Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób przygotowuje się na powrót ciepłych dni i zielonych krajobrazów. Niestety, nie każdy cieszy się naturą budzącą się do życia czy kwitnącym roślinom. Wynika to z nadchodzącego sezonu na alergie m.in. na pyłki. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam się przygotować na to nadchodzące wyzwanie! W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje!

Sezon na alergie, czyli co pyli, w jakim miesiącu

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, ale również okres, w którym pyłki roślin zaczynają krążyć w powietrzu, wywołując u osób uczulonych nieprzyjemne objawy związane z alergią. Wiąże się to z rozpoczęciem kwitnienia danych roślin. Warto mieć zatem na uwadze, że:

  • w marcu i kwietniu dominującymi alergenami są przede wszystkim pyłki drzew, takich jak leszczyna, topola, brzoza czy dąb,
  • w maju i czerwcu kwitną rośliny z rodziny traw, a także sosna i pokrzywa, która początkowo ma niskie stężenie w powietrzu,
  • w lipcu i sierpniu głównymi alergenami są pyłki z chwastów, takich jak ambrozja, komosa czy pokrzywa, której stężenie w powietrzu wówczas zaczyna rosnąć.

Sezon na alergie - jak się odpowiednio przygotować i co warto wcześniej wiedzieć?Poznając harmonogram pylenia roślin, możesz lepiej przygotować się na sezon alergii, unikając na tyle, na ile to możliwe, kontaktu z dominującymi alergenami w danym miesiącu. Pozwala to również przewidzieć przyszłe działania mające na celu znaczące zmniejszenie objawów alergii. A co w przypadku, gdy się one pojawią, a my nie wiemy, na co konkretnie jesteśmy uczuleni?

Objawy alergii i sposoby diagnostyki

Szacuje się, że alergia na pyłki roślin jest jedną z najczęstszych form alergii. Można ją rozpoznać po licznych objawach, które mogą obejmować kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa, wodnisty katar, świąd i zaczerwienienie oczu, a także kaszel czy duszność. Co ciekawe, u niektórych osób mogą wystąpić również objawy skórne, takie jak wysypka lub swędzenie skóry. Zaostrzenie objawów przypada na sezon intensywnego pylenia danej rośliny. Jeśli zauważyliśmy, że objawy alergii zaostrzają się w danym okresie, to warto sprawdzić, na co możemy być uczuleni. Diagnoza alergii na pyłki roślin obejmuje zazwyczaj wykonanie testów skórnych lub badań krwi w celu identyfikacji alergenów, na które organizm reaguje. Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę niewielkich ilości pyłków roślin i obserwacji reakcji skórnej. Reakcja skórna w postaci zaczerwienienia, obrzęku lub swędzenia wskazuje na uczulenie na dany alergen. Testy krwi mogą pomóc w określeniu poziomu swoistych przeciwciał IgE w organizmie, które są produkowane w odpowiedzi na alergeny. W przypadku podejrzenia alergii na pyłki roślin ważne jest skonsultowanie się z lekarzem alergologiem, który wskaże odpowiednie kroki diagnostyczne oraz zaleci odpowiednie leczenie. A jeśli mamy już diagnozę, to warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się na sezon pylenia roślin!

Sezon na alergie – jak się do niego odpowiednio przygotować?

Nadchodzący sezon alergii może być wyzwaniem dla wielu osób, ale odpowiednie przygotowanie może znacząco złagodzić jego wpływ na codzienne życie. Oto 5 sposobów, które mogą nam pomóc!

Sposób 1 – przyjmowanie odpowiednich leków

Jednym z kluczowych kroków w przygotowaniu się do sezonu alergii jest zaopatrzenie się w odpowiednie leki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii. Lekarz z pewnością wypiszę je na receptę, jednak warto odpowiednio wcześnie udać się do gabinetu i poprosić o wypisanie recepty na leki przeciwhistaminowe, takie jak desloratadyna czy cetyryzyna. Niektóre są dostępne bez recepty, co stanowi dobrą opcję dla osób, które na czas nie dotarły do lekarza. Warto mieć także w zapasie krople do nosa i oczu, zawierające leki przeciwhistaminowe lub sterydowe, gdyż mogą być również skutecznym sposobem na łagodzenie objawów alergii, takich jak podrażnienie nosa, swędzenie czy łzawienie oczu. Ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub zaleceniami na opakowaniu, aby uniknąć skutków ubocznych.

Sposób 2 – unikanie kontaktu z alergenem

Jedną z podstawowych kwestii dla każdej osoby zmagającej się z alergią, jest świadome unikanie kontaktu z alergenami. Co to znaczy? W przypadku alergii na pyłki roślin warto śledzić prognozy pyłkowe dostępne w lokalnych stacjach meteorologicznych lub aplikacjach mobilnych, aby wiedzieć, kiedy poziom pyłków będzie najwyższy. Wówczas zaleca się ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że kwestie te są zmienne w zależności od rośliny, np. stężenie pyłków brzozy jest najwyższa w godzinach porannych, ale olszy – w godzinach popołudniowych. Jeśli chcemy wyjść na zewnątrz, to warto zastosować się do kilku praktycznych wskazówek. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy, aby zminimalizować kontakt pyłków z oczami i włosami. Postarajmy się również zaplanować codzienne czynności, jak m.in. bieganie, w godzinach najniższego stężenia alergenów.

Sposób 3 – dbanie o czystość w domu

Wiele osób zastanawia fakt, iż istotną rolę w ograniczeniu kontaktu a alergenami ogrywa dbanie o czystość w domu. Jak się okazuje, regularne odkurzanie, szczególnie przy użyciu odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA, pozwala usunąć pyłki z dywanów, wykładzin i mebli tapicerowanych. Ponadto warto również regularnie czyścić powierzchnie płaskie, takie jak stoły, blat kuchenny, a także usunąć kurz z półek, obrazów i innych powierzchni, na których może osadzać się alergen. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie wilgotnych ściereczek, które uniemożliwiają unoszenie się pyłków w powietrzu. Jednym słowem, dbanie o czystość w domu nie tylko sprzyja ogólnemu zdrowiu i samopoczuciu, ale także może znacząco zmniejszyć obciążenie alergenami i złagodzić objawy alergii u osób uczulonych. Regularne utrzymanie czystości w domu jest zatem kluczowym elementem przygotowania się do sezonu alergii.

Sposób 4 – zainwestuj w antyalergiczny materac

Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego podłoża do spania. Antyalergiczne materace Bydgoszcz wykonane są z materiałów, które są mniej podatne na gromadzenie się pyłków, ale także innych czynników wywołujących objawy alergii – w tym roztocza. Musimy jednak pamiętać, aby dodatkowo zainwestować w warstwę ochronną na nasze podłoże do spania. Jest ona o tyle ważna, iż zapobiega przedostawaniu się alergenów do wnętrza materaca. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy pokrowiec można zdjąć. Jest to o tyle istotne, iż pozwala na szybkie wyczyszczenie poprzez ściągnięcie i wypranie w domowych warunkach.

Sposób 5 – pamiętaj o regularnej higienie

Regularna higiena osobista odgrywa istotną rolę w redukcji narażenia na alergeny, zwłaszcza w okresie sezonu alergii na pyłki roślin. Po powrocie do domu z zewnątrz warto natychmiast umyć ręce, aby usunąć pyłki i inne alergeny z powierzchni skóry, które mogą zostać przeniesione do oczu lub nosa podczas dotykania twarzy. Nie bez znaczenia jest także regularne czyszczenie i pielęgnacja skóry, zwłaszcza w okolicach twarzy oraz szyi, gdzie mogą osadzać się pyłki. Co ciekawe, nie każdy z nas wie, że osadzają się one na włosach czy ubraniach. Pamiętajmy zatem o ich zmianie po powrocie do domu oraz jeśli tylko to możliwe – praniu w wysokich temperaturach.

Sezon alergii może być wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i świadomemu podejściu możemy znacząco zmniejszyć jego wpływ na nasze codzienne życie. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, dlatego warto znaleźć sposoby, które działają w naszym przypadku. Oznacza to, że są do nas dopasowane pod kątem indywidualnych preferencji.