Urządzając po raz pierwszy wnętrze lub odświeżając je, zastanawiamy się, w jaki styl pójść. Skandynawski, klasyczny czy może nowoczesny? Istnieje tak wiele opcji, które nam się podobają, przez co nie wiemy, na co się zdecydować. Satysfakcjonującą nas propozycją może być połączenie różnych stylów w jednym pomieszczeniu.

Na czym polega łączenie różnych stylów w aranżacji wnętrz?

Stworzeniu unikalnego wnętrza może wymagać od nas połączeń, które nie zawsze tworzą estetyczną oraz spójną całość. Jak zatem dobrze to zrobić? Oto cztery kroki, które pozwolą nam osiągnąć wymarzoną aranżację!

Krok pierwszy — uwzględnij stonowaną bazę

Pierwszą, a zarazem podstawową zasadą łączenia stylów wnętrzarskich jest stonowana baza. Dzięki niej jesteśmy w stanie osiągnąć spójną całość, która nie będzie przytłaczała naszych zmysłów. W przypadku ścian i sufitów najlepiej sprawdza się tutaj neutralne kolory, takie jak beż, szarość czy biel. Stanowią one dobre tło dla naszych wnętrzarskich eksperymentów.

Krok drugi — połącz ze sobą dwa style

Estetyczne wnętrze to takie, które pomimo swojej różnorodności, dobrze się prezentuje. Z uwagi na to wskazane jest ograniczenie się do dwóch różnych stylów. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć wrażenia chaosu, a także nadmiaru dodatków czy dekoracji. A co do siebie pasuje? Wśród najlepszych propozycji znajduje się połączenie stylu skandynawskiego z boho czy prowansalskim, a także retro z nowoczesnym.

Łączenie estetyki różnych stylów w aranżacji wnętrzKrok trzeci — postaw na odpowiednie proporcje

Mamy już wybrane dwa konkretne style. Kolejnym krokiem do stworzenia estetycznego wnętrza jest ustalenie stylu przewodniego oraz uzupełniającego. Wynika to z zalecanej przez architektów i dekoratorów wnętrz zasady 80:20. Pozwoli to na zachowanie wyraźnej granicy między stylami oraz utrzymanie odpowiedniego balansu. Co więcej, pomoże nam to uniknąć chaosu, który może być spowodowany nadmierną różnorodnością mebli i dodatków.

Krok czwarty — doceń elementy dekoracyjne

Wedle wyżej wymienionego kroku, 20% to styl dopełniający, który zarazem może stanowić bazę dla dodatków. Stawiając na ograniczoną ilość dekoracji, z łatwością osiągniemy harmonię między jednym a drugim stylem. Możemy tutaj postawić na obrazy, grafiki czy plakaty, a także ciekawe tekstylia w postaci poduszek dekoracyjnych oraz zasłon. Tak naprawdę ich charakter w znacznym stopniu zależy od rodzaju stylu.

Jakie są najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz?

Wiemy już, jak połączyć ze smakiem różne style. Jednak, czym kierować się przy ich wyborze? Jak się okazuje, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z charakterystycznych elementów. Zatem oto kilka słów na temat 7 najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz!

Styl klasyczny

Ponadczasowy sposób na urządzanie wnętrza. Świetnie sprawdzi się na lata, podobnie jak wygodne łóżko, o którym więcej dowiemy się na http://idealny-materac.pl/. Królują tutaj ciepłe brązy i beże, a także symetria połączona z prostymi formami.

Styl nowoczesny

Wyróżnia się bezstronnością, przejrzystością i prostotą. Meble są tutaj oszczędne w formie, a w całym pomieszczeniu króluje funkcjonalność. Znajdziemy tutaj geometryczne formy połączone z prostymi, równoległymi i prostopadłymi liniami.

Styl skandynawski

Jest prosty, a zarazem ciekawy. Wyróżnia go oszczędność w formie połączoną z przytomnością. Stawiamy tutaj na miękkie tkaniny, a także naturalne materiały. W przypadku sypialni świetnie wpasują się tutaj łóżka https://hilding.pl/kategoria/lozka/.

Styl rustykalny

Życie zgodne z naturą? To właśnie styl rustykalny! Mamy tutaj naturalne materiały w połączeniu z jasnymi kolorami. Za motyw przewodni uznaje się ludowe wzory, a za dodatki służą naturalne kwiaty polne. Świetną opcją są tutaj meble nadgryzione zębem czasu.

Styl glamour

Sypialnia to nie tylko dobry materac i łóżko, ale także pomieszczenie godne prawdziwej gwiazdy! Styl glamour wyróżnia się bogactwem i przepychem, który pokazują meble, kolorystyka czy żyrandole. Podkreślić go może pościel https://sleepinghouse.pl/148-posciel.

Styl vintage

Mamy tutaj do czynienia z połączeniem tradycji z nowoczesnością. Za inspiracje uważa się tutaj domy z lat 50. w USA oraz stylistka znana z PRL-u. Mamy tutaj do czynienia m.in. z charakterystycznymi dodatkami (np. porcelaną) oraz meblami z drugiej ręki.

Styl eklektyczny

Idealne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, na co się zdecydować. Łączy w sobie różne kolory, sprzeczności czy wykluczające się style. Uznaje się go za szaleństwo połączone z dobrym smakiem — w końcu mamy tutaj uporządkowany nieład.

Styl wnętrzarski to temat, który zainteresuje każdą osobę planującą zmianę wystroju wnętrza. Czasem dla uzyskania wyjątkowego klimatu i unikalnego klimatu warto połączyć style. Dzięki wyżej wymienionym rada z pewnością zrobimy to ze smakiem oraz klasą!