Choć materace SleepMed cechują się doskonałą trwałością i stanowią inwestycję na długie lata, to niestety w końcu przychodzi moment, w którym może być konieczna ich wymiana na nowszy model. Każdy produkt, nawet materac, ulega kiedyś zużyciu, a naszym zadaniem jest szybka reakcja i natychmiastowe działanie, aby nadal móc cieszyć się zdrowym i komfortowym wypoczynkiem. W tym artykule postaramy się natomiast odpowiedzieć na pytanie, kiedy materac SleepMed ulega zużyciu.

Materace SleepMed, czyli gwarancja wytrzymałości

Przede wszystkim jednak trudno zaprzeczyć, że materace SleepMed wyróżniają się wśród swoich konkurentów właśnie ze względu na doskonałą wytrzymałość konstrukcji i zastosowanych materiałów. Dzięki temu nie są one w stanie ulec tak szybkiemu zużyciu jak produkty innych producentów, a tym samym zapewniają zdrowy wypoczynek przez wiele lat, nawet w przypadku codziennego użytkowania. Stawiają bowiem na takie materiały, jak pianki elastyczne czy sprężyny kieszeniowe, które są odporne na eksploatację i wszelkie odkształcenia w wyniku nacisku ciała na podłoże. Przykładowo pianka termoelastyczna VitaRest posiada pamięć kształtu, co oznacza, że zawsze wraca do swojej pierwotnej formy. Mimo że w ciągu nocy doskonale dostosowuje się do indywidualnych krzywizn ciała użytkownika, to po wstaniu z łóżka traci kontakt z ciepłem ciała, który w głównej mierze warunkuje tak idealne dopasowanie i wygodę wypoczynku. Dlatego też potrafi przybrać z powrotem swoją wyjściową formę, nie pozwalając na pozostanie odkształceń czy wgnieceń.Po jakim czasie materac SleepMed ulega zużyciu?

Gwarancją trwałości, zwłaszcza modeli z kolekcji Hybrid, jest również pianka FlexiFoam stosowana na bokach materaca. Ona także wykazuje się doskonałą odpornością na eksploatację, dzięki czemu świetnie chroni wypełnienie, ograniczając możliwość występowania odkształceń na brzegach produktu. To szczególnie istotny aspekt zwłaszcza z tego względu, iż zdarza nam się siadać na boku materaca, nie myśląc wówczas o jego większym zużyciu. Dobrą propozycją jest tutaj model SleepMed Hybrid Premium. Dzięki wykorzystaniu pianki FlexiFoam wyróżnia się on wyjątkową wytrzymałością, a tym samym jest w stanie doskonale służyć nam przez wiele lat.

Co wpływa na żywotność materaca?

Materace nie są jednak niestety niezniszczalne, a więc szereg czynników może wpływać na kondycję produktu, prowadząc do jego szybszego lub wolniejszego zużycia. Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj sam sposób użytkowania materaca. Jeśli postępujemy zgodnie z przeznaczeniem produktu i zaleceniami producenta, dbamy o kondycję naszego podłoża do snu, co przekłada się na jego większą żywotność. Okazuje się jednak, że zły dobór materaca może powodować szybsze zużycie. Przykładowo materace miękkie nie są zalecane osobom o dużej wadze, więc mogą szybciej tracić na swojej sprężystości i nie będą w stanie odpowiednio podpierać ciała. Cięższe osoby wywołują bowiem większy nacisk na podłoże, przez co występuje większe ryzyko odkształceń.

Duży wpływ na żywotność materaca ma też oczywiście regularna pielęgnacja. Jeśli nie przykuwamy uwagi do dbałości o kondycję produktu, to nie możemy oczekiwać, że nawet najwyższej jakości materac SleepMed będzie nam prawidłowo służył przez wiele lat. Powinniśmy więc regularnie wymieniać pościel w swoim łóżku czy prać pokrowiec dołączony do materaca. Czystość środowiska snu wpływa w ogromnym stopniu na zachowanie właściwości podłoża, dzięki czemu możemy cieszyć się komfortowym i zdrowym wypoczynkiem przez naprawdę długi czas. Istotne jest także regularne obracanie materaca, aby zapobiec jednostronnemu zużyciu i aby nacisk na podłoże był równomiernie rozłożony. Poza tym kluczowe może okazać się wietrzenie materaca, zwłaszcza jeśli zależy nam na higienicznych warunkach snu pozbawionych wilgoci i zanieczyszczeń. Dbając o materac SleepMed w ten sposób, możemy wydłużyć jego żywotność nawet o kilka lat, podczas gdy proste użytkowanie wiąże się z koniecznością wymiany podłoża średnio co 5 lat. Co więcej, produkty SleepMed posiadają 15-letni okres gwarancji, jeśli więc w tym czasie z nieuzasadnionych przyczyn nie spełniają prawidłowo swojego przeznaczenia, zawsze mamy możliwość zwrócenia się o pomoc.

Oznaki zużycia materaca SleepMed

Po czym jednak rozpoznać zużyty materac SleepMed? Skąd wiedzieć, że podłoże nie jest już w stanie zapewniać zdrowego wypoczynku? Głównym objawem zużycia są tutaj niewątpliwie wszelkie deformacje i odkształcenia. Jeśli na powierzchni materaca zauważamy wgłębienia, może to oznaczać, że struktura produktu ulega zużyciu, a zastosowanie w niej pianki utraciły już zdolność do powrotu do swojej pierwotnej formy. Wtenczas podłoże nie jest w stanie zapewniać odpowiedniego wsparcia ciała i nie potrafi dostosowywać się do indywidualnych kształtów sylwetki użytkownika. W efekcie trudno znaleźć nam wygodną pozycję snu, a rano możemy budzić się z dolegliwościami bólowymi. Warto jednak wiedzieć, że deformacje nie zawsze są widoczne gołym okiem, gdyż mogą także zachodzić w głębszych warstwach materaca. Wówczas jakikolwiek dyskomfort pojawiający się po wstaniu z łóżka może wskazywać na proces zużywania się podłoża. Natomiast w przypadku materacy sprężynowych SleepMed główną oznaką zużycia jest najczęściej hałas wynikający ze ścierania się powierzchni sprężyn. To te elementy budowy materaca, które szczególnie ulegają naciskowi użytkownika. Z czasem więc nacisk ten może prowadzić do rozluźnienia sprężyn czy nawet ich uszkodzeń mechanicznych, co właśnie przekłada się na hałas przykładowo podczas zmiany pozycji w trakcie snu.

Mniej oczywistym objawem zużycia materaca mogą być z kolei reakcje alergiczne, które do tej pory nie występowały. Co więcej, katar czy kaszel pojawia się jedynie podczas wypoczynku, a tym samym zakłócają one spokojny sen. Takie zjawisko może świadczyć o nagromadzeniu się wielu zanieczyszczeń we wnętrzu materaca, których niestety czasem nie da się już wyeliminować za pomocą procesów czyszczących. Jeśli jednak jesteśmy w stanie wyczuć wyraźny, nieprzyjemny zapach wydobywający się z materaca, to wystarczający sygnał, aby jak najszybciej zmienić swoje podłoże do snu na nowszy model.

Podsumowując, nieprawidłowe użytkowanie lub złe dopasowanie materaca SleepMed może niestety przełożyć się na jego szybsze zużycie. Jeśli nie przykuwamy uwagi do pielęgnacji podłoża do snu, może być konieczna jego wymiana nawet po 5 latach. Dlatego też jeśli zależy nam na wieloletniej inwestycji w wysokiej jakości materac SleepMed, a tym samym głęboki wypoczynek, warto dbać o kondycję produktu i pamiętać o jego właściwym doborze do własnych potrzeb.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Hybrid Premium są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.