Ból kręgosłupa to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, która niestety stała się bardzo powszechna. Kiedy odczuwamy dyskomfort ze strony kręgosłupa, możemy mieć problem z normalnym funkcjonowaniem, a także snem. Znalezienie wygodnej pozycji w tej sytuacji może być bowiem naprawdę trudne. Jak spać, gdy boli nas kręgosłup? Dowiedz się więcej!

Co może wywołać ból kręgosłupa?

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku czy też jak wygląda nasz stan zdrowia, zapewne doświadczyliśmy kiedyś bólu kręgosłupa. Wiemy, że to nic przyjemnego. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może być tego przyczyną. Warto poznać czynniki, które wpływają negatywnie na nasz kręgosłup, ponieważ wtedy będziemy wiedzieć, czemu mamy zapobiegać. Na pewno nie zdziwi nas fakt, że dyskomfort ze strony pleców może być wywołany brakiem ruchu. Jeśli nie dostarczamy naszemu ciału odpowiedniej dawki ruchu, ono dotkliwie to odczuwa. Możemy mieć skurcze lub różne bóle, które będą nam doskwierały. Co więcej, kiedy nie ćwiczymy, a do tego spędzamy bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, mięśnie, które znajdują się przy naszym kręgosłupie i pomagają mu utrzymać prawidłową pozycję ciała, wiotczeją i słabną, przestając być jakąkolwiek podporą. To z kolei może doprowadzić do deformacji czy innych schorzeń. Na ból pleców może wpływać również nadwaga lub otyłość. W tym przypadku kręgosłup jest nadmiernie obciążony i staje się bardziej narażony na różnego rodzaju dolegliwości. Z drugiej strony, pamiętajmy o tym, że nadmierne przeciążanie kręgosłupa, na przykład poprzez podnoszenie bardzo ciężkich rzeczy, też nie jest dla nas korzystne i może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków.

Duże znaczenie posiadają również nasze nawyki, szczególnie związane z tym, w jaki sposób siedzimy. Niezależnie od tego, czy pracujemy przy biurku, czy też po prostu siedzimy przy stole w naszym domu, jeśli utrzymujemy nieodpowiednią postawę, będzie to miało swoje konsekwencje. Zakładanie nogi na nogę, korzystanie ze zbyt wysokiego lub zbyt niskiego krzesła… Gdy do tego dochodzi nieprawidłowa postawa, czyli garbienie się, nadmierne pochylanie się do przodu czy długotrwałe pochylanie głowy w dół, nasze plecy na pewno na tym ucierpią. Podobnie dzieje się w przypadku wad kręgosłupa, które jednak pojawiają się głównie we wczesnym dzieciństwie i nie wynikają z naszych działań. Warto mieć na uwadze to, że kiedy z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego, to również może oddziaływać na nasz kręgosłup. Urazy, infekcje, choroby zwyrodnieniowe czy dolegliwości różnych stawów – we wszystkich tych sytuacjach ból kręgosłupa może wystąpić jako dodatkowy objaw.

Jak spać, kiedy boli nas kręgosłup?

Jak spać, gdy boli nas kręgosłup?Ból kręgosłupa może wynikać z różnych przyczyn, jednak sprowadza się do tego samego – silnego dyskomfortu, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeśli ten stan towarzyszy nam przez długi czas, cieszenie się życiem może być naprawdę niełatwe. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą nam również inne dolegliwości. Nierzadko zdarza się, że z powodu bólu, nie umiemy zasnąć i tylko przewracamy się z boku na bok. Jest to szczególnie niewskazane, ponieważ wtedy nasz organizm nie ma jak się zregenerować. My za to czujemy się wiecznie zmęczeni i pozbawieni energii. W jaki sposób spać, gdy boli nas kręgosłup? Na pewno wiemy, że każdy ma swoją ulubioną pozycję snu – na plecach, na boku bądź na brzuchu. W chwili, w której chcemy jak najlepiej zadbać o kręgosłup, powinniśmy położyć się na plecach. Jest to najbardziej naturalna pozycja, podczas której ciężar ciała jest równomiernie rozłożony, a mięśnie mogą się rozluźnić. Kiedy jednak doświadczamy silnego bólu, powinniśmy zainwestować w odpowiednie poduszki lub wałki, które będziemy mogli podłożyć pod nasze lędźwie. Przydatna będzie też mała poduszka, którą z kolei ułożymy pod naszymi kolanami. W tej pozycji napięcie mięśni zostanie znacząco zmniejszone, a nasz kręgosłup zabezpieczony. Okazuje się, że w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem, warto zastosować również pozycję boczną. Należy jednak również zaopatrzyć się w specjalną poduszkę, którą będziemy mogli ułożyć między nasze uda. Niezbędne będzie też ułożenie ręki na podwyższeniu. Dzięki takiemu ułożeniu nasz kręgosłup zostanie odciążony. Pamiętajmy o tym, że bez znaczenia na to, jaką pozycję wybierzemy, powinniśmy szczególną ostrożność zachować przy wstawaniu.

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?

Nie ma wątpliwości, że ból kręgosłupa to coś, co każdy z nas chciałby uniknąć. Co jednak, jeśli dojdzie do tego, że będziemy odczuwać ból w tej części ciała? Istnieje kilka sposobów na to, aby zmniejszyć ten dyskomfort. Większość osób w pierwszej kolejności sięga po tabletki przeciwbólowe, które przynoszą szybką ulgę. Miejmy jednak na uwadze to, że nie powinien być to długotrwały ratunek. Jeśli ból nie znika, udajmy się do odpowiedniego lekarza. Może on nam przepisać silniejsze leki lub zalecić rehabilitację, dzięki której przywrócimy nasz kręgosłup do poprzedniego stanu. Domowymi sposobami na dyskomfort ze strony pleców jest gorąca kąpiel, która pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Coś, o co możemy zadbać sami, to profilaktyka. Wprowadźmy do naszego życia zdrowe nawyki, które wpłyną korzystnie nie tylko na nasz kręgosłup, ale i ogólne samopoczucie. Koniecznie zacznijmy też się więcej ruszać – to najlepszy sposób na przeciwdziałanie nieprzyjemnym dolegliwościom. Warto też zwrócić uwagę na to, aby utrzymać prawidłową postawę nie tylko wtedy, gdy stoimy, ale i podczas siedzenia. To może naprawdę dużo zmienić. Nie bez znaczenia będzie też wypróbowanie nowej diety, bogatej w witaminy i minerały. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tym temacie, odwiedźmy stronę http://ortopedyczny-materac.pl/.

Materac a kręgosłup

Nie zapominajmy też o tym, że w przypadku naszego kręgosłupa bardzo ważną rzeczą jest posiadany przez nas materac. Podłoże, na jakim śpimy, może znacząco wpłynąć na jego stan – zapewni mu prawidłowe podparcie, komfort i odprężenie mięśni. W ten sposób możemy zapobiec powstaniu się schorzeń czy wad postawy. Materace o wysokiej jakości i świetnym działaniu odnajdziemy w sklepie http://abcsnu.pl/. Jeśli jednak czujemy, że potrzebujemy większej ochrony, zdecydujmy się na wyroby medyczne, dostępne na stronie https://hilding.pl/kategoria/wyroby-medyczne/.

Zamiast praktykowania złych nawyków czy garbienia się, każdy z nas powinien szczególnie zadbać o nasz kręgosłup. Unikniemy w ten sposób naprawdę przykrych dolegliwości, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Wykonując proste ćwiczenia czy śpiąc na dobrze dobranym materacu, możemy skutecznie temu zapobiec!

Przeczytaj także: Wybierz materac dla osoby z bólami kręgosłupa

 

Materace Hilding: Fandango, Makarena, Pasodoble, Rumba, Salsa to materace przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: Hilding. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: Embe Poznań Sp. z o.o.

wyroby medyczne