Większość posiadaczy łóżek tapicerowanych ceni je za wygodę i bezpieczeństwo użytkowania oraz za możliwość personalizacji. Czy jednak tego typu meble pasują do każdego stylu sypialni? I z jakimi kosztami trzeba się liczyć, rozważając zakup łóżka z tapicerką? Na te i kilka innych pytań postaramy się dziś odpowiedzieć.

Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?

Łóżka tapicerowane są zdecydowanym ewenementem na rynku mebli z funkcją spania. Są zdecydowanie jednymi z wygodniejszych, bezpieczniejszych i możliwych do indywidualnego zaprojektowania.

Wygodę zawdzięczają temu, że konstrukcja łóżka – od wezgłowia (zagłówka), przez ramę, aż nieraz po materac – pokryta jest warstwą materiału. Pomiędzy surową bazą a obiciem znajduje się gąbka tapicerska. I właśnie ona jest głównym gwarantem komfortu. To sprawia, że nie tylko sen, ale chociażby czytanie czy korzystanie z laptopa w łóżku, w pozycji półsiedzącej lub siedzącej, staje się przyjemnością, a nie udręką.

Posiadając w sypialni łóżko tapicerowane, możesz raz na zawsze zapomnieć o siniakach i ranach powstałych po niechybnym zderzeniu się z meblem. Wszystkie ostre rogi i nieprzyjemnie twarde elementy ukryte są pod warstwą wybranego przez Ciebie materiału i miękkiej gąbki. Z tego też powodu łóżka tapicerowane świetnie sprawdzają się również w pokojach dziecięcych i w sypialniach osób starszych. Dlaczego? Ponieważ są bardzo bezpieczne w użytkowaniu.

Łóżko tapicerowane to również możliwość personalizacji. Od kształtu i wielkości wezgłowia, przez rodzaj ramy, aż po elementy dodatkowe, jak chociażby szuflady czy nóżki podpierające całą konstrukcję. W celu stworzenia indywidualnego projektu możesz udać się do stolarza, ale możesz też skorzystać z wirtualnego konfiguratora. To drugie rozwiązanie cieszy się popularnością zwłaszcza w większych miastach, jak Bydgoszcz. Daje bowiem możliwość zaprojektowania wymarzonego mebla bez konieczności wychodzenia z domu, przebijania się przez miasto, stania w korkach czy kolejkach.

Hilding Anders - łóżko tapicerowaneDarmowe konfiguratory znaleźć możesz na stronach internetowych producentów łóżek (na przykład Hiding). Po wybraniu wszystkich elementów składających się na mebel w ostatecznym kształcie, otrzymujesz wycenę i możesz zamówić łóżko tapicerowane prosto pod wskazany adres. To wiele ułatwia i pozwala zaoszczędzić cenny czas.

Jeśli chodzi o koszt takiego mebla, to zarówno w Bydgoszczy, jak i w większości miast w Polsce, łóżka tapicerowane nie mają jednakowych cen. Wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujesz – zaczynając od surowej konstrukcji, przez wszelkie udogodnienia i obicie, aż po elementy dodatkowe. Dolny pułap zamyka się u większości producentów w kwocie niższej niż 2000 zł. 

Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?

Czy styl sypialni ma wpływ na dobór łóżka? A może to łóżko powinno “dyktować” estetykę, jaka zapanuje w pokoju? Zdecydowanie to stylistyka sypialni powinna zadecydować o tym, na jakie łóżko tapicerowane postawić w danym wnętrzu.

Tego typu mebel – właśnie dzięki wspomnianej możliwości personalizacji – będzie pasował do sypialni urządzonej w zasadzie w każdej stylistyce. Łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim, klasycznym, glamour, hampton, nowoczesnym, eklektycznym – wymieniać by można w nieskończoność. Odpowiednio zaprojektowany mebel w odpowiednio dobranym obiciu jest w stanie stać się funkcjonalną ozdobą każdego wnętrza, niezależnie od panującej w nim estetyki.

Do stylu skandynawskiego, eklektycznego i hampton pasować będą tapicerki w stonowanej kolorystyce, z raczej naturalnych lub imitujących naturalne materiałów. We wnętrzu urządzonym w stylistyce klasycznej i glamour świetnie sprawdzą się wszelkie miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, z lekkim połyskiem i efektem delikatnego meszku, w głębokich kolorach. Pomyśleć też możesz o przeszyciach czy pikowaniach. W sypialni nowoczesnej królować może awangarda – od rodzajów materiału, przez ich fakturę, aż po kolorystykę. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby w nietuzinkowy sposób połączyć kilka tkanin.

Rodzaje obić łóżek tapicerowanych

Skoro wiesz już, jaki styl łóżka tapicerowanego pasuje do konkretnej stylistyki sypialni, czas powiedzieć coś więcej na temat rodzajów obić. Ich cechy charakterystyczne sprawiają bowiem, że do jednej estetyki będą pasowały mniej, a do innej bardziej.

Na rynku spotkać możesz sporo materiałów wykorzystywanych do tapicerowania łóżek. Najpopularniejszymi z nich są: skóra naturalna, sztuczna skóra, altara, flok, żakard, szenil, mikrofaza, plusz, plecionka.

Materiały te są również jednymi z najbardziej rekomendowanych, jeśli chodzi o wybór mebla do spania. Łóżko tapicerowane do sypialni to często decyzja na długie lata. Powinno więc być obite takim materiałem, który charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością, jest prosty w czyszczeniu na wypadek nieprzewidzianych wypadków losowych, a także cechuje się dużą odpornością na wilgoć, wycieranie oraz blaknięcie.

Decydując się na łóżko tapicerowane z odpowiednim obiciem, możesz być pewien, że będziesz się nim cieszyć przez wiele lat. Pod warunkiem oczywiście, że w tym czasie nie zmieni się Twój gust ani koncepcja na estetykę, jaka powinna panować w sypialni. A i to nie będzie sytuacją bez wyjścia, bowiem będziesz mógł skorzystać z usług tapicera, który wymieni sam materiał na wciąż dobrej konstrukcji. 

Życzymy powodzenia w wyborze wymarzonego łóżka tapicerowanego i zadowolenia z jego użytkowania. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci w jakimś stopniu podjęcie ostatecznej decyzji.