Narodziny nowego członka rodziny to duże wyzwanie dla wszystkich młodych rodziców. Jednym z obszarów życia, który z reguły wiąże się z przejściowymi trudnościami, jest sen. Wypracowanie systemu, który ułatwi wysypianie się zarówno mamie, jak i maluszkowi, może okazać się dość czasochłonne. Jak ułatwić sobie przechodzenie przez ten proces? Jak stworzyć warunki optymalne nie tylko dla noworodka, ale również dla rodziców?
Jak zmienia się sen po porodzie?
Większość przyszłych mam odczuwa problemy ze snem na własnej skórze już w okresie ciąży. Jest to związane z utrudnionym oddychaniem i nieustannym uciskiem na pęcherz moczowy (więcej o czasie oczekiwania na dziecko dowiesz się na https://zdrowotny24.pl/). Te problemy po porodzie są zastępowane innymi. Dlatego po urodzeniu dziecka problem z nieprawidłowo funkcjonującym rytmem dnia i nocy nie zniknie sam z siebie. Jest to związane z częstym karmienie i regularnym przebudzaniem się dziecka. Ważną kwestią są także zmiany zachodzące w obrębie gospodarki hormonalnej i zmniejszenie ilości wydzielanej melatoniny. Wiele pań po urodzeniu dziecka śpi zdecydowanie mniej niż podczas ciąży. Dodatkowo, rodzice w pierwszych tygodniach życia noworodka zaczynają spać zdecydowanie bardziej fragmentarycznie. U niektórych osób może przekształcić się w nowy, regularny system, jednak w większości przypadków niezbędne okazuje się wrócenie do dotychczasowej rutyny snu.
Spanie z dzieckiem – dlaczego warto?
Często powielanym mitem jest to, że nie można się efektywnie wysypiać z dzieckiem w łóżku. Jednak w wielu przypadkach to stwierdzenie okazuje się nieprawdziwe. Często wspólne spanie umożliwia zrównoważenie zarówno potrzeb dziecka, jak i swoich. W wielu kulturach (m.in. w Japonii) jest to powszechnie praktykowane. Badania wskazują, że na tych obszarach zmniejsza się prawdopodobieństwo śmierci łóżeczkowej, a matki rzadziej chorują na depresję poporodową. Jakie korzyści przemawiają za tym, aby spać z noworodkiem w jednym łóżku?
- Sen noworodka jest rozbity na kilkudziesięciominutowe lub kilkugodzinne partie. W sumie niemowlę powinno przesypiać około 20 godzin w ciągu doby. Jednak z reguły sen trwa maksymalnie 4 godziny pod rząd. Rodzic śpiący w łóżku z niemowlakiem może zaspokoić jego potrzeby (na przykład nakarmić malucha) bez konieczności wstawania z łóżka.
- Między rodzicami a dzieckiem budowana jest silna więź. Wspólny sen jest bowiem naturalny dla każdego człowieka, a maluch od samego początku ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa i bliskości dzięki przebywaniu z matką, która reaguje na jego potrzeby.
- Jakość snu dziecka jest lepsza dzięki skróceniu czasu nocnego płaczu. Tym samym, lepiej wysypiają się również rodzice, którzy nie muszą nieustannie uspokajać dziecka.
Spanie z dzieckiem może być bardzo wygodne, konieczne jest jednak kupno materaca, który spełni oczekiwania malucha i zapewni mu prawidłowy wzrost. Warto wybrać jeden z egzemplarzy oferowanych przez renomowaną markę https://hilding.pl/.
Kiedy noworodek powinien spać osobno?
Choć spanie z dzieckiem może być doskonałym pomysłem, istnieją sytuacje sugerujące raczej umieszczenie noworodka we własnym łóżeczku. Przeciwwskazaniem jest palenie papierosów przez któregokolwiek z rodziców. Niektóre osoby nadmiernie budzą się jeśli mają świadomość, że maluch śpi wraz z nimi – wtedy bardzo łatwo doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, a zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie spanie oddzielnie. Warto pamiętać, że do pomysłu spania z nowonarodzonym dzieckiem powinna być przygotowana i matka i ojciec. Jest to sytuacja, która na dłuższą metę mogłaby bowiem ochłodzić nieco relację małżeńską. Maluch w łóżku ogranicza intymność i poczucie więzi pomiędzy partnerami.
Zmęczenie po porodzie – jak poprawić jakość snu?
Sen po porodzie jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na funkcjonowanie całej rodziny. Jak poprawić jego jakość i czuć się lepiej?
- Po pierwszej – śpij wtedy, kiedy dziecko – niemowlęta śpią nawet 20 godzin w ciągu doby! Staraj się wykorzystywać wszystkie drzemki – kładź się podczas nich wraz z dzieckiem i wypoczywaj kiedy tylko możesz.
- Nie planuj nic podczas drzemek malucha – czas, w którym dziecko śpi może wydawać się doskonałą okazją do nadgonienia obowiązków. Pamiętaj jednak, że Twoje zdrowie to priorytet! Najpierw zadbaj o sen, a dopiero później o domowe porządki.
- Nie leż za długo w łóżku jeśli nie śpisz – nadmiar czasu spędzonego w łóżku na nicnierobieniu może później utrudniać zasypianie i prowadzić do szybkiego zmęczenia.
- Korzystaj z pomocy bliskich – pozwól bliskim zajmować się dzieckiem. Wykorzystaj ten czas na wypoczynek i zaspokojenie swoich własnych potrzeb.
- Zadbaj o wyposażenie sypialni – w sypialni powinny znaleźć się wysokiej jakości akcesoria sypialniane. Wygodny materac, ergonomiczne poduszki i ciepłe kołdry znajdziesz w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/23-koldry. Dzięki nim szybciej zaśniesz i nie będziesz się nadmiernie wybudzać, a Twoje plecy z pewnością Ci podziękują!
- Zachowaj higienę snu – regularnie pierz pościele i pokrowce będące częścią poduszek i materacy. Nie dopuszczaj do gromadzenia się wilgoci w łóżku. Nie tylko zmniejszy to komfort snu, ale będzie również negatywnie wpływało na zdrowie – zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka.
- Spróbuj wypracować nową rutynę – przez kilka pierwszych miesięcy, a nawet lat po narodzinach dziecka, może się okazać, że powrót do dotychczasowych zwyczajów okaże się praktycznie niewykonalny. Warto jednak poobserwować potrzeby malucha i dostosować do nich nową rutynę snu.
Bezpieczne spanie razem z dzieckiem
Jeśli zdecydujesz się na spanie z dzieckiem, pamiętaj o tym, żeby zapewnić mu bezpieczne warunki. Przede wszystkim maluch powinien spać bezpośrednio na materacu – bez poduszek. Dobrym rozwiązaniem będzie kupienie dostawki, a jeśli jej nie ma – zamontowanie w łóżku dostawki. W łóżku nie powinno być żadnych luźnych tkanin, a długie włosy matki powinny być związane. Podłoże do spania powinno być twarde. Zbyt miękki materac będzie skutkował wykształceniem się wad postawy. Należy też unikać spania z noworodkiem jeśli któryś z rodziców jest przemęczony. Rodzice nie powinni spać z dzieckiem na kanapie czy fotelu, gdyż są to miejsca wiążące się z ryzykiem spadnięcia pociechy z krawędzi. Ważne jest też to, aby między materacem, a ewentualną ścianą nie było szpary, w której noworodek może utknąć.
Łóżko, w którym śpi młoda mama i niemowlę powinno być przystosowane do ich potrzeb. Konieczne jest tu wypracowanie rozsądnego kompromisu, który zapewni nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym, że macierzyństwo nie musi wiązać się z chronicznym niewyspaniem – nawet z maluchem w łóżku można wypocząć, jeśli wypracowana zostanie rozsądna rutyna snu.
Materiał partnera sennamaterace.pl