Wizyta u lekarza często ma jakieś uzasadnienie – w końcu coś musi nam dolegać, byśmy się wybrali do konkretnego specjalisty. Z pozoru umówienie się na pierwszą wizytę to nic trudnego – wybieramy termin i pojawiamy się u lekarza specjalisty na czas. Jednak, aby wizyta przebiegła sprawnie, warto przemyśleć kilka szczegółów przed planowaną wizytą. Dzięki temu wiemy, jakie są odpowiedzi na pytania zadawane przez lekarza. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego stresu, a także zwiększa się nasz komfort i szacunek do czasu pracy lekarza. A jak to jest w przypadku ortopedy – co warto wiedzieć przed wizytą?
Lekarz ortopeda – czym się zajmuje?
Ortopeda to lekarz, który zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami i chorobami układu mięśniowo-stawowo-kostnego. Prowadzi on leczenie zachowawcze oraz operacyjne wielu chorób, a do najczęstszych zaliczyć można:
- chorobę zwyrodnieniową stawów, a także zwichnięcia i skręcenia stawów,
- haluksy, płaskostopie skrzywienia kręgosłupa,
- złamania oraz stany powypadkowe.
A kiedy warto udać się do ortopedy? Jeśli doskwiera nam ból narządu ruchu, czyli np. kolan czy kręgosłupa lub doznaliśmy jakiegoś urazu, to należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację. Oprócz tego zaleca się wizytę, gdy nasze dziecko skończy kilka tygodniu, a także kiedy zaczyna raczkować i chodzić. Umawiając się na wizytę, pamiętajmy o tym, że potrzebujemy skierowania od lekarza POZ. Wyjątkiem są nagłe przypadki, takie jak złamania czy zwichnięcia, kiedy to należy udać się na dyżur ortopedyczny do szpitala. Oczywiście możemy się również udać do ortopedy prywatnie – wówczas skierowanie nie jest potrzebne.
Na czym polega przygotowanie się do wizyty u ortopedy?
W wielu przypadkach zastanawiamy się, jak będzie wyglądała wizyta u lekarza specjalisty – zastanawiamy się, jak się ubrać lub o czym powiedzieć w czasie wizyty. W pierwszej kolejności warto się porządnie wyspać, gdyż u wielu osób, zwłaszcza młodych, stresuje się przed udaniem się do lekarza. W tym celu odprężyć się wieczorem na wygodnym łóżku, które składa się z komfortowego podłoża do spania, jakim jest materac do spania. A o czym warto pamiętać, udając się na wizytę do ortopedy?
Czy warto zabrać dokumentację medyczną?
Notorycznie pojawiamy się u lekarza specjalisty bez podstawowej dokumentacji medycznej, wyników badań diagnostycznych, wypisów ze szpitala czy dotychczasowych opinii lekarzy i diagnostów. Powyższe dokumenty są niezwykle ważne, zwłaszcza na pierwszej wizycie u ortopedy, gdyż pozwalają na zapoznanie się z wykonanymi badaniami, dokładną historią choroby czy dotychczas prowadzonym leczeniem. Jeśli mamy teczkę ze wszystkimi dokumentami medycznymi, to warto zabrać ją w całości i to niezależnie od tego, jak dawno poszczególne badania zostały wykonane. W końcu przy diagnozowaniu choroby lub potwierdzeniu diagnozy lekarz może zlecić ich powtórzenie. Zatem, odpowiadając na to pytanie – tak, warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną.
O czym poinformować ortopedę?
Pojawiając się w gabinecie lekarza specjalisty, jakim się ortopeda, możemy liczyć na kilka podstawowych pytań. Obejmują one wypytanie o choroby przewlekłe i przebyte zabiegi operacyjne, przyjmowane leki czy też aktualny stan zdrowia. Niestety, bardzo często deklarujemy brak choroby, bagatelizując choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że są po prostu odruchowo pomijane. Lekarz może zwrócić na to uwagę przy wymienianych przez nas lekach przyjmowanych na stałe i nie tylko. Należy jednak zaznaczyć, że w procesie diagnozy każda choroba ma znaczenie. Zatem, odpowiadając na to pytanie, przed wizytą u lekarza warto spisać wszystkie choroby, z jakimi się zmagamy, a przy wywiadzie nie wstydzić się i wymienić przyjmowane leki oraz określić, jak się aktualnie czujemy.
Jak ubrać się do ortopedy?
Udając się do ortopedy, nie musimy się ubierać w specjalny sposób, gdyż nie ma tutaj ogólnie przyjętego “dress codu”. Jednak warto zastanowić się, w czym będziemy czuć się komfortowo, czyli jaka odzież nie będzie krępowała naszych ruchów czy ograniczała ruchów podczas badania. Zatem, odpowiadając na to pytanie, ortopeda w trakcie wizyty powinien zbadać pacjenta. W przypadku dłoni czy ręki nie ma większego znaczenia to, co mamy na sobie. Jednak zmagając się z dolegliwościami ze strony stopy, kręgosłupa czy klatki barków, często lekarz prosi o zdjęcie ubrania, aby móc lepiej zbadać konkretny obszar. Należy zatem założyć taką odzież, w której będziemy czuć się komfortowo.
Wizyta u ortopedy – co zrobić po przyjechaniu do kliniki?
W dniu wizyty do ortopedy warto tak zaplanować dzień, aby wyjechać szybciej. Pozwoli to na bezproblemowe dojechanie, nawet gdy na drodze pojawi się korek. Oprócz tego dodatkowy czas będzie nam potrzeby na wypełnienie wymaganych formularzy lub testów, które dostajemy przed spotkaniem z ortopedą. Jest to wymagane zwłaszcza na pierwszej wizycie. Po wejściu do gabinetu pamiętajmy, aby:
- być szczerym w rozmowie z ortopedą, gdyż każda dodatkowa informacja może pomóc w ustaleniu prawidłowej diagnozy,
- podzielić się swoim punktem widzenia i nie zatrzymywać dla siebie informacji, które naszym zdaniem mogą być nieważne lub krępujące, jak np. nietrzymanie moczu,
- zadawać pytania, jeśli nie rozumiemy używanych przez ortopedę terminów medycznych, przyczyn zaleceń czy instrukcji dalszego postępowania,
- wypytać lekarza o to, jak codzienne czynności mogą wpływać na stan zdrowia oraz co możemy zrobić, aby zapobiec pogorszeniu zdiagnozowanego schorzenia,
- robić notatki oraz trzymać się tematu.
Wychodząc z gabinetu ortopedy, pamiętajmy również, że w każdej chwili możemy ponownie się z nim skontaktować. Jest to niezwykle ważne, gdy nie rozumiemy swoich notatek lub o czymś zapomnieliśmy. Oprócz tego postępujmy zgodnie z zaleceniami oraz informujemy lekarza o swoich postępach, obawach czy pogorszeniu się stanu zdrowia.
Większość osób wybiera się do ortopedy, gdy doskwiera nam konkretna dolegliwość. Niestety, często spotyka się to z niepewnością, a nawet strachem, gdyż nie jest to lekarz często przez nas odwiedzany. Warto jednak się przełamać, ponieważ konsultacja ortopedyczna nie jest niczym strasznym!