Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań na różnego rodzaju alergie cierpi nawet 40% Polaków. To właśnie uczulenia mogą utrudniać zasypianie i powodować katar, ból głowy i zmęczenie. Warto wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są materace antyalergiczne, które sprawiają, że alergia nie jest aż tak dokuczliwa.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Materace klasyczne oraz antyalergiczne na pierwszy rzut oka mogą wyglądać właściwie tak samo, ponieważ rzeczywiście nie różnią się w zakresie konstrukcji podstawowej. Największe różnice dotyczą wykorzystanych materiałów oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Materac dla alergika nie powinien być wykonany z materiałów naturalnych takich jak owcza wełna, gryka, końskie włosie. To właśnie naturalne elementy wkładu materaca najczęściej powodują alergie i są pożywką dla roztoczy oraz pleśni. Warto także zaznaczyć, że materace dla alergików są najczęściej wykonane z pianki oraz lateksu, czyli materiałów sztucznych, które najczęściej nie powodują alergii. Oczywiście należy najpierw wykluczyć uczulenie na lateks, który pojawia się u pewnej części alergików. Pianka to nowoczesny materiał, który posiada otwartokomórkową budowę i dzięki temu zapewnia właściwą wentylację wewnątrz łóżka. Z kolei lateks to materiał, który zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, a dodatkowo można go łatwo wyczyścić. Materac antyalergiczny różni się więc od standardowego przede wszystkim składem, a więc materiałami. Dodatkowo w materacu dla alergika pojawiają się ciekawe rozwiązania technologiczne, na przykład specjalne wcięcie we wkładzie, które zapobiega gromadzeniu się bakterii i roztoczy, oraz sprawia, że zapewniona jest wysoka higiena snu. Decydując się na zakup materaca dla alergika w Bydgoszczy lub w sklepie internetowym, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład danego modelu, a także na jego rodzaj. W tym miejscu warto zaznaczyć, że materace dla alergików mają sporo zalet, do których można zakwalifikować następujące:

 • mniejsze ryzyko rozwoju alergii, ponieważ odpowiednia wentylacja, higiena i brak zawilgocenia to ważne czynniki, działające na korzyść alergika,
 • małe ryzyko chorób skórnych, zwłaszcza w przypadku antybakteryjnych pokrowców,
 • wysoka trwałość, zwłaszcza w przypadku modeli wykonanych z pianki wysokoelastycznej,
 • odpowiednie dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów,
 • ulga dla kręgosłupa i dobre podparcie.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding - materace dla alergikaMożna wyróżnić trzy główne rodzaje materacy antyalergicznych:

 1. Materac antyalergiczny lateksowy – jego cechą charakterystyczną jest odporność na roztocza i pleśń. Warto pamiętać o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca, wykonanego z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. Materac lateksowy zmniejsza częstość i siłę alergii, ponieważ pleśń i roztocza nie docierają do osoby śpiącej w nocy. W ten sposób możliwy jest spokojny i bezpieczny sen. Należy dodać, że materace lateksowe często mają dodatkowe, specjalne nacięcia, dzięki czemu nie gromadzi się wilgoć, a higiena snu jest wysoka.
 2. Materac antyalergiczny piankowy – to bardzo dobry wybór dla osób zmagających się z alergiami i uczuleniami. Najlepiej zdecydować się na materac wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Niektóre z dostępnych w sklepach internetowych materacy mają także specjalne rozwiązania, na przykład kratkę wentylacyjną, dzięki której zapewniona jest doskonała cyrkulacja powietrza.
 3. Materac z antyalergicznym pokrowcem – to rozwiązanie dla osób z alergiami skórnymi, a nie oddechowymi. Oczywiście najlepiej, jeśli sam materac jest wykonany z lateksu lub pianki, jednak spore znaczenie ma także pokrowiec. To właśnie on powinien mieć w sobie materiały antyalergiczne i antybakteryjne.

Jak wybrać materac dla alergika?

Jaki materac dla alergika będzie najlepszy? Osoby mieszkające w Bydgoszczy mogą zdecydować się na zakup materaca w sklepie stacjonarnym lub internetowym. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne i pozwala na oszczędzenie czasu. Wybór konkretnego modelu materaca dla alergika zależy oczywiście od potrzeb danej osoby, a także specyfiki alergii. Wybierając materac dla alergika, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • wypełnienie – jak już wspomniano, najlepszy jest lateks syntetyczny, pianka wysokoelastyczna i termoelastyczna,
 • informacja o tym, że materac został przetestowany w laboratoriach w związku z alergiami,
 • informacja o tym, czy materac posiada odpowiednie certyfikaty i atesty,
 • odpowiedni pokrowiec – powinien być antyalergiczny i antybakteryjny.

Przykładem materaca marki Hilding, który jest produktem antyalergicznym, jest model Makarena. Materac ten posiada specjalny certyfikat Oeko-Tex, który zapewnia, że materiały użyte do produkcji materaca są wolne od substancji szkodliwych oraz innych substancji, które mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie. Hilding Makarena został także przeanalizowany rygorystycznie w laboratoriach i posiada certyfikat AEH, wskazujący na to, że produkt jest higieniczny, ergonomiczny, ma odpowiedni klimat i jest trwały. Materac Makarena wykonany jest z pianki lateksowej i termoelastycznej oraz posiada sprężyny kieszeniowe. Ten materac jest polecany alergikom, osobom wrażliwym różne alergeny. We wkładzie materaca utworzono specjalne wcięcie, które sprawia, że zapewniona jest wysoka higiena snu oraz odpowiednia cyrkulacja powietrza. W efekcie we wnętrzu materaca nie dochodzi do gromadzenia się szkodliwych roztoczy, bakterii, kurzu i wilgoci. Warto dodać, że pokrowiec można prać bezpiecznie w pralce. Innym ciekawym modelem jest materac Hilding Lambada, który także jest produktem antyalergicznym. W tym wypadku zastosowano matę kokosową, która zapewnia zdrowy i higieniczny sen. Taka mata przepuszcza powietrze wewnątrz materaca i zapobiega rozwojowi bakterii, roztoczy i gromadzeniu się kurzu. W tym wypadku zastosowano także piankę wysokoelastyczną, piankę lateksową i sprężyny multipocket.

Wybierając materac dla alergika, warto dokładnie sprawdzić materiały, z których wykonany został dany model. Dobrze także zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania takie jak specjalnie profilowany wkład, mata kokosowa, a także sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty. W ten sposób możliwe jest zapewnienie zdrowego i higienicznego snu, a także zadbanie o zdrowie alergika i spokój w nocy.