Piękne włosy stanowią wizytówkę każdego człowieka, niezależnie od płci czy wieku. Z uwagi na to, na pewno poświęcasz ich choć trochę uwagi poprzez np. codzienną pielęgnację. A czy wiesz, jak niektóre przyzwyczajenia oraz kwestie wpływają na kondycję Twoich włosów? I czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni tutaj szampon?

Zdrowe włosy – jak o nie zadbać?

Czy zdajesz sobie sprawę, jak niektóre przyzwyczajenia wpływają na kondycję Twoich włosów? Jak się okazuje, zarówno mycie w zbyt gorącej, jak i zimnej wodzie może negatywnie wpływać na ich wygląd. Zbyt wysoka temperatura przyczynia się do otwierania łusek włosa, przez co przestają one błyszczeć. Co więcej, przyczynia się do szybszego przetłuszczania się, gdyż pobudza wydzielanie sebum. Oprócz tego powszechnym błędem jest osuszanie włosów. Nie należy tutaj pocierać włosów ręcznikiem, gdyż przyczynia się to do ich uszkodzenia. Nie bez znaczenia również jest materiał, z jakiego jest wykonany. Najczęściej poleca się ręcznik bawełniany, który doskonale chłonie wodę. Oprócz tego istnieją jeszcze trzy kwestie, które w znaczący sposób wpływają na kondycję włosów!

Zbilansowania dieta

To, co jesz, wpływa na cały organizm. Jak się okazuje, człowiek nie zawsze jest świadomy tego, że pożywienie dostarcza nie tylko podstawowych składników pokarmowych i energii, ale także witamin i minerałów. To właśnie one odpowiadają za zdrowe oraz silne włosy.

Porządny wypoczynek

Wysokiej jakości materac do spania, który jest odpowiednio dopasowany do potrzeb oraz preferencji swojego użytkownika gwarantuje efektywny wypoczynek. Jest to ważne, gdyż wówczas zwiększa się przepływ krwi w skórze oraz może się ona zregenerować. Dzięki temu również nie pojawia się opuchlizna czy cienie pod oczami.

Prawidłowa pielęgnacja

Nie można również zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Opiera się ona przede wszystkim na delikatnym rozczesywaniu włosów, a także stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Wyróżnia się tutaj głównie odżywki, maski, olejki i szampony do włosów.

Na czym polega wybór dobrego szamponu do włosów?Najpopularniejsze rodzaje szamponów

Szampon do włosów to środek myjący, którego zadaniem jest oczyszczenie pasm oraz skóry głowy z wszelkich zanieczyszczeń, jakie osadzają się na nich w ciągu dnia. Wyróżnia się tutaj m.in. martwy naskórek, pot, cząsteczki smogu, żel czy lakier. Jednak, mając w dzisiejszych czasach tak szeroki wybór wśród szamponów do włosów, warto pomyśleć o takim, który idealnie sprawdzi się do Twoich włosów. Mogą to być szampony ekologiczne, bazujące na naturalnych składnikach lub bez SLS (Sodium Laureth Sulfate), czyli składników odpowiadających za pienienie. Oprócz tego wyróżnia się:

  • szampony nawilżające,
  • szampony przeciwłupieżowe,
  • szampony do włosów przetłuszczających się,
  • szampony do włosów jasnych lub ciemnych,
  • szampony do włosów suchych.

W dzisiejszych czasach spora część szamponów jest dostępna w klasycznej, płynnej formie. A czym wyróżniają się inne?

Szampon w kostce – czemu nie!

Ku zdziwieniu wielu osób, do coraz popularniejszych szamponów zalicza się szampony w kostce, które mają zbliżone składy do tradycyjnych form tych produktów, tylko charakteryzują się inną konsystencją. Jest również opcja mydła do włosów, które jest mieszanką myjących kwasów tłuszczowych, glinek i innych dodatków. Sam proces mycia opiera się o namydlanie dłoni i powstałą pianą mycie włosów.

A może suchy szampon?

Należy tutaj zaznaczyć, że suchy szampon nie myje włosów, a jedynie je odświeża i redukuje nadmiar sebum. Należy niego sięgać przede wszystkim, gdy jesteś na wyjeździe (np. na biwaku), chcesz podnieść włosy u nasady lub zwiększyć ich objętość. Ułatwia on stylizację nieświeżych włosów, jednak stosowanie do zamiast tradycyjnego mycia przyczynia się do przesuszania włosów i skóry głowy.

Wybór szamponu, czyli co wziąć pod uwagę?

Na współczesnym rynku na pewno znajdziesz różnego rodzaju szampony do włosów, które mają swoje wady i zalety. Jednak jak znaleźć najlepszy produkt? Odpowiedź jest prosta – uniwersalny szampon nie istnieje. Niestety, musisz pod uwagę wziąć szereg czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego produktu. Najlepiej będzie, jeśli odpowiesz sobie na pytania:

  • jaki masz rodzaj włosów,
  • czy możesz stosować kosmetyki z silikonami,
  • czy chcesz postawić na ekologiczną i naturalną pielęgnację,
  • jaka forma kosmetyku jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Jak widać, współczesne szampony oprócz tego, że mają odpowiadać za dokładne umycie włosów i skóry głowy, zawierają również inne substancje. Najczęściej są to składniki odżywcze i nawilżające, które są przeznaczone do konkretnego typu włosów. Z uwagi na to musisz pamiętać, aby dobierać je wedle swoich potrzeb.