Materace sprężynowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów materacy. Gwarantują dobry, komfortowy sen, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, układu odpornościowego, a także dla pozytywnego samopoczucia. Dobry sen znacząco poprawia jakość codziennego życia. Jak zbudowany jest materac sprężynowy i dlaczego warto wybrać go do swojej sypialni?

Materac sprężynowy – co charakteryzuje ten rodzaj materacy?

Najważniejszą cechą materacy sprężynowych jest ich wysoka elastyczność. Odpowiada za nią niezależna praca każdej umieszczonej wewnątrz materaca sprężyny. Sprężyny są kluczowym elementem konstrukcji tych materacy. Sprężynowy wkład jest otoczony z zewnątrz różnymi rodzajami pianek, w tym:

  • pianką Flexifoam – pianka poliuretanowa, która charakteryzuje się wysoką elastycznością i plastycznością,
  • pianką wysokoelastyczną – pianka, która dopasowuje się do ciała i zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa. Dzięki wysokiej sprężystości jest odporna na odkształcenia, charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością,
  • pianką Fusion – pianka łącząca cechy pianek wysokoelastycznych i konwencjonalnych. Jest podzielona na 7 stref twardości, które odpowiadają za wsparcie konkretnych części ciała,
  • pianką termoelastyczną – pianka, która reaguje na temperaturę ciała, wagę i pozycję, którą przyjmujemy w trakcie snu. Zapewnia wrażenie otulenia.

Niektóre materace marki Hilding, rekomendowanej marki materacy, charakteryzują się wzbogaconą konstrukcją wkładu. Dobrym przykładem jest materac Hilding Pasodoble. Po jednej stronie tego modelu producenci umieścili matę kokosową. Sprasowane włókna kokosowe, związane za pomocą sprężystego lateksu, zwiększają twardość materaca, jednocześnie zapewniając mu tak pożądaną dla komfortu elastyczność.

Po drugiej stronie tego materaca znajduje się naturalne włókno z agawy Sizal. Jest to bardzo wytrzymała warstwa, która również odpowiada za twardość materaca. Zarówno mata kokosowa, jak i naturalne włókno Sizal to przewiewne warstwy, które sprawiają, że wkład oddycha, a użytkownik materaca może cieszyć się zdrowym, komfortowym snem.

Wnętrze materaca chroni oddychający pokrowiec, który można zdjąć i wyprać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Ten i wiele innych produktów Hilding kupimy w sklepie w Bydgoszczy. Znajdź najbliższy punkt sprzedaży lub sprawdź ofertę online i zamów materac wprost do swojego domu.

Rodzaje materacy sprężynowych

Hilding - materace sprężynoweDwa najczęściej wybierane przez klientów rodzaje materacy sprężynowych to:

a) Materace kieszeniowe – to materace, w których każda sprężyna umieszczona jest w osobnej materiałowej kieszonce. Dzięki temu materac indywidualnie dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała jego użytkownika,

b) Materace multipocket – to materace, które charakteryzują się zwiększoną liczbą sprężynek przypadających na 1 metr kwadratowy materaca. To sprawia, że materace mają więcej niezależnych punktów podparcia i jeszcze lepiej reagują na naszą pozycję podczas snu. Idealnie dopasowują się do naszego ułożenia i pozwalają budzić się bardziej wypoczętym.

Wyróżnia się jeszcze materace bonelowe, najbardziej klasyczny model materacy sprężynowych. Choć są już coraz rzadziej kupowane, również mogą być atrakcyjną alternatywą dla wielu klientów. Jest to materac zbudowany z połączonych ze sobą sprężyn, które odpowiadają za jego wysoką elastyczność powierzchniową.

Jaki materac sprężynowy wybrać? Materac kieszeniowy jest odpowiedni dla osób, które mają lekki sen i nie chcą odczuwać ruchów partnera, aby nie wybudzać się i spać spokojniej. Jest świetną propozycją również dla seniorów (i nie tylko!) z dolegliwościami bólowymi, potrzebujących stabilnego podparcia dla swojego kręgosłupa. Szczególnie polecany jest materac Hilding Cha-Cha z 7 strefami zróżnicowanej twardości oraz pianką Velvet Touch po obu stronach wkładów, która odpowiada za sprężystość i odpowiednią twardość materaca.

Materac multipocket jest idealny dla par, zwłaszcza z dużą różnicą wagową, a także dla osób z wadami rozwojowymi układu ruchowego. Dobrą propozycją jest materac Hilding Makarena: gwarantuje doskonałe wsparcie dla poszczególnych partii ciała i uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.

Zalety i wady materacy sprężynowych

Materace na sprężynach są rekomendowane dla osób, które szukają materacy dopasowujących się do kształtu ciała. Jakie inne korzyści przemawiają za wyborem materaca sprężynowego?

  • trwałość i wytrzymałość,
  • siedem stref zróżnicowanej twardości materaca gwarantujących komfort snu, również dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem,
  • niezależna praca każdej sprężyny, niwelująca efekt „falowania” materaca – dzięki temu materac sprężynowy to doskonałe rozwiązanie dla par,
  • odpowiednia higiena snu dzięki specjalnej strukturze zewnętrznej pianki, która zapewnia dobrą wentylację wkładu materaca,
  • szeroka oferta materacy, również z dodatkowymi warstwami ochronnymi (np. z matą kokosową).

Ciężko znaleźć wady tych materacy, zwłaszcza kiedy wybierzemy produkty cenionej marki Hilding. Warto zainwestować i kupić wysokiej jakości materac, które wpływają na spokojny sen i lepsze zdrowie.

Materac sprężynowy – jaki rozmiar wybrać?

Zanim kupimy materac w Bydgoszczy, powinniśmy jeszcze poznać wskazówki, jak wybrać odpowiedni rozmiar materaca. Standardowa długość materacy to 200 cm i taka długość będzie odpowiednia dla większości osób.

Szerokość materacy jest bardziej zróżnicowana i wynosi od 80 do 180 cm. 80 cm to dobra szerokość dla nastolatka, smukłe dorosłe osoby wyśpią się na materacu o szerokości 90 cm. Osoby lepiej zbudowane powinny wybrać materac o szerokości 100-120 cm.

Jeśli szukamy materaca dla par, minimalna szerokość powinna wynosić 140 cm. Najczęściej wybieraną szerokością jest 160 cm. Pamiętajmy, że materac musi być idealnie dopasowany do wymiarów naszego łóżka.

Jaka twardość materaca sprężynowego będzie odpowiednia?

Na koniec podpowiemy, jaka twardość materaca poprawia jakość snu. Każdy potrzebuje indywidualnie dobranej twardości podłoża do spania. Zarówno za miękki, jak i za twardy materac nie będzie sprzyjać nocnej regeneracji. Tylko odpowiednia gęstość materaca zagwarantuje właściwe podparcie ciała w trakcie snu oraz odciążenie mięśni, tak istotne dla komfortowego odpoczynku.

Twardość materaca określają symbole: H1, H2, H3 oraz H4. Co oznaczają?

  • H1 oznacza materac miękki. Jest przeznaczony dla osób o masie ciała do 60 kg oraz dla dzieci. Przyniesie ukojenie również dla osób, które cierpią na różnego rodzaju urazy i spanie na twardszym podłożu wiąże się ze zwiększeniem dolegliwości bólowych,
  • H2 oznacza materac średnio miękki. Jest to najlepsza propozycja dla osób o wadze między 50 a 80 kg,
  • H3 oznacza materac średnio twardy. Powinny go wybierać osoby od 80 do 100 kg. Materace H2 i H3 są uznawane za najbardziej uniwersalne materace,
  • H4 oznacza materac twardy. Gwarantuje komfortowy sen dla osób powyżej 100 kg. Taki materac nie powoduje „zapadania się” ciała, tak jak byłoby to w przypadku zbyt miękkiego materaca sprężynowego.

Dzięki tym informacjom na pewno wybierzemy odpowiedni materac na sprężynach i każdego ranka obudzimy się wypoczęci!