Nie można zaprzeczyć, że nasz wypoczynek nie może być kompletny bez kilku istotnych elementów. Dobrze dobrany materac, ciepła kołdra, przyjemna w dotyku pościel… Oprócz tego należy pamiętać także o poduszce, która też ma duże znaczenie w tym, jak się wysypiamy. Sprawdź, jak dokładnie rodzaj poduszki wpływa na sen i jak dopasować idealny model dla siebie! 

Jaką rolę odgrywa poduszka?

Mogłoby się wydawać, że w obliczu prawidłowo dopasowanego materaca i odpowiedniej kołdry, poduszka nie posiada aż tak kluczowego znaczenia. Jest to błędne podejście, ponieważ poduszka odpowiada za niezwykle istotny aspekt – odpowiednie podparcie naszego karku oraz głowy. Oddziałuje to na cały kręgosłup i nasze ogólne samopoczucie. Spanie na źle dobranej poduszce wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami. Możemy zatem zauważyć, że poduszka pełni podobne funkcje co materac, jednak jest odpowiedzialna za mniejszą powierzchnię.

Jakie są skutki źle dobranej poduszki?

O tym, że dobrze dopasowana poduszka jest niezbędna, może przekonać nas to, do jakich skutków może doprowadzić spanie na źle dobranej powierzchni. Ci, którzy korzystają z nieodpowiedni modeli, muszą liczyć się z takimi nieprzyjemnościami jak:

 • Jak rodzaj poduszki wpływa na sen?ból głowy,
 • ból karku,
 • sztywność karku,
 • zmęczenie,
 • problemy ze snem,
 • zawroty głowy,
 • chrapanie,
 • drętwienie kończyn,
 • ból barku,
 • problemy z koncentracją.

Jakie są rodzaje poduszek?

Warto pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje poduszek. Zostały one stworzone, aby spełnić potrzeby każdego z użytkowników. Dzięki temu każdy z nas może liczyć na spokojny i komfortowy sen. Możemy wybrać spośród takich opcji jak:

 • poduszka puchowa,
 • poduszka z pierza,
 • poduszka naturalna,
 • poduszka ergonomiczna,
 • poduszka syntetyczna,
 • poduszka ortopedyczna,
 • poduszka profilowana,
 • poduszka piankowa,
 • poduszka antyalergiczna.

Jaką poduszkę wybrać?

Nawet wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z tego, jak istotne są poduszki, wciąż możemy mieć problem z tym, aby wybrać odpowiedni model. W tym wypadku należy dokładnie się zastanowić, na jakim efekcie tak naprawdę nam zależy. Warto wziąć też pod uwagę sposób, w jaki śpimy, a także to, czy towarzyszą nam jakieś niekorzystne dolegliwości.

Dla osób, które cierpią na zwyrodnienia kręgosłupa lub wady postawy, najlepszą opcją okażą się poduszki ortopedyczne. Posiadają one właściwości prozdrowotne, dzięki którym nasz sen staje się komfortowy i bezpieczny. Przede wszystkim odciąży ona odcinek szyjny kręgosłupa, dzięki czemu będziemy mogli pozbyć się bólu czy sztywnienia karku. W tym wypadku sprawdzą się również poduszki ergonomiczne, które wyróżniają się swoim indywidualnym kształtem. To dzięki niemu produkt podtrzymuje zarówno naszą głowę, jak i kark czy szyję.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na wysokim komforcie, postawmy na poduszkę z piankowym wypełnieniem. Najczęściej zawierają one piankę termoelastyczną, która posiada niezwykłą technologię. Jej właściwości termoregulacyjne powodują, że kiedy na niej leżymy, powierzchnia dopasowuje się do naszego ciała pod wpływem wytwarzanego przez nas ciepła. Pianka termoelastyczna również pozytywnie oddziałuje na nasz kręgosłup, dzięki czemu rano będziemy budzić się bez bólu czy dyskomfortu.

Dla osób, które posiadają alergie, priorytetem powinien być nie tylko komfort, ale i higiena snu. To dzięki temu mogą liczyć na zdrowy wypoczynek. Aby tak się stało, niezbędna będzie poduszka antyalergiczna, która najczęściej wykonana jest z syntetycznych włókien, które nie uczulają. Takie produkty gwarantują świetną przewiewność i cyrkulację powietrza, co znacznie redukuje ryzyko nagromadzenia się wilgoci czy zanieczyszczeń. Na takiej powierzchni ponadto nie będą zbierać się roztocza czy kurz, co okaże się kluczowe dla tych, którzy są uczuleni na te czynniki. Zadbanie o higienę przełoży się bezpośrednio na nasze samopoczucie, ponieważ dzięki czystej, świeżej poduszce unikniemy niechcianych wyprysków, które nierzadko pojawiają się na naszej twarzy.

Jak jeszcze zwiększyć nasz komfort snu?

Nie można ukryć, że rola poduszki jest bardzo duża. To na niej kładziemy swoją głowę i przykłady bezpośrednio twarz. Nie może zatem być to produkt, który wybierzemy bezmyślnie. Podobną uwagę powinniśmy poświęcić też wyborowi odpowiedniego materaca. Rodzaj, kształt, wypełnienie – w tym wypadku też trzeba wziąć te wszystkie aspekty pod uwagę. Bez wątpienia nie rozczaruje nas materac kieszeniowy, dzięki któremu zapewnimy sobie wspaniałą swobodę ruchów i elastyczność. Ofertę do materacy kieszeniowych znajdziesz tu: https://sennamaterace.pl/17-materace-kieszeniowe.

Ergonomiczna, naturalna, puchowa czy syntetyczna? Jak widzimy, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego rodzaju poduszki, opcji jest bardzo wiele. Nie warto bagatelizować tego aspektu, ponieważ to, na jakiej powierzchni kładziemy naszą głowę, ma kluczowe znaczenie w naszym wypoczynku.

Warto przeczytać: