Rutyna odgrywa szczególną rolę w naszym życiu, niezależnie od wieku. Szczególnie istotna jest ta wieczorna, która ma za zadanie pomóc nam zasnąć. Czy u dzieci rutyna również ma tak ważne znaczenie? W jaki sposób zbudować wieczorną rutynę dla naszego dziecka?

Dlaczego rutyna w życiu dziecka jest ważna? 

Stały, wypracowany rytm dnia to niezwykle przydatna rzecz. Postępując według sprawdzonych kroków, jesteśmy spokojniejsi i przygotowani na to, co nas czeka. Tak to też działa w przypadku dzieci – jeśli nauczymy ich stałego rytmu, łatwiej im będzie przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Ich życiu będzie panować harmonia, która spowoduje, że będą czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Rola wieczornej rutyny 

Wieczorna rutyna dziecka - dlaczego jest ważna?Wieczorna rutyna ma szczególne znaczenie nie tylko dlatego, że dzięki niej dziecko nauczy się rytmu dobowego. Znajome, powtarzalne czynności pomogą dziecku się wyciszyć i mogą wpłynąć pozytywnie na jego sen. Wprowadzenie takiej rutyny sprawdzi się szczególnie u dzieci, które nie chcą wcześnie chodzić spać albo u tych, które mają trudności z zasypianiem.

Kłopoty ze snem mogą wynikać z różnych przyczyn – niektóre dzieci nawet wieczorem mają zbyt dużo energii albo zmagają się z lękami, które uniemożliwiają im szybkie zaśnięcie. Wieczorna rutyna może zapobiec tym problemom. Jeśli nasze dziecko jest zbyt energiczne, skupmy się na tym, aby przed snem je wyciszyć. Poczytajmy mu książkę, zaśpiewajmy kołysankę – postawmy na czynności, które go uspokoją. W przypadku, w którym nasze dziecko boi się same zasnąć, bądźmy z nim jak najdłużej.

Wieczorna rutyna to ważna część dnia, która nie dość, że przyniesie korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom, to jeszcze będzie wyjątkowym czasem, w którym mogą się zbliżyć i wypracować prawdziwą więź.

Jak powinna wyglądać wieczorna rutyna dziecka?

Wieczorna rutyna dziecka powinna uwzględniać kilka aspektów. Po pierwsze, dopilnujmy stałej pory kładzenia się spać. Niech to będzie jedna, wyznaczona godzina – dzięki temu dziecko będzie wiedziało, kiedy kończy się pora na zabawę, a zaczyna się przygotowanie do snu.

Zadbajmy o to, by wieczorna rutyna zawierała dbanie o higienę. Umycie zębów, kąpiel, przebranie się w czystą piżamę – to wszystko przygotuje dziecko do położenia się spać. Nie pozwalajmy dziecku kłaść się brudne, ponieważ to negatywnie wpłynie na komfort jego snu.

Przed snem koniecznie zrezygnujmy z używania jakichkolwiek ekranów. Telewizor czy telefon będą źródłem bodźców, które utrudnią dziecku wyciszenie się. Co więcej, niebieskie światło emitowane przez ekrany jest niezdrowe dla oczu człowieka, należy więc je ograniczyć, szczególnie przed snem.

Zamiast korzystać z telefonu, postawmy na książkę. Czytanie dziecku historii na dobranoc pomoże mu się zrelaksować i odprężyć, a do tego rozwinie jego wyobraźnię. Taki spokojny moment niezwykle pozytywnie wpłynie na naszą pociechę. Ponadto będzie to czas, w którym spędzimy wspólnie czas, co również zostanie docenione przez dziecko.

Jak zadbać o komfort snu dziecka?

Dziecko chętniej będzie kładło się spać do łóżka, w którym jest mu wygodnie. Postawmy na miękkie, wysokiej jakości artykuły sypialniane, które stworzą komfortową przestrzeń dla naszego dziecka. Zainwestujmy w bawełniany ochraniacz na materac, który zabezpieczy materac dziecka przed zabrudzeniami, a do tego zagwarantuje wspaniałą wygodę. Pamiętajmy, że materac dla dziecka powinien być dobrany równie starannie co dla dorosłego. Zadbajmy o odpowiedni rozmiar materaca, ale i wypełnienie czy twardość, które zapewnią komfort dziecku. Ciężko wyobrazić sobie dobry sen bez poduszki – postawmy na poduszka puchowa dziecięca, która idealnie sprawdzi się dla dziecięcej głowy.

Wieczorna rutyna to istotny element naszej codzienności. Warto wprowadzić ją do życia naszych dzieci już od najmłodszych lat. W ten sposób nauczymy ich systematyczności. Wieczorna rutyna sprawi, że dziecko będzie mogło się wyciszyć i przygotować na głęboki, spokojny sen.