Czy dobry materac musi być drogi? Cena materaca niewątpliwie jest wyznacznikiem jego jakości, ale nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Zobacz, co wpływa na cenę materaca i czym się kierować, wybierając właściwy.

Co wpływa na cenę materaca?

Dlaczego jeden materac jest tani, a drugi drogi, chociaż na pierwszy rzut oka oba wyglądają tak samo? Bo liczy się nie to, co widać, ale to, co jest dla oka niewidoczne. A pod pokrowcem materaca mogą kryć się bardzo różne komponenty.
Materace sprężynowe z reguły są tańsze od piankowych, przy czym bonellowe są tańsze od kieszeniowych. Natomiast jeśli chodzi o piankowe, to te z pianki poliuretanowej są tańsze od lateksowych.

Istotną dla ceny materaca jest jego wielkość. Najmniejsze modele, przeznaczone dla nastolatków, w rozmiarze 80×180 cm, są zawsze tańsze niż te największe w rozmiarze 220×200 cm. Nie można też zapomnieć o materacach hybrydowych, które są mniej więcej o 50% wyższe od standardowych. Za dodatkowe warstwy trzeba dodatkowo zapłacić.

Patrząc na materac, widzimy tak naprawdę jego pokrowiec. A pokrowiec pokrowcowi nierówny. Pokrowiec antyalergiczny lub odporny na przemakanie będzie kosztował nieco więcej niż klasyczny i także wpłynie na cenę materaca.

Czy na cenę materaca wpływa marka producenta? Bezpośrednio nie, bo nie za samą nazwę płacimy. Natomiast nie jest tajemnicą, że renomowani producenci używają wyższej jakości komponentów, pianek, sprężyn, klejów itp., a to przełoży się na cenę. Warto jednak popatrzeć na to odwrotnie: renomowany producent jest gwarancją dobrej jakości materaca, więc cena jest wyższa właśnie ze względu na tę jakość, nie na samą markę.

Natomiast na cenę materaca nie ma wpływu region Polski, w którym go kupujemy. Nie jest istotne, czy dokonamy zakupu w Bydgoszczy, Toruniu czy też Wrocławiu. Szczególnie gdy korzystamy z dobrodziejstwa sklepu internetowego (czynny całą dobę, transport do domu), możemy liczyć na jednolite ceny w całej Polsce.

Ile kosztuje dobry materac?

Hilding - ceny materacyNa początek należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie, dla kogo dany materac ma być dobry. Wymagania zdrowego nastolatka znacznie różnią się od wymagań osoby starszej, cierpiącej na przewlekłe bóle kręgosłupa. Stąd nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o średnią cenę dobrego materaca. Możemy za to spróbować przeanalizować ceny poszczególnych materacy w zależności od ich przeznaczenia. Dobre materace to te, które spełniają wymagana indywidualnego użytkownika.

Materac dla nastolatka zazwyczaj jest materacem z pianki poliuretanowej. Ponieważ nastolatek nie ma wymiarów dorosłego człowieka, z powodzeniem może spać na wąskim i krótkim materacu 80×180 cm. Dobry materac to minimum dwie warstwy pianki i wyraźnie zaznaczone strefy twardości. Cena takiego materaca mieści się w przedziale 500 – 1000 zł.

Materac dla osoby śpiącej samotnie wbrew pozorom nie musi być wąskim jednoosobowym materacem, bo nie każdy lubi na takowym spać. Bardzo często zdarza się, że osoby, które śpią same, wybierają materace o 140 lub nawet 160 cm szerokości. To pierwszy czynnik, który wpłynie na cenę, ale też na komfort snu.
Materac powinien być dobrany do wagi, więc tu ceny będą się mocno wahały w zależności od tego, czy postawimy na materac piankowy, sprężynowy (bonellowe są tańsze, ale kieszeniowe dużo lepsze), czy może hybrydowy. Za materac sprężynowy zapłacimy około 1000 zł, za piankowy 1500 – 2000 zł, hybrydowy będzie kosztował ponad 2000 zł.

Materac dla par to swego rodzaju wyzwanie dla producenta materacy. Po pierwsze rozmiar musi być odpowiednio duży, po drugie materac musi być tak zaprojektowany, by był wygodny dla dwóch osób. Ruch jednej nie powinien być odczuwalny przez drugą. Na pewno nie sprawdzą się tanie materace bonellowe, bo połączone ze sobą sprężyny dają efekt falowania. Lepszym wyborem są materace z pianki wysokoelastycznej lub materace typu multipocket. Za małżeński materac w dużym rozmiarze zapłacimy od 2000 do 4000 zł. Rozpiętość jest bardzo duża, ale też i materace bardzo się od siebie różnią. Przy czym nie można jednoznacznie zawyrokować, że ten droższy będzie lepszy, bo sporo zależy od wymagań małżonków, ich wagi, wieku stanu zdrowia itp.

Materac dla osoby z problemami zdrowotnymi wbrew pozorom nie musi kosztować więcej niż wyżej wymienione propozycje. Trzeba pamiętać, że materace medyczne (dopuszczone do sprzedaży jako wyroby medyczne) są sprzedawane z obniżoną stawką VAT, więc ich cena może być przyjemnym zaskoczeniem.
Dla osób z problemami kostno-stawowymi poleca się materace z pianki termoelastycznej, zwane też materacami z pamięcią lub materacami memory. Ich cena waha się w zależności od wielkości i wynosi średnio 2000 – 3000 zł.

Materac dla alergika musi być w całości zrobiony z antyalergicznych komponentów. Tu najlepiej sprawdzi się materac lateksowy z odpowiednim pokrowcem. W zależności od rozmiaru zapłacimy za niego 1500 – 2500 zł.

Jak widać, na pytanie ile kosztuje dobry materac, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Ceny materacy są dość zróżnicowane, ale warto pamiętać, że materac jest wydatkiem na kilkanaście lat (kilka w przypadku nastolatków), więc to nie cena powinna być głównym kryterium wyboru.

Materac do pokoju hotelowego w Bydgoszczy to kombinacja wszystkich powyższych. Najczęściej jednak do hoteli i pensjonatów poleca się materace piankowe lub hybrydowe, które można uznać za uniwersalne. Jest tylko jeden warunek – nie mogą mieć w składzie pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Tego rodzaju materace kupowane są z myślą o konkretnym użytkowniku.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Wyższa cena materaca zależy nie tylko od jego wielkości i rodzaju. Na koszt materaca wpływają jeszcze inne czynniki. Dwa najważniejsze to uzyskane certyfikaty oraz długość gwarancji udzielonej przez producenta.

Uzyskanie certyfikatów wymaga rygorystycznego podejścia do produkcji, spełnienia szeregu wymogów, poddania produktów testom, często o charakterze eksperymentalnym. Kupując materac oznaczony certyfikatem lub certyfikatami, mamy pewność, że wyrób, który trafi na nasze łóżko, jest najwyższej próby. A najwyższa próba na ogół ma wyższą cenę.

Gwarancja na materac to w rzeczywistości gwarancja na jego warstwę wewnętrzną. Jeśli producent daje 15 lat gwarancji na materac, oznacza to, że zakłada, iż przez taki czas warstwa piankowa lub sprężynowa nie straci swoich właściwości. Im dłuższa gwarancja, tym więcej zapłacimy za materac, ale też dłużej będziemy spać spokojnie.