i wyeksponowanie książek oraz stworzenie przytulnego miejsca do czytania.

Biblioteczka w sypialni? Dlaczego nie!

Najważniejszym miejscem w domu każdego mola książkowego jest regał z książkowymi zdobyczami. To mebel, który pozwala estetycznie wyeksponować czytelnicze trofea, a także służy ich przechowywaniu i łatwemu odnajdywaniu konkretnych pozycji. Ozdobą biblioteczki mogą być nie tylko dodatki, ale też ciekawe ułożenie książek – przykładowo kolorami ich grzbietów czy gatunkami literackimi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sypialni prawdziwego czytelnika pojawiła się biblioteczka. Co więcej, to szansa na kreatywne szaleństwo: możemy skorzystać z wolnostojącego regału, zrobić z dwustronnie otwartej półki na książki przepierzenie, czy nawet zaprojektować ścienny wzór z ciekawych półeczek. Dzięki sprytnemu przechowywaniu książek w sypialni miłośnicy literatury zyskają więcej miejsca na swoje zbiory, a także będą mieli swoje ulubione tomiki zawsze pod ręką.

Uwaga! Sypialniana biblioteczka ma jeden minus. Na książkach łatwo zbiera się kurz, który jest bardzo niepożądany w sypialni i łóżku. Wzmaga reakcje alergiczne, negatywnie wpływa na higienę snu, czy nawet utrudnia zasypianie. Jeśli planujesz umieścić w swojej sypialni regał z książkami, regularnie poświęcaj czas na jego odkurzanie.

Sypialnia dla miłośników literatury. Sprawdź jak!Rzuć na to trochę światła

Wszyscy czytelnicy wiedzą, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie podczas czytania. Dzięki niemu oczy mniej się męczą, a my możemy dłużej cieszyć się lekturą. Warto zadbać o to. by w sypialni dla miłośników literatury znalazło się wygodne miejsce do czytania z dostępem do naturalnego światła dziennego.

Czytelnictwo nie kończy się jednak wraz z zachodem słońca. Warto umieścić w sypialni także oświetlenie punktowe, które pozwoli na wieczorne czytanie w łóżku. Przydatne będą nie tylko stojące przy łóżku lampki nocne, ale także łatwe do wyciemnienia światło sufitowe, które nie będzie przeszkadzało podczas czytania.

Twoje miejsce do czytania w sypialni

By cieszyć się wygodą podczas czytania w łóżku, warto zainwestować w odpowiedni materac. Dobrze jest zdecydować się na model o komfortowym rozmiarze i dobrze dobranej twardości, który zapewni nam nie tylko miejsce na błogie leniuchowanie z książką, ale także zagwarantuje odpowiednią stabilizację kręgosłupa i przyjemną amortyzację ciała. Dobrze w sypialniach dla fanów czytelnictwa sprawdzą się materace z nowoczesnymi materiałami wypełnienia, takimi jak pianki czy sprężyny. Znaleźć je można tutaj: https://sennamaterace.pl/34-materace-multipocket.

Oprócz tego, warunkiem koniecznym w takiej sypialni jest przytulne miejsce do ,,dziennego” czytania. W tej roli dobrze sprawdzą się niewielka kanapa czy szezlong umieszczone w pobliżu biblioteczki. Warto przyozdobić je miękkimi poduszkami i ciepłym kocem, który uchroni nas przed zmarznięciem nawet podczas najdłuższych czytelniczych sesji. Dobrze jest umieścić w pobliżu takiego miejsca czytelniczego także stolik. Sprawdzi się on jako podstawka pod stosik przyszłych lektur, a także idealne miejsce na kubek ciepłego kakao.

Zadbaj o ciszę i spokój

By z przyjemnością móc zanurzać się w czytelniczy świat, trzeba zapewnić sobie odpowiednie warunki. Przede wszystkim, nie mogą przeszkadzać nam hałasy z zewnątrz. Projektując sypialnię dla miłośników czytania trzeba więc dobrze przemyśleć kwestie akustyki, a w szczególności wyciszenia.

W lekturze przeszkadzać może nie tylko hałas, ale też przykładowo… ostre światło. Jeśli do sypialni wdzierają się promienie piekącego słońca, które nie tylko nieprzyjemnie grzeją, ale też rażą w oczy, warto zainwestować w jasne zasłony. Nie zablokują one całkowicie dopływu naturalnego światła, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dalszą lekturą, jednak ograniczą jego siłę, przez co będziemy mogli czytać w ciszy i spokoju.

Dodatki ze świata literatury

Co możemy zrobić, by urządzana przez nas sypialnia dla fanów literatury była jeszcze bardziej klimatyczna? Przede wszystkim postawmy na związane z literaturą dodatki. Mogą to być zarówno gadżety ułatwiające czytanie, takie jak podstawki pod książki i przenośne lampki z jasnym światłem, jak i dodatki nawiązujące stylem do czytelniczego świata.

Na rynku dostępnych jest wiele plakatów z motywami, postaciami czy cytatami z książek. Znajdziemy zarówno bardziej subtelne i aluzyjne nawiązania, jak i portrety literackich bohaterów. Fani pełnych rozmachu rozwiązań postawić mogą nawet na zrobione na zamówienie fototapety nawiązujące do literatury, które pokryją ściany pokoju.

Dobrym pomysłem dla wszystkich moli książkowych jest równie wprowadzenie do swojej sypialni gadżetów nawiązujących do ulubionych serii wydawniczych, takie jak specjalne podpórki do książek, figurki, kubki, a nawet pościel z nadrukowanymi fragmentami ulubionych książek. Na specjalne zamówienie możemy kupić nawet meble, które nawiązują do danej lektury.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi. Postawmy na wysokiej jakości dodatki i elementy wyposażenia.  Projektowanie sypialni dla miłośników literatury może być wyzwaniem, ale z pewnością przyniesie wiele radości i dobrej zabawy.