Zakola, zwane także łysieniem typu męskiego, stanowią jedną z najczęstszych form utraty włosów u mężczyzn na całym świecie. Szczególnie złe uczucia mają młode osoby, które niespodziewanie zmagają się z tym problemem już we wczesnych latach dorosłości. Chociaż utrata włosów jest naturalnym procesem starzenia się, to dlaczego niektórzy młodzi mężczyźni doświadczają wczesnej utraty włosów? Czy to tylko kwestia genetyki, czy może istnieją inne czynniki wpływające na to zjawisko? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym są zakola?

Zakola to obszary na skórze głowy, gdzie włosy zaczynają się przerzedzać lub zanikać, tworząc charakterystyczny trójkątny lub półksiężycowaty wzór na bokach czoła. Jest to jedna z najczęstszych form utraty włosów u mężczyzn i występuje zazwyczaj na czubku głowy i w okolicach skroni. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zakola kojarzone są raczej ze starzeniem się, ale coraz więcej młodych mężczyzn, którzy nie ukończyli często 30 roku życia, muszą zmagać się z utratą włosów. Wczesne powstawanie zakoli może być spowodowane kilkoma czynnikami, o których dowiesz się więcej poniżej!

Dlaczego zakola powstają w młodym wieku?

Dlaczego zakola powstają w młodym wieku?Łysienie na głowie w młodym wieku spowodowane jest zazwyczaj łysieniem androgenowym. Jego powstawanie nie jest do końca wyjaśnione i przebadane, ale już dziś można śmiało stwierdzić, że wpływ na powstawanie zakoli w młodym wieku ma genetyka oraz hormony. Jeśli w rodzinie wśród mężczyzn, ale również kobiet pojawia się charakterystyczne łysienie na głowie, oznacza to, że jest to spowodowane genetyką. Drugi, ale również bardzo istotny element, który może powodować łysienie, jest nadmiar DHT, czyli dihydrotestosteronu, a jest to aktywna pochodnej testosteronu. To właśnie ten hormon odpowiada za obkurczanie się mieszków włosowych, co w innym razie powoduje ich stopniowe zmniejszanie się oraz hamowanie wzrostu włosów. Geny i hormony są najbardziej odpowiedzialne za powstawanie zakoli w młodym wieku, ale nie można zapominać o innych powodach. Jednym z nich jest nadmierny stres. Kiedy człowiek ma w swoim życiu zbyt dużo stresu, dochodzi do zaburzeń przemian w mieszkach włosowych i tym samym do osłabienia samych włosów. Duże znaczenie, jeśli chodzi o kondycję naszych włosów, mają różne składniki mineralne oraz witaminy, takiej jak żelazo, cynk, magnez, miedź oraz witaminy z grupy B i witamina A. Ich niedobory mogą powodować pojawianie się łysiny na głowie w młodym wieku. Ponadto większą tendencję do pojawienia się zakoli w młodym wieku mają osoby, które mają niezdrową oraz źle zbilansowaną dietę, spożywają cukier w nadmiernych ilościach oraz nie ograniczają jedzenia wysokoprzetworzonej żywności, w tym fast foodów. Duży wpływ na pojawienie się łysiny w młodym wieku mają również różne używki, takie jak papierosy i alkohol.

Jak sobie poradzić z zakolami w młodym wieku?

Z zakolami można poradzić sobie na naprawdę wiele sposobów. Niektóre z nich są mniej, a niektóre bardziej inwazyjne, ale jeśli zastosuje się je w swoim życiu i cierpliwie poczeka, to rezultaty mogą być świetne! Poniżej przedstawimy kilka możliwości, które pomogą Ci w walce z zakolami!

Zdrowy tryb życia

W pierwszej kolejności warto zadbać o zdrowy tryb życia. Zaplanuj zdrowe posiłki oraz uprawiaj regularnie aktywność fizyczną. Możesz wykupić catering lub samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki pełne świeżych warzyw, owoców i witamin. Nie zapomnij o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie!

Suplementacja

Koniecznie wprowadź również do swojego codziennego życia suplementację, która pomoże Ci w walce z zakolami. Będą to przede wszystkim witaminy takie jak: witamina A, E oraz witaminy z grupy B. Warto suplementować również cynk, miedź, żelazo oraz krzem.

Stosowanie kosmetyków

W wielu drogeriach zarówno stacjonarnych, jak i tych internetowych, znajdziesz mnóstwo kosmetyków, które pomogą Ci w walce z zakolami. Stosuj szampony, odżywki, ale przede wszystkim wcierki na porost włosów. Jeśli będziesz ich używać regularnie i przez dłuższy czas, np. kilka tygodni lub nawet miesięcy, to istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że zauważysz znaczącą różnicę.

Zaufaj specjalistom

Jeśli mimo swoich wysiłków, nadal nie widzisz pożądanych rezultatów, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, którym w tym przypadku jest trycholog. Wielu młodych mężczyzn z zakolami może czuć pokusę do szukania rozwiązań w internecie lub podejmowania samodzielnego leczenia. Jednak ważne jest, aby zaufać profesjonalistom i nie eksperymentować na własną rękę.

Akceptacja

Warto zaakceptować fakt, że łysienie jest naturalnym procesem i że wiele osób mierzy się z tym problemem. Dbaj o swoją samoakceptację i nie kieruj na siebie zbyt krytycznego spojrzenia. Możesz nawet udać się do psychologa i porozmawiać z nim o swoich obawach związanych ze wczesnym łysieniem.

Łysienie w młodym wieku dotyczy bardzo dużej grupy mężczyzn. Muszą oni na co dzień zmagać się z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa, ale również ze swojej strony. Warto zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, jeść zdrowe posiłki oraz uprawiać sport. Ważne jest również obniżenie stresu, co może częściowo zapewnić odpowiednie wysypianie się. Więcej o łóżkach przeczytasz na tej stronie: https://abcsnu.pl/. Odpowiedniej wielkości materac powinien mieć wymiary 120×200 cm, a przeczytasz o nich na tej stronie: https://abcsnu.pl/38-materace-120×200. Jeśli szukasz łóżka kontynentalnego i chcesz się więcej o nim dowiedzieć, to koniecznie kliknij ten link: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-kontynentalne-i-ich-rodzaje, a dowiesz się dosłownie wszystkiego!