Kiedyś wizyty w second-handach oraz posiadanie rzeczy z drugiej ręki stanowiły powód do wstydu. Obecnie kupowanie używanych przedmiotów staje się coraz popularniejsze, a w miastach pojawia się więcej lumpeksów, do których uczęszczają nie tylko osoby chcące zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale także te, którym zależy na unikalnych elementach garderoby. Nabywanie rzeczy z drugiej ręki może więc wiązać się z wieloma korzyściami, zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego oraz oczywiście dla środowiska. W tym artykule przestawiamy kilka powodów, dla których warto kupować używane przedmioty i ubrania.

Oszczędność pieniędzy

Kupowanie rzeczy z drugiej ręki to przede wszystkim często spora oszczędność pieniędzy. Przykładowo ubrania od bardziej cenionych marek, które normalnie dostaniemy po kilkaset złotych, w lumpeksie czy na platformach sprzedażowych kupimy już tylko za kilkadziesiąt złotych. Poza tym w second-handach często obowiązuje konkretna cena za kilogram ubrań. Oznacza to, że dana rzecz nie posiada stricte swojej ceny – płacimy tyle, ile ważą łącznie ubrania w naszym koszyku. Lekkie koszulki możemy zatem dostać znacznie taniej w lumpeksie niż w popularnych sieciówkach. Wiele rzeczy nadal też cechuje się dobrą jakością, która nie odbiega znacząco od tych dostępnych w sklepach. Warto jednak faktycznie zwracać uwagę na stan ubrań i nie sugerować się jedynie ceną. Jeśli coś kosztuje niewiele, ale jednocześnie ma już kiepską jakość, to pewnie szybko wyląduje na śmietniku. Zastanówmy się więc dwa razy, czy dana rzecz jest nam potrzebna. Jest to istotne nie tylko w kwestii zakupu używanych ubrań, ale także innych przedmiotów.

Ochrona środowiska

Dlaczego warto kupować z drugiej ręki?Konsumpcjonizm to zdecydowanie jeden z największych problemów współczesnego świata. Fabryki produkują nieskończone ilości różnych wyrobów, pochłaniając przy tym tysiące litrów wody i emitując wiele zanieczyszczeń do środowiska, a wiele z tych produktów ponownie trafia na śmietnik, często wręcz w idealnym stanie. Dlatego też kupując rzeczy z drugiej ręki, choć w minimalnym stopniu dbamy o ochronę naszej planety. Musimy w końcu zauważyć, że przedsiębiorstwa są skłonne produkować tak duże ilości różnych wyrobów ze względu na wykazywane przez nas zainteresowanie. Gdyby każdy z nas zrezygnował z zakupu kolejnych ubrań czy gadżetów, firmy nie miałyby dla kogo oferować swoich produktów, a tym samym zaprzestały produkcji kolejnych identycznych artykułów. Kupowanie używanych przedmiotów pomaga więc zmniejszyć ilość odpadów generowanych przez społeczeństwo. Poprzez ponowne wykorzystanie produktów, które inaczej mogłyby trafić na wysypiska śmieci, możemy ograniczyć negatywny wpływ naszej konsumpcji na środowisko.

W tym celu warto również zaopatrzyć się w odpowiedni i ekologiczny materac. Kupując wysokiej jakości podłoże do snu, także przyczyniamy się do ochrony środowiska. Poza tym ekologiczny materac to gwarancja treściwego i zdrowego snu. W sklepach w Bydgoszcz z pewnością znajdziemy dla siebie idealny model!

Szansa na znalezienie unikatowych przedmiotów

Trudno zaprzeczyć, że każdy sklep oferuje w zasadzie dosłownie te same produkty, nawet o identycznym designie. Dlatego też coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, iż kupując rzeczy z drugiej ręki, można trafić na bardziej oryginalne przedmioty, znacznie odbiegające od tych dostępnych w najbardziej popularnych sieciach sklepowych. Wiele osób kocha sklepy typu second-hand właśnie za to, że ich odwiedzanie stanowi pewien dreszczyk emocji. Zakupy w takich miejscach przypominają nawet polowanie – kto szybszy, ten lepszy! Niektórzy nawet celowo udają się do lumpeksów już w dzień dostawy „nowych” ubrań, aby faktycznie móc znaleźć prawdziwe modowe perełki, które ciężko dostać nawet w internecie, a nawet jeśli, to w second-handzie kosztują połowę taniej. Kupując natomiast w popularnych sieciówkach, możemy wybierać jedynie z rzeczy równie dostępnych dla nas, jak i całej reszty społeczeństwa. Ten sam produkt posiada więc praktycznie całe miasto, jeśli nie nawet cały kraj. Czy w ten sposób możemy być więc oryginalni? Niestety nie do końca, a w kwestii ubioru jest to dla wielu osób bardzo istotne.

Często lepsza jakość przedmiotów

Masowa produkcja różnych przedmiotów może sprawiać, że tracą one na swojej jakości. Koniec końców okazuje się, że dużym korporacjom nie chodzi o zadowolenie klienta, a o to, aby generować jak największy zysk. Doskonałą taktyką jest więc produkcja po kosztach, korzystając z niskiej jakości materiałów, a czasem dodatkowo maksymalnie podnosząc cenę swoich produktów. Chyba każdy z nas choć raz w życiu czuł się oszukany, kupując tak drogi przedmiot i zawodząc się na jego funkcjonalności czy trwałości. Nabywając zatem rzeczy z drugiej ręki, nieraz możemy przekonać się o tym, że charakteryzują się one lepszą jakością niż produkty aktualnie dostępne w sklepach w podobnej cenie. Niektóre używane przedmioty, mimo upływu czasu, naprawdę nadal mogą być w idealnym stanie i wtenczas nie warto przepłacać za produkty od „dobrych” marek. Przykładowo meble z poprzedniego wieku nierzadko są wykonane z solidnych i trudnych obecnie do pozyskania materiałów. Z kolei jeszcze na początku lat 2000. produkcja ubrań częściej skupiała się na wykorzystywaniu naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Aktualnie niestety w składzie odzieży możemy znaleźć jedynie poliester i inne sztuczne tworzywa.

Rzeczy vintage są obecnie w modzie

Kupowanie rzeczy z drugiej ręki stało się też pewnego rodzaju trendem. W szczególności ozdoby i meble do mieszkania oraz ubrania, które posiadają już nawet kilkadziesiąt lat, cieszą się dużą popularnością. Określa się je mianem „vintage”. Obecnie więc posiadanie używanych rzeczy wiąże się nawet z podziwem, niżeli z powodem do wstydu. Poza tym aktualnie do łask wróciły spodnie z szerokimi nogawkami czy niskim stanem, które były tak popularne dwadzieścia lat temu. Dokładnie takich samych nie dostaniemy w żadnej sieciówce, a jedynym rozwiązaniem jest tak naprawdę kupno z drugiej ręki, jeśli swoje spodnie już dawno wyrzuciliśmy. Ubrania z lumpeksów łączą też w sobie odmienne trendy, są nietuzinkowe i zwalczają w ten sposób monotonię ulicznej mody. Warto więc kupować używane przedmioty choćby z tego względu.

Podsumowując, kupowanie z drugiej ręki może być wyjątkowo korzystne dla konsumentów zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Daje to również możliwość odkrywania unikatowych przedmiotów oraz kreowania własnego, niepowtarzalnego stylu. Dlatego też warto rozważyć takie zakupy przy następnym planowaniu swoich wydatków. Zastanów się, czy kolejny nowy przedmiot jest Ci faktycznie potrzebny.