W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest utrzymanie prawidłowe ciśnienie krwi. Niestety, jest ono notorycznie mylone z pulsem, inaczej tętnem, który określa liczbę uderzeń serca na minutę. W przypadku ciśnienia krwi mamy do czynienia z zupełnie innym parametrem. A co warto o nim wiedzieć oraz jakie zmiany wprowadzić swoim stylu życia, aby zadbać o dobre ciśnienie?

Czym jest ciśnienie krwi? 

Ciśnienie krwi to nic innego, jak siła, z która przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych.  Wysokie ciśnienie panuje w dużych tętnicach, zwłaszcza w pobliżu serca. Natomiast im dalej od serca, tym jest ono niższe, tak jak to jest w naczyniach włosowatych czy w żyłach. Wartość ta nie jest stała i zmienia się w zależności od skurczu oraz rozkurczu serca. Mierzone jest w milimetrach słupa rtęci – w skrócie mmHg. Na wynik składają się dwie wartości liczbowe, np. 120/80 mmHg. Pierwsza wartość, czyli w tym przypadku 120 odnosi się do ciśnienia skurczowego, czyli skurczu serca, zwanym potocznie “górnym”. Druga wartość, 80, określa ciśnienie rozkurczowe, czyli w czasie rozruchu serca, a potocznie zwie się je “dolnym”. Do wartości, które powinniśmy znać, zaliczyć można:

  • ciśnienie poniżej 100/60 mmHg – jest to niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie), które na dłuższą metę może skutkować hipotensją lub hipotonią,
  • ciśnienie 120/80 mmHg – uważane jest za prawidłową wartość,
  • ciśnienie powyżej 140/90 mmHg – jest to wartość zbyt wysoką, która przy utrzymywaniu się przez dłuższy czas, może być podstawą do zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego.

Wartość ciśnienia krwi zależy od wieku, stylu życia oraz płci i może być właściwe w granicach 100-139/60-85 mmHg. Częstym błędem jest również nieprawidłowy pomiar. A jak to zrobić właściwe?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Pokazana przez ciśnieniomierz wartość nie zawsze jest prawidłowa. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy pomiarze. Zatem, aby pokazana wartość była prawidłowa, to musimy trzymać się kilku bardzo ważnych zasad. Oznacza to, że powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

  • Jak zadbać o dobre ciśnienie?ciśnienie było zawsze mierzone na tej ręce, na której najczęściej odnotowywane są wyższe wartości,
  • opaska ciśnieniomierza znajdowała się 2-3 cm nad zgięciem łokcia, a pod nią powinny zmieścić się dwa palce,
  • zająć właściwą pozycję przy pomiarze, którą jest pozycja siedząca wraz z podpartymi plecami,
  • w czasie wykonywania pomiaru nie rozmawiać ani nie zmieniać pozycji ręki,
  • każdorazowo wykonywać dwa pomiary, zachowując między nimi przynajmniej kilkuminutowy odstęp,
  • wykonać pomiar przed zażyciem leków oraz substancji pobudzających, takich jak kawa,
  • pomiar przeprowadzić przed jedzeniem i piciem, a także po 15-minutowym odpoczynku.

Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, ciśnienie powinno być mierzone dwa razy dziennie. Jeden pomiar wykonujemy rano, jeden wieczorem, najlepiej o stałych porach, np. 7:00 i 20:00 lub 6:00 i 18:00. Ponadto warto prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia, aby móc pokazać zebrane dane podczas kolejnej wizyty u lekarza.

Sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi pozwala na właściwe funkcjonowanie całego organizmu i każdego narządu w naszym ciele. Jeśli tylko nasz ciśnieniomierz pokaże zbyt wysokie wartości, to warto zastanowić się nad swoim stylem życiem. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować problemami zdrowotnymi, a także zwiększa ryzyko wystąpienia udaru czy zawału serca. Na szczęście istnieje wiele niefarmakologicznych sposobów na obniżenie ciśnienia!

Po pierwsze – bądź aktywny

Aktywny tryb życia z pewnością obniża wysokie ciśnienie krwi. Wystarczy już 30 minut szybkiego marszu, jazdy na rowerze czy aerobiku, aby komórki były lepiej dotlenione.
Po drugie – odżywiaj się zdrowo

Zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Pozwala to na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.

Po trzecie – unikaj używek

Alkohol, papierosy czy kawa – są to powszechne używki, które zwiększają ciśnienie krwi. Ograniczmy zatem ich stosowanie lub całkowicie z nich zrezygnujmy!

Po czwarte – stosuj napary ziołowe

Napary ziołowe również mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi. Sprawdzą się przede wszystkim te, zawierające w swoim składzie hibiskus, głóg czy dziurawiec.

Po piąte – zredukuj czynniki stresogenne

Duża ilość stresu oraz poświęcanie zbyt wiele godzina na prace ma negatywny wpływ na całe ciało. Również zwiększa ryzyko problemów z ciśnieniem. Postawmy zatem na relaks.

Po szóste – wysypiaj się

Szacuje się, że zdrowy sen, czyli taki, który charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością i głębokością zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego. W tym celu warto zadbać m.in. o wysokiej jakości materace o statusie medycznym i nie tylko! Ich ofertę znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/15-materace-medyczne.

Ciśnienie krwi to jeden z głównych parametrów diagnostycznych. Bez dwóch zdań ma ogromne znaczenie dla właściwej pracy całego organizmu. Właśnie dlatego warto już dziś zadbać o jego prawidłową wartość.

Przeczytaj także: