Każdy z nas potrzebuje snu do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jego ilość zależy od naszego stylu życia, ale również od płci czy od wieku. Nocny wypoczynek jest bardzo istotny, nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również dla utrzymywania zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego w dobrej kondycji. Warto zadbać o prawidłowy cykl snu, a nasza sprawność, odporność czy koncentracja zdecydowanie się poprawią. 

Ile spać, by się wyspać?

Często, przez brak czasu, śpimy za mało. Nie dbamy wystarczająco o to, by odpowiednio wypocząć, przez co wybudzamy się w nocy i nie utrzymujemy prawidłowego rytmu snu. Tak naprawdę do codziennego funkcjonowania potrzebujemy określonej liczby godzin przeznaczonych na sen. To gwarancja lepszego samopoczucia. Najwięcej, bo aż ¾ doby przesypiają noworodki. Wiąże się to z intensywnym rozwojem mózgu, który zachodzi właśnie podczas snu. Dlatego popularnie mówi się, że małe dzieci budzą się jedynie na jedzenie – jest to po części prawda. Pierwsze miesiące życia to w głównej mierze, naprzemiennie sen oraz posiłki. Właśnie tak powinno to wyglądać – wtedy możemy być spokojni o prawidłowy, książkowy rozwój naszego malucha. Natomiast nastolatkowie bardzo często są uznawani za leniwych, ponieważ lubią długo spać, czasami nawet do pory obiadowej. Nie jest to jednak do końca prawda. Młody człowiek, w wieku nastoletnim, który stale się rozwija, potrzebuje nawet 11 godzin snu, by przyswajać ogrom nowych informacji. W tym wieku dzieje się naprawdę dużo, a oprócz tego ciało, układ hormonalny czy nerwowy się zmieniają i dostosowują do wprowadzenia nastolatka w wiek dojrzalszy. Dorosły powinien utrzymywać swoją dobową ilość snu między 7 a 9 godzin. Jest to odpowiedni czas, by się w pełni zregenerować i być gotowym na nowy dzień pełen wrażeń i ciekawych aktywności. Również bardzo popularne jest stwierdzenie, że osoby starsze śpią mało, ponieważ właśnie tyle im potrzeba, żeby odpocząć. Jest to jednak nieprawda. Mała ilość snu, często pełna wybudzeń i zakłóceń wiąże się z wiekiem oraz schorzeniami, przez które może być ciężko przespać chociażby 8 godzin. Odpowiedni odpoczynek gwarantuje zdecydowanie lepszy humor i może na stałe poprawić twoje zdrowie. Jest to bardzo ważne, ponieważ sen to jedna z najważniejszych rzeczy, które mamy, tak naprawdę, na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zadbać o swój plan dnia tak, by wygospodarować odpowiednią ilość czasu na niezbędny, wieczorny odpoczynek.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Nocny wypoczynek - jak ważny jest dla codziennego funkcjonowania?Mówi się, że w ekstremalnych warunkach jesteśmy w stanie wytrzymać 11 dni bez snu. Jednak już po kilkunastu godzinach zaczynają występować niepożądane dolegliwości, takie jak ból głowy, nudności, światłowstręt czy rozdrażnienie. Nocny odpoczynek to bardzo ważna część doby, która nie powinna być pomijana. Należy zawsze znaleźć czas na porządne wyspanie się, ponieważ daje nam to bardzo potrzebną regenerację ciała i umysłu. Odpowiedni wypoczynek wpływa na lepsze zapamiętywanie oraz utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Jeżeli jesteśmy zregenerowani, naszemu organizmowi łatwiej jest radzić sobie z wszelkiego rodzaju infekcjami, dzięki czemu mamy większą szansę, by szybciej wyzdrowieć. Śpiąc, nasz mózg odpoczywa, dzięki czemu później może być bardziej efektywny. Sen jest również traktowany jako ucieczka od problemów. Możemy wtedy w spokoju poukładać sobie myśli, odpocząć od codzienności i spojrzeć na różne rzeczy z innej perspektywy. Jednak najważniejszy jest wygodny i dopasowany do nas materac, który sprawi, że będziemy lepiej się wysypiać, a rano wstaniemy z dobrym humorem oraz bez wszelkich dolegliwości bólowych. Poprawi on zdecydowanie komfort wypoczynku oraz sprawi, że będziemy do łóżka wracać z utęsknieniem i pragnieniem przespania kolejnej nocy w tak cudownych warunkach, które sami sobie stworzyliśmy.

Materace multipocket – charakterystyka 

Istnieje wiele rodzajów materacy, przez co czasami ciężko wybrać ten odpowiedni. Decydując się na ten jeden, wymarzony, warto, w głównej mierze, skupić się na naszych potrzebach i własnych preferencjach. Pomoże to w prawidłowej selekcji oraz lepszym doborze tego niezbędnego dodatku. Swoją uwagę na pewno warto zwrócić na nowoczesne materace multipocket, które charakteryzują się budową kieszeniową, ale, co ważne, w ich podstawie zastosowano większą liczbę sprężyn na 1m². Dzięki temu ma więcej potrzebnych punktów podparcia oraz większą elastyczność punktową – to bardzo istotne. Sprawia to, że lepiej i dokładniej dopasowuje się do kształtu i nacisku ciała, jednocześnie odciążając kręgosłup i mięśnie, które mogą w trakcie nocy spokojnie odpocząć. Większa ilość sprężyn zapewnia bardziej komfortowy wypoczynek, a jakość snu zdecydowanie się polepsza. Śpiąc na wygodnym materacu potrafimy szybciej się zregenerować i efektywniej działać przez cały dzień. Oprócz tego, budzimy się bez bólu pleców, karku czy mięśni i jesteśmy w stanie sprostać nawet najtrudniejszym zadaniom, które na nas czekają. Co jest równie ważne, materace multipocket charakteryzują się także tym, że uginają się jedynie pod ciężarem śpiącej osoby. Dzięki zastosowaniu technologii tego typu, ułożenie drugiej osoby w łóżku kompletnie nie jest w stanie nam przeszkodzić i zaburzyć komfortowego wypoczynku.

Materace kieszeniowe – charakterystyka 

Bardzo dobrą alternatywą dla materacy multipocket są materace kieszeniowe. Ich wyróżniające, wartościowe cechy są zaskakująco podobne i równie zadowalające, dla nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jednak, co istotne, wspomniany artykuł można dobrać pod własne preferencje, w większym rozstrzale cenowym, przez co jest odpowiedni na każdą, nawet studencką kieszeń. Pokazuje to, że dobry materac nie musi być wcale bardzo drogi i nie musimy wydawać na niego wszystkich oszczędności. Najbardziej liczą się dobrze przemyślane właściwości. Materace kieszeniowe posiadają stelaż, który został zbudowany ze specjalnych sprężyn. Każda z nich została umieszczona w osobnym woreczku – kieszeni, które połączone są ze sobą, tak by uzyskać najlepsze efekty pracy stelażu pod wpływem nacisku ciała człowieka. Dzięki temu, że sprężyny nie są połączone bezpośrednio ze sobą, nie odczuwamy ruchów innych niż nasze w obrębie łóżka. Jest to niesamowicie ważne dla komfortowego snu. Przespanie całej nocy, bez wybudzania się to prawdziwy luksus, który warto sobie zapewnić.

Nie istnieje jeden, uniwersalny przepis na prawidłowe i komfortowe przespanie całej nocy. Ważne jest, by słuchać swojego organizmu i znaleźć złoty środek, który idealnie się u nas sprawdza. Jednak warto zapewnić sobie, chociażby minimalną ilość snu, odpowiednią dla wieku w którym jesteśmy. Sprawi to, że jakość życia zdecydowanie się poprawi, a sami poczujemy, że odżyliśmy i jesteśmy bardziej szczęśliwi i sprawni.

Przeczytaj także: