Piękne, głębokie zapachy oczarują nas nie tylko swoim aromatem, ale i pozytywnymi właściwościami. Umożliwi nam to aromaterapia, dzięki której możemy połączyć miłość do ciekawych zapachów i relaksu. Na czym dokładnie polega ta technika? Dowiedz się, jakie korzyści ze sobą niesie!

Czym jest aromaterapia? 

Dla tych, którzy jeszcze nie spotkali się z tym terminem, wyjaśniamy, że aromaterapia to rodzaj medycyny naturalnej, która dosłownie polega na leczeniu zapachem. Za pomocą olejków eterycznych, które w swoim składzie posiadają wartościowe rośliny i zioła, możemy złagodzić wiele różnych dolegliwości. Dzieje się to najczęściej poprzez drogę oddechową lub przez kontakt ze skórą. Warto wiedzieć, że aromaterapia istnieje od wielu lat – stosowano ją już w starożytności, na przykład w Chinach czy w Egipcie. Może być wykorzystywana stricte do relaksu bądź do poradzenia sobie z różnymi problemami zdrowotnymi. Jej popularność rośnie w siłę, a pozytywne działanie jest ciągle potwierdzane.

Rodzaje aromaterapii 

Istnieją różne sposoby na to, aby stosować aromaterapię. Najpopularniejszym jest wdychanie, wąchanie czy inhalacja – poprzez drogę oddechową umożliwiamy przedostanie się olejków eterycznych do naszego organizmu. Inhalacja będzie możliwa dzięki skropieniu materiału ulubionym olejkiem lub dodaniem go do miski z gorącą wodą. Pamiętajmy, aby wdychając zapach, uważać na to, żeby buteleczka nie dotknęła naszej twarzy. Zwróćmy uwagę również na to, że olejki mają bardzo silny zapach, dlatego wystarczy dosłownie parę wdechów, aby poczuć efekt.

Kolejny sposób, jaki proponuje nam aromaterapia, to bezpośredni kontakt olejków z naszą skórą. Najprzyjemniejszym wykorzystaniem tej techniki będzie masaż z użyciem olejków eterycznych. W ten sposób odczujemy cudowne właściwości głębokiego zapachu, a do tego nasze ciało będzie mogło w pełni się odprężyć. Jeśli zmagamy się z napięciem czy stresem, ten sposób świetnie sprawdzi się na zminimalizowanie negatywnych emocji. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, wybrany olejek powinien być dopasowany do naszych gust i nam odpowiadać.

Olejki eteryczne sprawdzą się też w łazience – mowa tu o gorącej kąpieli, do której możemy dodać kilka kropel ulubionego zapachu. Dzięki temu możemy liczyć na pozytywne działanie aromaterapii, a do tego nasz moment wypoczynku stanie się naprawdę wyjątkowy. Relaks w takich okolicznościach będzie cudownym doświadczeniem. Jeśli wykorzystamy odpowiednie olejki, taka kąpiel pomoże nam pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, jak na przykład ból głowy. Będzie też świetną częścią wieczornej rutyny – pomoże nam się wyciszyć i odprężyć przed snem. W ten sposób zaśnięcie przyjdzie nam z łatwością, więc gdy doświadczamy problemów ze snem, warto wykorzystać tę technikę. Dodając olejek lawendowy, który znany jest ze swoich właściwości łagodzących kłopoty z zaśnięciem, możemy być pewni, że zauważymy dużą zmianę.

Jakie korzyści ma aromaterapia?Dlaczego warto stosować aromaterapię? 

Nie ma wątpliwości, że aromaterapia niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawdzi się zarówno dla tych, którzy pragną zapewnić sobie wyjątkowy relaks, jak i tych, którzy szukają realnego rozwiązania różnych dolegliwości. Mimo że aromaterapia należy do medycyny naturalnej, jest powszechnie stosowana. Może być świetnym domowym sposobem na rozwiązanie niektórych problemów.

Inhalacja z użyciem olejków eterycznych okaże się niezwykle przydatna w przypadku chorób z układem oddechowym. Złagodzi stany zapalne i przyniesie ukojenie. Pomoże też na przeziębienie, kiedy to często zmagamy się z zatkanymi zatokami, a do tego polepszy naszą odporność.

Ci, którzy doświadczają bezsenności bądź ich sen nie jest zbyt komfortowy, powinni koniecznie pomyśleć o aromaterapii. Technika ta nie dość, że przyczyni się do uspokojenia i wyciszenia organizmu, to jeszcze znacząco poprawi jakość ich snu. Dzięki temu kłopoty z zaśnięciem odejdą w zapomnienie, a my będziemy budzić się wypoczęci i z dobrą energią. To znacząco wpłynie na poprawę naszego samopoczucia.

Zdecydowanie warto wspomnieć o roli, jaką odgrywa aromaterapia w przypadku naszych emocji. Odpowiednie olejki eteryczne mogą znacznie polepszyć nasz humor, wzbudzić zadowolenie i pozytywne emocje. Ich właściwości zredukują stres w naszym organizmie i przyczynią się do wyciszenia dręczących nas myśli. Mogą ponadto zwiększyć naszą koncentrację i umożliwić nam lepsze skupienie się.

Aromaterapię można stosować nawet w przypadku zaburzeń depresyjnych, stanów lękowych czy podczas przewlekłego stresu. Działanie olejków pomoże nam złagodzić objawy tych dolegliwości. Zauważymy, że po zrobieniu inhalacji czy masażu poczujemy dużą zmianę – staniemy się zrelaksowani, spokojni. Nasze ciało w końcu dostanie szansę na to, aby się odprężyć, dzięki czemu pozbędziemy się napięcia nagromadzonego w mięśniach.

Jeśli skorzystamy z olejków eterycznych podczas masażu, możemy liczyć na to, że zredukujemy ból w miejscach, które wcześniej nam dokuczały. Aromaterapia umożliwia rozluźnienie mięśni, a do tego niweluje nieprzyjemności ruchowym. Może okazać się skuteczna przy chorobach związanych z układem krążenia. Będzie rozwiązaniem również w przypadku problemach skórnych – sprawdzi się na łagodzenie ran czy zewnętrznych objawów.

Mimo że leczenie zapachem niesie ze sobą wiele korzyści, musimy mieć na uwadze, aby korzystać z tej metody odpowiedzialnie. W tym wypadku również stosowana jest zasada mówiąca o tym, że co za dużo, to niezdrowo – nie powinniśmy przesadzać z ilością używanego olejku. Przed pełnoprawnym korzystaniem z niego możemy wykonać test uczuleniowy, aby mieć pewność, że wybrany zapach jest dla nas w pełni bezpieczny.

Aromaterapia to wyjątkowa sztuka, którą zdecydowanie warto wprowadzić do naszego życia. Zagwarantuje nam nie tylko przyjemność z pięknych zapachów, ale i cenne właściwości, które im towarzyszą. Wykorzystanie olejków eterycznych to świetny sposób na to, aby jednocześnie zadbać o swój organizm i zrobić dla siebie coś miłego. Niezależnie od tego, czy chcemy zminimalizować nieprzyjemne objawy czy też po prostu się zrelaksować – aromaterapia okaże się strzałem w dziesiątkę!

Przeczytaj także: