Dobierając materac dla niemowlaka, powinniśmy zwrócić uwagę na zastosowane materiały, twardość, rozmiar produktu, a także posiadane atesty i dodatkowe właściwości. Podpowiadamy, jaki materac dla dziecka warto kupić, aby zapewnić maluchowi zdrowy, spokojny sen.

Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak ważny?

Dzieci mają delikatny układ kostny, który ciągle się rozwija. Odpowiedni poziom podparcia kręgosłupa w ciągu nocy pomaga zapobiegać wadom postawy, takim jak pogłębiona lordoza czy kifoza. Dobry materac dziecięcy to nie tylko kwestia prawidłowej postawy. Pamiętajmy, że nocą zachodzą w organizmie procesy naprawcze, wydziela się hormon wzrostu, a mózg przetwarza treści przyswajane w ciągu dnia. Efektem jest prawidłowy rozwój funkcji poznawczych. Dodatkowo wyspane dzieci rzadziej chorują! To dlatego tak ważna jest dbałość o higienę snu i jego odpowiednią dawkę każdej nocy.

Aby umożliwić prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu, konieczne jest zapewnienie prawidłowych warunków do wypoczynku w ciągu nocy. Dobrze dobrany materac, niezbyt twardy i niezbyt miękki, to podstawa wyposażenia dziecięcego pokoju. Potraktujmy jego zakup poważnie i zwróćmy uwagę na zalecenia ekspertów. Wybierajmy najlepszy materac dla dziecka, na jaki możemy sobie pozwolić – to inwestycja w komfort i zdrowie malucha.

Czym wyróżniają się materace dla dzieci?

Materace dla dzieci – jaki wybrać?Materac powinien być dostosowany do cech anatomicznych najmłodszych, a także wymagań rosnącego organizmu. Najlepszy materac dla dziecka to taki, który zapewnia komfort, a jednocześnie umożliwia prawidłowy rozwój. Wybierajmy modele z pianki wysokoelastycznej – ten rodzaj wsadu najlepiej odpowiada dziecięcym potrzebom i sprawdza się zdecydowanie lepiej niż konstrukcja sprężynowa czy hybrydowa. Dodatkowo zwracajmy uwagę na następujące parametry:

Sprężystość i elastyczność

Ponieważ małe dziecko jest bardzo lekkie, podłoże, na którym leży, powinno uginać się nawet pod wpływem małego obciążenia. Materac wykonany z pianki o wysokiej elastyczności i sprężystości dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, zapewniając mu wysoki poziom komfortu.

Właściwości antyalergiczne i antybakteryjne

Materac wykonany z materiału antyalergicznego – na przykład pianki wysokoelastycznej lub lateksu – to konieczność, gdy kompletujemy wyposażenie pokoju małego alergika. Jednak nawet gdy dziecko nie przejawia objawów alergii, korzystne jest dobieranie materiałów, które zapobiegają mnożeniu się drobnoustrojów, roztoczy oraz pleśni. Materac dziecięcy o właściwościach antybakteryjnych (np. Hilding Kołysanka) pomoże zapewnić zdrowe warunki snu.

Certyfikaty potwierdzające jakość produktu

Jeśli chcemy zyskać pewność, że do produkcji materaca nie zostały wykorzystane szkodliwe substancje, wybierajmy produkty oznaczone znakami jakości. Może to być certyfikat Oeko-Text przyznawany tkaninom lub atest PZH. W przypadku materacy dziecięcych warto zwrócić uwagę, czy wybrany model jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka.

Dobra wentylacja

Materac dla dziecka powinien ułatwiać odprowadzanie wilgoci, a także umożliwiać właściwą regulację temperatury – maluch nie powinien się przegrzewać ani marznąć w ciągu nocy. Za wentylację odpowiada otwarta struktura komórkowa pianki, a także specjalne kanaliki ułatwiające cyrkulację powietrza (zastosowane np. w konstrukcji materaca Hilding Dobranocka).

Pokrowiec nadający się do prania

Musimy pamiętać, że materac dla niemowlaka lub małego dziecka nie raz będzie trzeba porządnie wyczyścić. Wybierajmy więc modele ze zdejmowanym pokrowcem, który nadaje się do prania w co najmniej 40 stopniach. Bardzo dobrze sprawdzają się pokrowce wodoodporne, które skutecznie chronią piankę przed wnikaniem zabrudzeń. Wiele z nich jest wykonanych z tkaniny wyróżniającej się przyjemną w dotyku fakturą i pozwalającej materacowi „oddychać”.

Rozmiar materaca dla dziecka – jaki wybrać?

Dziecięce materace występują w standardowych rozmiarach, które łatwo dopasować do łóżek oferowanych przez producentów mebli. Podczas wyboru konkretnego rozmiaru powinniśmy kierować się zasadą, według której materac powinien być o co najmniej 20 cm dłuższy niż długość ciała dziecka. W ten sposób zapewniamy odpowiednią ilość miejsca do wygodnego odpoczynku, podczas którego dziecko może wygodnie rozprostować kości.

Rozmiary materacy dla niemowlaka:

 • 60 x 120 cm,
 • 60 x 140 cm,
 • 70 x 120 cm,
 • 70 x 140 cm.

Rozmiary materacy dla większego dziecka:

 • 70 x 160 cm,
 • 80 x 160 cm,
 • 80 x 180 cm,
 • 80 x 190 cm,
 • 90 x 190 cm.

Rozmiary materacy pojedynczych dla młodzieży:

 • 80 x 200 cm,
 • 90 x 200 cm,
 • 100 x 200 cm,
 • 120 x 200 cm.

W wybranych sklepach można znaleźć również mniej popularne rozmiary, na przykład 75 x 165 cm. Jeśli chcemy dopasować materac do nietypowego łózka robionego na wymiar, możemy skorzystać z tej opcji. Nadal powinniśmy jednak pamiętać o tym, by wybierać materac o 20 cm dłuższy niż wysokość ciała dziecka.

Twardość materaca dla dziecka – jaką wybrać?

Komfort wypoczynku malucha będzie zależał w dużej mierze od tego, czy prawidłowo dobierzemy twardość materaca – podłoże nie powinno być zbyt miękkie, ani też przesadnie twarde. Jaki materac dla noworodka będzie odpowiedni? Eksperci zalecają, by pierwszy materac dla naszej pociechy był średnio miękki (H2). Wybierając go, zapewnimy odpowiednie podparcie dla kręgosłupa dziecka, a jednocześnie umożliwimy mu spokojny odpoczynek. Średnia miękkość materaca sprawdzi się do około 10 roku życia.

Nastolatek rośnie bardzo szybko i zbliża się masą oraz budową ciała do wymiarów dorosłego człowieka. Dlatego w przypadku starszych dzieci zaleca się dobieranie miękkości materaca do wagi oraz sylwetki. Przyjmuje się następujący podział materacy ze względu na twardość oraz sugerowaną masę ciała użytkownika:

 • H1 – miękki (odpowiedni przy masie ciała do 60 kg),
 • H2 – średnio miękki (przeznaczony dla osób o wadze od 50 do 80 kg),
 • H3 – materac średnio twardy (polecany przy wadze od 80 do 100 kg),
 • H4 – materac twardy (nadaje się dla osób o masie ciała powyżej 100 kg).

Ze względu na szybko zmieniające się potrzeby dorastającego człowieka warto kupić dwustronny materac młodzieżowy (np. Hilding Breakdance lub Hilding Funky). Tego rodzaju produkt ma dwa stopnie twardości po obu stronach – w razie potrzeby możemy zmienić twardość materaca z H2 na H3. To praktyczne rozwiązanie pomoże nam uniknąć konieczności zbyt szybkiej wymiany materaca.

Zakup materaca dla dziecka – przydatne wskazówki

Wiemy już, na jakie parametry produktu warto zwrócić uwagę, tak by kupić materac dopasowany do wieku i potrzeb dziecięcego organizmu. Przyjrzyjmy się jeszcze kilku kwestiom, o których nie zawsze się mówi.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by zawsze kupować nowy materac dla dziecka. Nigdy nie możemy być pewni, jak długo używany był materac kupiony wraz z łóżeczkiem z drugiej ręki, a także w jakich warunkach go przechowywano. Ryzykujemy zakup przedmiotu, w którym mnożyły się roztocza, bakterie i pleśń. Dlatego jeśli chcemy zapewnić maluchowi zdrowe warunki odpoczynku, kupmy nowy materac z certyfikatami jakości oraz gwarancją producenta. Tylko w ten sposób zyskujemy gwarancję utrzymania wysokiego poziomu higieny.

Zwróćmy uwagę także na konstrukcję materaca dla dziecka. Niektóre modele zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić ruchliwemu maluchowi jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. Niektóre modele (np. Hilding Safety Smyk) wyróżniają się na przykład lekko uniesionymi krawędziami, które zapobiegają wypadnięciu dziecka. Materacyk może być używany również poza łóżeczkiem lub posłużyć jako przewijak. Takie szczegóły decydują o wyjątkowej funkcjonalności dziecięcych materacy.

Materace dla dzieci w Bydgoszczy – gdzie kupimy najlepszy model?

Wiemy już, na jakie materace powinniśmy zwrócić uwagę, ale gdzie udać się na zakupy? W Bydgoszczy materace dziecięce znajdziemy w wielu sklepach stacjonarnych – meblowych czy z artykułami dla dzieci. Możemy także zdecydować się na zakupy przez Internet. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – najważniejsze z nich to:

 • dostęp do informacji na temat produktów – możemy dowiedzieć się więcej na temat zastosowanych materiałów i technologii oraz ich wad i zalet;
 • szeroki wybór – nie jesteśmy zdani na materace jednej firmy, z którą współpracuje sklep, lecz wiele różnych opcji, spośród których możemy wybrać tę idealną;
 • wygoda – zakupów możemy dokonać w domowym zaciszu, zamawiając dostawę za pośrednictwem firmy kurierskiej;
 • możliwość zwrotu – jeśli produkt nie spełnił naszych oczekiwań, mamy prawo do jego zwrotu w określonym terminie;
 • konkurencyjne ceny – podczas zakupów przez internet możemy porównywać ceny w różnych sklepach i korzystać z rabatów dostępnych online,
 • profesjonalne doradztwo – wybierając sklep specjalizujący się w sprzedaży materacy, zyskujemy opiekę ekspertów, którzy doradzą nam, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – wystarczy skorzystać z czatu lub zadzwonić do sklepu.

Dobór właściwego materaca ma ogromne znaczenie dla komfortu snu. Dla niemowlaka lub kilkulatka kupmy piankowy materac o średniej miękkości, wyposażony w nadający się do prania wodoodporny pokrowiec. W przypadku nastolatków dobierajmy materac do wagi i budowy ciała, sięgając po wytrzymałe produkty dedykowane młodzieży.