Czy łóżko z drewna to dobry i trafiony pomysł do sypialni? Naszym zdaniem tak, a przemawia za tym nie tylko długie zastosowanie takiego mebla, ale przede wszystkim możliwość dobrania naprawdę solidnego produktu, który zapewni nam komfortowe warunki do snu.

Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni?

Urządzenie sypialni to jedno z poważniejszych wyzwań w każdym domu. Co prawda to salon pełni funkcję rekreacyjną, a cała rodzina spędza w nim najwięcej czasu, ale w sypialni regenerujemy się i wypoczywamy. Czy zawsze wiadomo, jak urządzić sypialnię, by czas w niej spędzony był naprawdę przyjemny?

Przed tym pytaniem staje wiele osób, ale tylko garstka z nich najprawdopodobniej poradzi sobie z aranżacją tego wnętrza. Dlaczego podczas urządzania sypialni popełniamy tak sporo błędów?

Część z nich z pewnością wynika z pośpiechu, część z niepotrzebnych oszczędności, a jeszcze inne są wynikiem zupełnie nieświadomie przeprowadzanych zakupów.

Tymczasem to łóżko powinno stanowić najważniejszy i docelowy zakup do każdego sypialnianego wnętrza. Im więcej czasu poświęcimy na jego poszukiwania, a potem zakup, tym lepiej wyśpimy się w przyszłości, a mebel posłuży nam na długi czas.

Jakie łóżko do sypialni wybrać? Zdaniem wielu projektantów i producentów wyposażenia do domu, najlepiej sprawdzą się łóżka drewniane. Ten typ mebla jest nie tylko najsolidniejszy, ale przede wszystkim najbardziej szlachetny.

Łóżka drewniane mają wiele zalet, a do najważniejszych należy ich uniwersalna forma oraz wytrzymałość. Wybierając łóżko w drewnianej ramie mamy pewność, że jeden mebel posłuży nam na wiele lat, nawet przy intensywnym zastosowaniu.

Drewniane łóżko w sypialniCo ważne, drewniana rama wkomponuje się w wiele aranżacji. W zależności od dobranego rodzaju drewna możemy z powodzeniem urządzić sypialnię w stylu prowansalskim, nowoczesnym, czy też industrialnym.

Choć łóżko z drewna będzie droższe od standardowych mebli z płyty MDF lub popularnych łóżek metalowych to jednorazowa inwestycja z pewnością zwróci nam się przez lata użytkowania!

Pamiętajmy, że łóżko to materiał naturalny, a to właśnie takimi warto otaczać się w każdej sypialni. Niektóre z gatunków drewna nie przyciągają kurzu, co jest ogromnym atutem dla alergików. Chcąc spać w higienicznych warunkach, nie należy zatem dobierać innych np. tapicerowanych mebli.

Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?

Przechodząc do opisu poszczególnych rodzajów drewna warto pokusić się o charakterystykę nie tylko samego materiału wykonania, ale również określonych funkcjonalności modeli.

Łóżka drewniane dostępne są w różnych opcjach. Można kupić łóżko pojedyncze, które z powodzeniem posłuży np. dorastającemu dziecku, osobie starszej, czy też singlowi. Łóżka drewniane małżeńskie należy dobierać spośród większych dostępnych opcji. Tutaj sprawdzi się np. duże łóżko 200 x 220 cm, czy taż 180 x 200 cm. Przed zakupem konkretnego modelu warto uzgodnić z wyspecjalizowanym w tym zakresie sprzedawcą, która z opcji będzie najlepsza dla nas.

Łóżko może posiadać charakterystyczną ramę i zagłówek lub także dodatkowe elementy. Do takiego łóżka można dopasować np. wysuwaną szufladę lub wybrać opcję z podnoszonym legowiskiem. Dzięki takim opcjom w przyszłości będziemy mogli wygodnie schować pościele lub dodatkowe materiały przeznaczone do wyściełania łóżka.

Aby jednak drewniane łóżko mogło faktycznie spełniać nasze oczekiwania, a finalnie stać się meblem o wyjątkowych właściwościach wypoczynkowych konieczny będzie wybór solidnego materaca o idealnych właściwościach względem snu! Nie ma sensu inwestować sporo pieniędzy w drogie łóżko, a potem kupować najtańsze z podłoży. Taka opcja z pewnością nie zapewni nikomu komfortowego i zdrowego snu.

Jakie drewno na łóżko wybrać? To kolejne z pytań, które zadamy sobie podczas wyboru idealnego mebla. Warto wiedzieć, że mamy w tym zakresie wiele opcji, w skład których wchodzą nie tylko popularne gatunki drewna rodzimego, jak i egzotycznego.

Oczywiście najczęstszą, najbardziej polecaną i stosowaną od bardzo dawna opcją, będzie łóżko wykonane z drewna dębu. Jest to drewno wyjątkowo popularne i solidne. Ta droższa opcja mebla sprawdzi się na wiele lat, bez konieczności wymiany niektórych z elementów lub ich konserwacji.

Drewno dębowe ma jeszcze jeden atut, pasuje do niemal każdej aranżacji, a jego odcień brązowo-zielonkawy lub brązowy można wpasować w gusta niemal każdego konsumenta. Takie łóżko idealnie będzie prezentować się w sypialni urządzonej w stylu vintage lub rustykalnym.

Biorąc pod uwagę fakt, że drewniane meble są jednymi z najbardziej popularnych gatunków to bez większego problemu dopasujemy je do innego zestawu mebli w domu.

Innym, bardzo popularnym i często wykorzystywanym rodzajem drewna będzie tutaj buk. Częstotliwość jego zastosowania można umieścić niemal na równi z drewnem dębowym. Jako szlachetny gatunek drewna sprawdza się bardzo dobrze, a także wręcz idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju obróbki. Buk to drewno sprężyste, o jasnobeżowym kolorze, a także bardzo dobrze nadające się do tworzenia fantazyjnych zagłówków mebla do sypialni. Zwykle meble tak wykonane wypełniają pomieszczenia urządzone w stylu boho, czy też rustykalnym.

Innym, bardzo cenionym i rodzimym gatunkiem drewna do tworzenia łóżek, będzie olcha. Drewno dość lekkie i bardzo plastyczne, a finalnie bardzo łatwe do obróbki. Jego przyjemny, jasny kolor nada każdej sypialni bardzo przytulnego charakteru.

Jeśli natomiast urządzasz sypialnię dziecka lub osoby borykającej się z różnego rodzaju alergiami to z powodzeniem wybierz drewno z sosny. Na tego rodzaju materiale nie osiada kurz, a przynajmniej nie w takiej ilości, jak zawsze. Dzięki temu, drewnianą ramę łóżka sosnowego bardzo łatwo jest utrzymać w czystości.

I wreszcie, na uwagę w zakresie oferty proponowanych łóżek do sypialni zasługuje jeszcze jeden z materiałów, mianowicie – brzoza. To drewno o wyjątkowo naturalnym i delikatnie mieniącym się wykończeniu, które wkomponuje się w stylizacje art. deco. Brzoza wyśmienicie podkreśli także styl naturalny we wnętrzu, bliski np. skandynawskiemu.

Jeśli żaden z rodzimych gatunków drewna nie spełni Twoich oczekiwań to pozostaje do wyboru także drewno egzotyczne, które dość popularnie stosuje się podczas produkcji łóżek wykończonych w stylu kolonialnym. Taki mebel prezentuje się naprawdę monumentalnie i szlachetnie, a sypialnia od razu nabiera królewskiego wyrazu.

Jakie są zalety i wady łóżek z drewna?

Trudno wskazać istotne wady łóżek z drewna. Dla niektórych może nią być zbyt wysoka cena, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to długoterminowa inwestycja to nie sposób szybko o niej zapomnieć.

Drewniane łóżka to opcja wyboru mebla solidnego, pięknego i długoletniego. Bardzo łatwo można taki mebel wkomponować w dowolne wnętrze, a później utrzymać w czystości.

Drewniane meble pięknie komponują się z innym rodzajem wyposażenia, a prawie z każdym tworzą subtelnie prezentujący się zestaw. Z drewnianym łóżkiem można pięknie podkreślić aranżację w stylu industrialnym, nowoczesnym, czy skandynawskim. Naturalne wykończenie ramy łóżka nie ma sobie równych.

Jak utrzymać taki mebel w czystości? To proste, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć go wilgotną ściereczką, by pozbyć się z niego nagromadzonego kurzu. Oczywiście drewno można także po jakimś czasie konserwować i zmieniać jego barwę. To kolejny atut tego materiału, dzięki któremu, co jakiś czas aranżacja naszego domu będzie mogła ulec istotnej zmianie.