Codziennie wykonujemy szereg zwykłych, przyziemnych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich toreb czy praca siedząca, np. w biurze lub w domu. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo w ten sposób forsujemy swój kręgosłup? Większość z nas skupia się na wykonaniu swoich obowiązków, a następnie odpoczynku na kanapie przed telewizorem. Niestety, są to nieliczne z kwestie wpływające w negatywny sposób na kręgosłup. Skutkuje to bólem w najmniej oczekiwanym momencie. Zatem, jak poradzić sobie z bolącymi plecami oraz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, do których zalicza się schorzenia kręgosłupa?

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

W ostatnich latach częstotliwość diagnozowania i leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa znacząco wzrosła. Szacuje się, że około 80% naszej populacji prędzej czy później doświadczy dolegliwości bólowych ze strony pleców. Z uwagi na to, zespół dysfunkcyjno-bólowy kręgosłupa staje się chorobą cywilizacyjną tak jak nadciśnienie czy otyłość. Jednak, z czego tak naprawdę wynika? Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można:

  • nadwyrężenie mięśnia lub więzadła,
  • wypadnięcie dysku,
  • zapalenie kości lub stawów,
  • skrzywienia i schorzenia kręgosłupa,
  • osteoporoza.

Są to powszechne, choć nie jedyne czynniki. Do innych, zdecydowanie bardziej związanych ze stylem życia zalicza się m.in. długie siedzenie. Ma to związek z pracą biurową lub nauką, np. w przypadku dzieci czy nastolatków. Oprócz tego wyróżnia się brak aktywności fizycznej, noszenie torebki/plecaka na jednym ramieniu, częste chodzenie w szpilkach czy nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów.

W jaki sposób poradzić sobie z bolącym kręgosłupem?

Sposoby na bolący kręgosłup? Wypróbuj materac ortopedyczny!Przyczyn dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa jest wiele, jednak najważniejszym pytaniem jest to, jak sobie z nimi poradzić. Przede wszystkim powinniśmy znaleźć źródło problemu. Wcześniej wiąże się to z osłabionymi mięśniami, które odpowiadają za utrzymanie go we właściwej pozycji. W tym przypadku warto postawić na ćwiczenia, czyli zwiększyć poziom aktywności fizycznej lub zamiast biernego, wybierać aktywny odpoczynek. Uwzględnia się tutaj spacery, jazdę na rowerze czy pływanie. Z drugiej strony – nie można przesadzać z podnoszeniem ciężarów czy forsować się różnymi ćwiczeniami na siłowni. Dobrym rozwiązaniem w przypadku wielu osób – w tym seniorów, będzie codzienna joga. Do innych metod na radzenie sobie z bólami kręgosłupa zalicza się:

  • zastosowanie ciepła,
  • zastosowanie zimna,
  • zmiana stylu życia,
  • odpowiedni apozycja w czasie snu,
  • dobry materac do spania.

Materac a kręgosłup

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o specyficznym rodzaju podłoża do spania, który może przynieść niewyobrażalną ulgę wielu osobom zmagającym się nie tylko ze schorzeniami kręgosłupa, ale także dolegliwościami bólowymi powodowanymi trybem życia. Są to tzw. materace medyczne lub ortopedyczne, które pozwalają na zdecydowanie szybszą regenerację oraz odciążają mięśnie w czasie odpoczynku. W ten sposób ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy, a także równomiernie uciskają kręgosłup, tym samym zapobiegając bólom mięśni, drętwieniu rąk i nóg, a nawet sztywności karku po przebudzeniu! W sklepach sklepów stacjonarnych i internetowych znajdziemy modele piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe, które przeszły dodatkowe testy, przez co uzyskały statusu wyrobu medycznego. Co więcej, na tle innych wyróżniają się właściwościami prozdrowotnymi! Warto zaznaczyć, że dodatków są w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co wykazują szereg wymienionych wyżej właściwości. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze uwzględnić takie kwestie, jak stopień twardości czy rozmiar. Należy w to wliczyć również osobiste potrzeby i preferencje! Jednak, czy tylko osoby zmagające się z bólem kręgosłupa różnego pochodzenia mogą na nich spać? Jak się okazuje – niekoniecznie! Materace ortopedyczne sprawdzą się w każdej sypialni, w tym u osób starszych, alergików czy par.

W co wyposażyć łóżko, aby się wyspać?

Oczywiście komfortowe łóżko to nie tylko materac, a zbiór licznych elementów wyposażenia, które potocznie nazywa się akcesoriami sypialnianymi. Każdy z nich w mniejszy bądź większy sposób wpływa na zdrowy i spokojny sen, przez co jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a nasze mięśnie mogą się zregenerować. Wyobrażając sobie łóżko, najczęściej skupiamy się na największym elemencie, który go pokrywa, czyli kołdrze. Odpowiada ona za przyjemne otulenie ciała oraz komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiega wychładzaniu się ciała, a także uniemożliwia nadmierne przegrzewanie się. Pamiętajmy jednak, aby przy jej wyborze uwzględnić w szczególności rozmiar, gdyż zaleca się, aby była ok. 20-40 cm szersza niż łóżko. Drugą kwestią, na którą możemy zwrócić uwagę, jest poduszka. Najczęściej ma wymiary 70×80 cm, a jej główną rolą jest zagwarantowanie najlepszego wsparcia dla górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa szyjnego. Jej odpowiedni dobór pozwala na redukowanie kształtujących się schorzeń w tym obrębie, gdyż szyja nie jest nadmiernie wygięta. Najlepszą propozycją będą modele piankowe – inaczej ortopedyczne lub ergonomiczne. Ich wnętrze składa się najczęściej z pianki termoelastycznej, czyli takiej, która reaguje na nacisk i ciepło ciała. Pozwala to na idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów. W skład wygodnego łóżka wchodzą także ochraniacze na materac, prześcieradła czy pościel, które w znaczący sposób wpływają na higieniczne warunki do wypoczywania.

Na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Poprzez zaniedbanie odpowiednich warunków do spania, możemy zmagać się z różnymi konsekwencjami, w tym obniżoną wydajnością, zmęczeniem czy bólem pleców. Z uwagi na to, warto w pierwszej kolejność zakupić najwyższej jakości materac do spania, a następnie postawić na domowe sposoby na zapobieganie kształtowaniu się schorzeń. Dobrą opcją jest także konsultacja ze specjalistą.

Przeczytaj także: