Wiele osób kojarzy metamorfozę mieszkania z dużym, gruntownym remontem i sporymi wydatkami. W rzeczywistości wcale nie musi to tak wyglądać! Aby wprowadzić do swojego domu nieco świeżości, wystarczy kilka drobnych zmian, które niekoniecznie wiążą się z wysokimi kosztami, a z pewnością odświeżą nieco Twoje wnętrza. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak łatwo i szybko możesz odnowić swoje mieszkanie.

Przemeblowanie może być dobrym pomysłem

Często wystarczy zwykłe, małe przemeblowanie, które w szybki sposób jest w stanie odświeżyć wnętrza każdego mieszkania. W trakcie przemeblowania może nawet okazać się, że dotychczasowy układ mebli był niefunkcjonalny i niekorzystny. Widać to zwłaszcza w tradycyjnych polskich domach, gdzie większość ciężkich przedmiotów podpiera ściany, a reszta pomieszczenia pozostaje pusta. Taka aranżacja nie jest ani praktyczna, ani korzystna wizualnie. Warto czasem poeksperymentować z ustawieniem sprzętów i dowiedzieć się, że niekoniecznie większa ilość mebli oznacza lepiej zagospodarowaną przestrzeń. Jeśli czegoś nie używamy, nie ma sensu tego w dalszym ciągu przechowywać. Takie przedmioty są wtedy tylko tzw. “zbieraczami kurzu”. Dlatego też, jeśli to konieczne, pozbądź się wszystkiego, co niepotrzebne. Nie zakładaj w nieskończoność, że w końcu dany sprzęt oddasz do naprawy, czy zrobisz z niego inny użytek.

Przemaluj ściany!

Jak łatwo i szybko odświeżyć wnętrze mieszkania?Malowanie ścian wiąże się już z nieco większym bałaganem, ale nie zajmuje sporo czasu oraz nie obciążą znacznie naszego portfela. Jest to w zasadzie najprostszy sposób na spektakularne odświeżenie wnętrza. Najlepiej wybrać jasny, nowoczesny kolor, który może nawet wizualnie powiększyć lub rozświetlić pomieszczenie. Przykładowo, kolor biały to już powszechny klasyk dominujący w sporej liczbie mieszkań, który daje wiele możliwości. Do niego będzie pasować w zasadzie każdy rodzaj umeblowania oraz dodatków. Poza tym za pędzel i farbę może chwycić każdy z nas, nie musisz więc zatrudniać specjalistycznej ekipy remontowej. Przemalowanie nawet chociażby jednej ściany może odmienić charakter całego wnętrza.

Zmień oświetlenie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj oświetlenia w mieszkaniu ma ogromny wpływ na jego postrzeganie. Jeszcze do niedawna w każdym domu królowały tradycyjne żółte lampy niezbyt przyjazne dla oka. Obecnie coraz częściej stawia się na energooszczędne żarówki o białym świetle, które nie tylko wpływają korzystnie na komfort domowników, ale także na obraz całego pomieszczenia. Dzięki temu wygląda ono na większe i bardziej przejrzyste. Poza tym również wyposażyć je w kilka dodatkowych źródeł światła, np. w kinkiety na ścianie czy małą lampę stołową, które także sprawią, że wnętrze wyda się optycznie przestronniejsze bardziej klimatyczne.

Wymień materac w swoim łóżku

Wymiana materaca w swoim łóżku niekoniecznie będzie odczuwalna dla innych domowników, ale dla Ciebie już jak najbardziej. Zdziwisz się, jak duży wpływ na sen ma podłoże, na którym śpisz. Odpowiedni materac to między innymi gwarancja codziennego wysypiania się, a także dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Warto więc poświęcić tej kwestii nieco więcej uwagi, gdyż ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, a poza tym pozwoli odświeżyć nie tylko Twoje łóżko, ale również całą sypialnię.

Postaw na dekoracje

Nic tak dobrze nie zdobi wnętrza jak ładne i przyjemne dla oka dodatki. Dobrym pomysłem będą tutaj na przykład rośliny doniczkowe, które możesz postawić na parapetach lub komodach. Odświeżą one znacznie nie tylko sam wygląd pomieszczenia, ale także wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie oraz nastrój. Co ciekawe, sama obecność roślin w domu potrafi działać uspokajająco i kojąco. Czasem warto jednak postawić tylko na wymianę poduszek dekoracyjnych w salonie czy dywanów, aby nadać mieszkaniu więcej świeżości. Ciekawym pomysłem będą również lustra, które nadadzą wnętrzu wielowymiarowości. Jednakże trzeba też pamiętać o tym, aby wprowadzać dodatki do mieszkania z umiarem, gdyż ich zbyt duża ilość może przytłaczać i mieć odwrotny efekt od zamierzonego. Trzymanie się minimalizmu jest podstawą dobrej aranżacji każdego pomieszczenia.

Czyste okna to czyste mieszkanie

Odpowiedz sobie na pytanie – jak często myjesz okna w swoim mieszkaniu? Założę się, że spora część osób często pomija ten krok przy rutynowym sprzątaniu lub poświęca mu dosłownie chwilę w ciągu całego roku. W rzeczywistości to, czy posiadamy czyste okna, a także firany, ma istotny wpływ na kondycję naszego mieszkania. Warto zauważyć, że brudne szyby wiążą się ze słabą przenikliwością światła słonecznego do pomieszczeń, a w rezultacie wydają się one być ciemniejsze. Umycie okien oraz wypranie firan to najlepsze co możesz zrobić, aby łatwo i szybko odświeżyć swoje mieszkanie.

Zorganizuj wielkie sprzątanie

Skoro mowa już o czystych oknach, warto pomyśleć również o generalnych porządkach. Nic innego tak dobrze nie odświeża wnętrz jak dokładne wysprzątanie całego mieszkania. Warto od czasu do czasu trochę się zmobilizować i zorganizować takie wielkie sprzątanie, które uwzględni nie tylko umycie okien, ale także porządne odkurzenie każdego pomieszczenia oraz wypranie dywanów. Zajrzyj również we wszystkie trudno dostępne miejsca, których na co dzień z pewnością nie sprzątasz. Zresztą nikt nie zaprzeczy, że w czystych pokojach od razu przyjemniej się wypoczywa. Po tak dokładnych porządkach z pewnością zauważysz diametralną zmianę w swoim mieszkaniu.

Aby chociaż w małym stopniu odświeżyć wnętrza swojego mieszkania, nie potrzebujesz sporych zapasów czasu oraz pieniędzy. Wystarczą jedynie chęci, a szybko zauważysz pierwsze zmiany. Brak czasu czy zasobów finansowych to tylko wymówki wielu osób. Często wystarczy jedynie trochę poeksperymentować czy w końcu zwyczajnie wysprzątać całe mieszkanie, aby nadać mu więcej świeżości. Podane powyżej przykłady z pewnością sprawią, że pobyt w Twoim domu stanie się przyjemniejszy.

Przeczytaj także: