Przejście na emeryturę to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Wiąże się z licznymi zmianami w życiu – w końcu wydłuża się nasz wolny czas, a zmniejsza liczba obowiązków. Niestety, wiele osób starszych nie wie, jak zaplanować swój dzień, aby w pełni go wykorzystać. Jak zatem aktywnie spędzić czas na emeryturze? Oto kilka ciekawych wskazówek!
9 aktywności idealnych na czas emerytury
Jak się okazuje, osiągnięcie wieku emerytalnego otwiera przed nami wiele możliwości! To właśnie teraz mamy czas na odkrywanie siebie, zacieśnienia więzi z rodziną lub po prostu realizowanie swoich pasji. A jakie sposoby na aktywne spędzenie czasu na emeryturze?
Aktywność fizyczna
Emerytura to idealny czas, by zadbać o zdrowie. Możemy tutaj postawić na różnego rodzaju treningi, spacery, jazdę na rowerze czy inne aktywności, które sprawiają nam przyjemność.
Życie społeczne
Odizolowanie się na emeryturze nie jest dobre dla zdrowia psychicznego. Dlatego jedną z aktywności jest utrzymywanie kontaktu z innymi ludźmi!
Podróże
Ogrom wolnego czasu można przeznaczyć na podróże małe i duże. Być może to na emeryturze odkryjemy nieznane nam miejsca, a kto wie – może i cały świat?
Gotowanie
Gotowanie to powszechna czynność. Jednak na emeryturze możemy z niego zrobić swoją pasję! Udoskonalamy przepisy i próbujmy nowych i coraz trudniejszych dań.
Wolontariat
Czujemy się dobrze i jesteśmy w pełni sił? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy poświęcili czas dla dobra innych osób. Pomoże nam w tym wolontariat.
Robótki ręczne
Szycie, konstruowanie biżuterii, garncarstwo, szydełkowanie, robienie na drutach, wyplatanie koszy czy malowanie – to tylko kilka robótek ręcznych, którymi możemy się zainteresować.
Pielęgnacja ogrodu
Na działce lub na balkonie – ogródek można mieć wszędzie! Wymaga on pielęgnacji i ciągłej troski, dzięki czemu mamy świetny sposób na spędzanie czasu w ciepłe dni!
Muzyka lub taniec
Nigdy nie jest za późno, aby stanąć na scenie, nawet w najbardziej amatorskiej formie! Wraz z rodziną i znajomymi możemy tworzyć przedstawienia z muzyką i tańcem.
Nauczanie
Emerytura to również świetny czas, aby udzielać korepetycji młodszym pokoleniu. W końcu dzielenie się wiedza pomoże utrzymać sprawność intelektualną.
O czym nie można zapomnieć na emeryturze?
Na emeryturze człowieka nie ogranicza już czas, a jedynie pieniądze i zdrowie. Ostatnia kwestia jest o tyle ważna, iż niemalże każda osoba starsza zmaga się ze schorzeniami przewlekłymi. Warto zatem czas ten spędzić na odpowiedniej terapii oraz zdrowym stylu życia. Obejmuje on zalecaną dawkę ruchu, czyli aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności minimum przez 30 min i 5 razy w tygodniu. Oprócz tego warto zadbać o miejsce do spania, czyli odpowiednio urządzoną sypialnię z łóżkiem i materacem. W jego wyborze pomogą wskazówki zawarte na https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/66_na-jakim-materacu-powinien-spac-senior. Na zdrowie z pewnością wydaje odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest kontakt z drugim człowiekiem. Osoby starsze z reguły nie mają siły czy też chęci na kontaktowanie się z rodziną lub znajomymi. Warto jednak zadbać o swoje życie towarzyskie, gdyż niekiedy motywuje to do aktywnego spędzania emerytury!
Idealne łóżko dla aktywnego seniora – czyli jakie?
Łóżko dla seniora powinno składać się przede wszystkim z podłoża do spania, które odznacza się wysoką jakością. Jego wybór powinien obejmować indywidualne preferencje użytkownika, w tym rodzaj wypełnienia, stopień twardości czy stan zdrowia. Jest to niezwykle ważne, gdyż właściwe dopasowany model jest w stanie zagwarantować prawidłowe wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa. Istotny jest tutaj także rozmiar. Osobom starszym zaleca się modele mniejsze, czyli mające np. 90×200 cm https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 lub większe, np. 120×200 cm lub nawet 180×200 cm. Oprócz tego warto pamiętać o:
- poduszce – odpowiada ona za właściwe wsparcie głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
- kołdrze – gwarantuje ona komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia,
- pościeli – zapewnia ona higieniczne warunki do wypoczywania.
Boimy się nudy, rutyny czy stagnacji na emeryturze? Wystarczy tylko zadbać o aktywny sposób spędzania czasu, a powyższe wskazówki z pewnością CI pomogą. Tak naprawdę aktywna emerytura nie musi wiązać się z aktywnością fizyczną czy sportem – czasem wystarczy po prostu ruszyć się i zrobić coś innego, niż siedzenie przed telewizorem lub spanie. W końcu emerytura to świetny czas, aby podjąć się nowych rzeczy oraz skupić na ulubionych czynnościach!