Przyjęcie kota pod swój dach to duże wydarzenie w życiu wszystkich członków rodziny. Szczególne emocje panują w domu w okresie bezpośrednio poprzedzającym przybycie zwierzaka. Jak przystosować mieszkanie do potrzeb pupila? Z jakich obowiązkowych elementów powinna się składać kocia wyprawka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Po podjęciu decyzji o kupnie lub adopcji kota koniecznie należy przystosować mieszkanie do potrzeb zwierzaka. Najważniejsze jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Obecnie preferowaną formą opieki nad kotem jest całkowite utrzymywanie go w domu — bez wychodzenia na zewnątrz. Uznaje się, że nie jest to potrzebne tym zwierzętom, a przebywanie na dworze stwarza ogromną ilość zagrożeń. W tym celu, w oknach oraz na balkonach powinny znaleźć się siatki. Ważne jest to, aby były szczelne — w szczególności jeżeli mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze. Choć utarło się powiedzenie, że koty zawsze spadają na 4 łapy, w praktyce nie jest ono w 100% prawdziwe.

Bardzo ważne jest też pozbycie się z domu wszystkich trujących roślin. Zwierzę nie powinno mieć również dostępu do szafek, w których znajduje się jedzenie i chemikalia. Środki czystości mogą zagrażać życiu, a nawet zdrowiu kota! Młode zwierzaki często próbują też bawić się kablami. Wszystkie przewody powinny więc zostać schowane, aby pupil nie doprowadził do tragedii, decydując się na ich przegryzienie.

Kocia higiena — jak o nią zadbać?

Nowy czworonożny członek rodziny — jak przygotować mieszkanie na przybycie kotaKoty są zwierzętami, które bardzo dbają o higienę. Ważne jest zapewnienie im w tej kwestii komfortu. Najważniejsze jest zapewnienie pupilowi kuwety, która zawsze będzie czysta! Jeżeli zwierzę ma pozostawać samo w domu przez dłuższy czas, najlepiej umieścić w domu nawet dwie kuwety. Wynika to z tego, że jeżeli jedna z nich zostanie zabrudzona, kot będzie mógł skorzystać z drugiej — w przeciwnym razie może okazać się, że właściciele po powrocie odnajdą przykrą niespodziankę w doniczce lub na dywanie. Znaczenie ma też umiejscowienie misek z jedzeniem i piciem. Nie mogą one znaleźć się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

W kwestii higieny warto pomyśleć nie tylko o kocie, ale również o właścicielach zwierzaka. Jeśli pupil będzie mógł spać w łóżku, ważne jest utrzymywanie czystości w sypialni. Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością zainwestowanie w materac ze zdejmowanym pokrowcem — taki, jak jeden z dostępnych pod linkiem — który można w każdej chwili wyprać, pozbywając się z niego sierści, kurzu i brudu.

Podstawowe potrzeby kota — w jakie akcesoria się zaopatrzyć

Aby móc zaspokoić wszystkie kocie potrzeby, należy przed przywiezieniem zwierzaka do domu udać się na małe zakupy. Jakie akcesoria będą niezbędne?

  • Kuweta — jest niezbędna, aby kot mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Najlepiej umieścić ją w łazience, lub w innym cichym i spokojnym miejscu.
  • Legowisko — jest szczególnie ważne, jeśli zwierzak nie będzie miał wstępu do łóżka swoich właścicieli. Należy wówczas uczyć kota przebywania w legowisku już od pierwszych dni w nowym domu. Warto zdecydować się na rozwiązanie posiadając niewielkie łóżko. Z kolei osoby, które śpią na szerokich materacach (takich jak te https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200), mogą spokojnie spać ze swoim pupilem. Oczywiście pod warunkiem zachowania podstawowych zasad higieny.
  • Miseczki — dwie miseczki to podstawa. Jedna z nich będzie służyła do podawania kotu wody, a druga — jedzenia.
  • Drapak — jedną z naturalnych potrzeb kota jest drapanie. Jeśli w mieszkaniu zabraknie drapak, zwierzak najprawdopodobniej zniszczy swoimi ostrymi pazurami meble.
  • Szczotka i kosmetyki — szczotka będzie potrzebna każdemu właścicielowi. Posiadacze ras długowłosych powinni poza tym zaopatrzyć się w szampony i specjalne odżywki do sierści.
  • Zabawki — kot powinien regularnie się ruszać. W tym celu w domu powinny znaleźć się atrakcyjne zabawki, które umożliwią zaangażowanie pupila do intensywnych aktywności.
  • Trawa — jeśli kot będzie żył w mieszkaniu, warto postawić na parapecie doniczkę z trawą. Zwierzęta te często mają potrzebę żucia tej rośliny, dlatego warto z wyprzedzeniem zadbać o jej zaspokojenie.
  • Transporter — jest niezwykle ważny zarówno dla kota, jak i jego właścicieli. Bez niego niemożliwe będą, chociażby wyjazdy do weterynarza na szczepienia. Kiedy kot znajdzie się w domu, warto go regularnie przyzwyczajać do przebywania w transporterze, aby nie wiązało się to dla niego z nadmiernym stresem.

Dieta — najważniejsze zasady

Przed przyjęciem kota pod swój dach koniecznie należy przygotować dla niego pełnowartościowe jedzenie. Jeżeli pupil pochodzi z renomowanej hodowli, z pewnością wszelkie zalecenia zostaną przekazane przyszłym właścicielom przez hodowcę. Jednak adoptując kota, należy zgłębić ten temat na własną rękę. Warto wiedzieć, że koty są mięsożercami oraz większość wody pobierają z pożywienia. Z tego względu ich dieta powinna opierać się na mokrej karmie, w której nie ma warzyw, owoców, ryżu i innych sztucznych wypełniaczy. Alternatywnym rodzajem żywienia jest stosowanie diety BARF, jednak wymaga ona posiadania szerszej wiedzy dotyczącej suplementacji. Nie warto wprowadzać jej na własną rękę

Nowy zwierzak w domu wiąże się z intensywnymi przygotowaniami, na które składa się zarówno przygotowywanie wyprawki, jak i zdobywanie wiedzy. Kot może stać się pełnoprawnym członkiem rodziny. Jednak aby zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie należy dbać o jego bezpieczeństwo, zdrowie, rozrywkę i dietę.