Sen jest wyjątkowo ważnym elementem naszego życia, bezpośrednio wpływającym na zdrowie, samopoczucie i produktywność. Ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie powinno więc dziwić, stwierdzenie, że na nasze zdrowie i jakość życia wpływa podłoże, na którym śpimy. Dlatego wybór materaca to wyjątkowo ważna decyzja. Materace piankowe wprowadziły na rynek nową jakość i zmieniły pojęcie „komfortowego snu”, gwarantując najwyższą wygodę. Przedstawiamy ich charakterystykę.

Materac piankowy – co to za materac?

Materace piankowe, jak wskazuje ich nazwa, złożone są m.in. z pianki, która stanowi ich wypełnienie. Jako że jest to jeden z najsilniej rozwijających się, popularnych surowców na rynku, obecnie klienci z Bydgoszczy mają do wyboru wiele rodzajów materacy piankowych. Ciągły rozwój i ulepszanie surowca sprawia, że materac piankowy to produkt, który dynamicznie się zmienia, a rodzaje dostępne jeszcze kilka lat temu zostały wyparte przez dużo lepsze jakościowo egzemplarze. Warto zwrócić uwagę na ofertę online. Kupowanie przez internet zapewnia łatwość wyboru i pełny obraz dostępnej oferty, jednak przed takimi zakupami warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych kategorii, aby uniknąć niezadowolenia z produktu.

Rodzaje materacy piankowych

Hilding - materace piankowePrzodujący producenci materacy, w tym firma Hilding, oferują trzy najpopularniejsze, najlepsze jakościowo rodzaje tych produktów: materac piankowy termoelastyczny, lateksowy oraz wysokoelastyczny. Jaki materac piankowy wybrać? Przy dokonywaniu wyboru istotne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy dany egzemplarz posiada odpowiednie certyfikaty oraz w jaki sposób został wytworzony. Wszystkie materace, jakie znajdziemy w ofercie marki Hilding są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Posiadają także certyfikat Oeko-Tex® który zyskują materace, do których produkcji zostały użyte materiały wolne od szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie. Przedstawiamy charakterystykę poszczególnych rodzajów materacy piankowych.

-Materace termoelastyczne

To materace zbudowane ze specjalnego rodzaju pianki. Pianka do materaca termoelastycznego posiada niebywałą zdolność dopasowywania swojego kształtu do kształtu ciała osoby użytkującej oraz pozycji, w jakiej układa się podczas snu. To innowacyjna technologia, która działa za sprawą nacisku oraz temperatury ciała, co sprawia, że materac wyjątkowo dokładnie dopasowuje się do ciała. Materac termoelastyczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na schorzenia bioder lub kręgosłupa. Pianka termoelastyczna zbawiennie wpływa na ukrwienie, odciąża ciało i sprawia, że podczas snu przyspiesza się proces regeneracji. Co istotne, omawiana kategoria materacy piankowych gwarantuje blisko milion punktów podparcia, co zapobiega powstawaniu nacisków punktowych. Dodatkowo, wspomniane działanie oparte o reagowanie na ciepłotę ciała wpływa na fakt, że materace termoelastyczne polecane są m.in. jako forma zapobiegania odleżynom. Doskonałym przykładem takiego produktu jest materac Hilding Salsa o właściwościach przeciwdziałania powstawaniu odleżyn, który przeszedł szereg restrykcyjnych badań i uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.

-Materace lateksowe

Materace lateksowe to gwarancja utrzymania wysokiego poziomu higieny. W ich wnętrzu nie dochodzi do rozwoju bakterii i grzybów, dzięki czemu polecane są także najmłodszym użytkownikom podatnym na alergie. Materace piankowe z lateksem cechuje wyjątkowo wysoka sprężystość oraz elastyczność, co zbawiennie wpływa na problem nadmiernego napięcia mięśniowego, będącego częstą przyczyną porannych bólów pleców. Jak wspomnieliśmy, materac lateksowy doskonale sprawdzi się osobom ciepiącym na alergię, bowiem posiada bardzo dobrą wentylację zapobiegającą rozwojowi alergenów. Przykładem takiego produktu jest materac Hilding Melody, antybakteryjny i przeciwgrzybiczny materac lateksowy, który sprawdzi się między innymi w przypadku par, również o dużej różnicy wagowej, osób z problemami kręgosłupa, jak i seniorów. Co więcej, Hilding Melody to propozycja dla osób o wadze nawet do 140 kg dzięki wysokiej gęstości lateksu zapewniającej wytrzymałość, trwałość i optymalną elastyczność.

-Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne zachowują się podobnie do kieszeniowych materacy sprężynowych. Podobnie jak one, charakteryzują się dużą sprężystością i elastycznością punktową. Oprócz tego pianki wysokoelastyczne zapobiegają rozwojowi bakterii i roztoczy, ponieważ są wielokomórkowym, oddychającym tworzywem. Materace wykonane przy ich użyciu są idealną propozycją dla osób cierpiących na alergię, gwarantując im spokojny, zdrowy sen. Przykładem z tej kategorii jest na przykład materac Hilding Modern, nowoczesny, wysokoelastyczny materac piankowy o uniwersalnym przeznaczeniu. Dodatkowo posiada dwa poziomy twardości, dzięki czemu polecany jest zarówno osobom lekkim jak i cięższym, a żeby zmienić wariant, wystarczy obrócić materac na drugą stronę.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar materacy piankowych?

Jaki rozmiar materaca piankowego wybrać? Wybór powinien być odpowiednio dopasowany do indywidualnych preferencji oraz wymagań wynikających ze wzrostu i wagi osoby użytkującej. Standardowa długość materaca dla osoby dorosłej wynosi 200 cm. Jeśli chodzi o szerokość, wiodące firmy jak Hilding oferują szeroką gamę wymiarów, dzięki czemu każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie. Przyjrzyjmy się poszczególnym wymiarom materacy piankowych o standardowej długości.
Najwęższy, bo mierzący 80×200 cm materac piankowy, to propozycja skierowana do starszych dzieci. Jest nieco mniejszy niż standardowy rozmiar pojedynczego materaca dla dorosłych mierzącego 90×200 cm, który zapewni wygodę nastolatkowi oraz szczupłej osobie dorosłej. Materac, którego wymiary wynoszą 100×200 cm to propozycja jednoosobowa skierowana do osób o nieco większej masie ciała, ale także wszystkich tych, które cenią sobie nieco więcej przestrzeni, lub często zmieniają pozycję w trakcie snu. Podobnie w przypadku jednoosobowych materacy o wymiarze 120×200 cm. Te również dedykowane są osobom o większej masie ciała. Materac piankowy o wymiarach 140×200 cm to najmniejszy materac dwuosobowy, który sprawdzi się w przypadku par szczupłych, nie zmieniających zbyt często pozycji w czasie snu. Wymiary 160×200 cm są już natomiast standardowymi wymiarami materacy dwuosobowych. Są uniwersalne, a więc przypadną do gustu parom ceniącym sobie komfort, często zmieniającym pozycje, lub tym o nieco większej masie ciała. Najszersze materace piankowe mierzące 180×200 cm sprawdzą się wszystkim ceniącym sobie komfort oraz przestrzeń.

Dla kogo materace piankowe będą najlepszym wyborem?

Materace piankowe będą doskonałym wyborem dla par, bowiem ich struktura zapobiega odczuwaniu ruchu partnera śpiącego obok. Warto nadmienić, że nawet jeśli nie jesteśmy w pełni przekonani w kwestii decyzji zmiany materaca, możemy zdecydować się na piankowy materac nawierzchniowy. Pianka na materac to sprytne, praktyczne rozwiązanie, w dużym stopniu zapewniające poprawę komfortu użytkowania starego materaca. Dlatego ten wariant materacy piankowych jest rozwiązaniem także dla wszystkich nie w pełni zdecydowanych! Oprócz tego, ze względu na wspomniany wysoki poziom higieny, materace piankowe polecane są alergikom, ze względu na fakt, że tworzywo z którego zostały wykonane jest nieprzyjemnym środowiskiem dla roztoczy. Warto także wspomnieć o jednej cech materacy piankowych, czyniącej je wyjątkowo praktycznymi – są wyjątkowo lekkie w porównaniu do innych rodzajów materacy. Sprawdzą się więc także wszystkim tym, którzy nie lubią na długo zagrzewać miejsca, lub często zmieniają układ sypialni.