Sypialnia to miejsce, do którego udajemy się na nocny odpoczynek lub żeby zrelaksować się w ciągu dnia. Oznacza to, że spędzamy tutaj sporo czasu. Warto zatem zaaranżować to miejsce w taki sposób, aby było w stanie zapewnić nam szybkie wprowadzenie w przyjemny i błogi nastrój. Pomóc w tym może sztuka. A na jakie obrazy zwrócić uwagę?

Styl sypialni a rodzaj obrazu

Każdy obraz jest malowany w danym stylu, który może, ale nie musi pasować do naszej sypialni. W końcu ona również została urządzona według konkretnych zasad. Zatem warto zacząć wybieranie obrazów od uwzględnienia stylu wnętrzarskiego, gdyż do stylu:

  • loft pasuje nowoczesny obraz z jasnym przekazem, np. abstrakcja,
  • klasycznego pasują pejzaże i portrety w dużych, eleganckich ramach,
  • skandynawskiej pasują reprodukcje znanych obrazów oraz architektura w prostej formie,
  • rustykalnego pasują kwiaty, roślinność czy krajobrazy w pastelowych barwach,
  • glamour pasują obrazy abstrakcyjne lub akty.

Są to tylko propozycje, gdyż możemy kierować się tym, co tak naprawdę nam odpowiada lub się podoba.

Jaki obraz do sypialni według zasad feng shui?

Sztuka w sypialni, czyli jakie obrazy są warte uwagi?Według zasad feng shui w sypialni nie należy wieszać obrazów przedstawiających naszą rodzinę. Wówczas możemy czuć się obserwowani, co będzie zaburzało osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Natomiast, decydujące się na powieszenie obrazu nad łóżkiem, najlepiej postawić na obrazy przedstawiające:

  • geometryczne znaki,
  • kamienie, drzewa, kwitnące rośliny, płynąca woda lub ptak,
  • pejzaże,
  • abstrakcję.

Uwzględnia się także ilość przedmiotów znajdującą się na obrazie oraz jego kolorystykę.

Na co zwrócić uwagę wybierając obraz do sypialni?

Podobnie jak w przypadku wyboru akcesoriów sypialnianych, takich jak kołdra satynowa czy materac dla par, musimy tutaj pod uwagę wziąć także inne, niewymienione prędzej kwestie. W pierwszej kolejności lokalizacja, czyli to, gdzie obraz będzie wisieć. Po drugie – przestrzeń wokół obrazu, która wpływa na jego rozmiar. Jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu, to nie sprawdzą się tutaj duże obrazy, a kilka w mniejszej formie. Natomiast w zwykłej sypialni warto postawić na taki, który przykuje uwagę, ale nie będzie jedynym punktem zaczepienia wzroku. Ostatnią kwestią są kolory dominujące w sypialni. Jeśli obraz ma być w centrum, to barwy powinny różnić się od użytych – w przeciwnym wypadku, powinny być analogiczne.

W sypialni zdecydowanie nie będziemy stawiać na żywe abstrakcje lub akty rozbudzające myśli i wyobraźnię. Wybierajmy zatem spokojniejsze pejzaże i motywy roślinne. Jednak nie zapominajmy, że nie są one jedynym dobrym rozwiązaniem, a wszystko zależy od nas!

Przeczytaj także: