We współczesnych czasach z każdej strony jesteśmy otoczeni nadmiarem informacji, zarówno tych prawdziwych, jak i niesłusznych, potocznie określanych “mitami”. Zdecydowanie najwięcej sprzeczności można zauważyć w dziedzinie medycyny. Nierzadko ulegamy zdrowotnym poradom, które w rzeczywistości nie są skuteczne, a niektóre z nich mogą nam nawet szkodzić. Mity powielane w internecie i innych źródłach komunikacji nie posiadają poparcia naukowego – często są przestarzałymi przekonaniami oraz niezweryfikowanymi wskazówkami. W tym artykule poznasz najpopularniejsze porady medyczne, w które nie warto wierzyć.
Witamina C jest dobra na przeziębienie
Choć witamina C odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, to nie istnieją dowody naukowe, które wskazywałyby na jej zdolność do leczenia przeziębienia. Co więcej, witamina C nie potrafi zapobiegać infekcjom. Jej regularne spożywanie ma tak naprawdę niewielkie korzyści, ponieważ dostateczną ilość tego składniku dostarczamy już w posiłkach. Jedynie osoby, które są narażone na ekstremalne warunki, takie jak sportowcy czy żołnierze, mogą czerpać większe zalety z suplementacji witaminy C. Mit ten rozpowszechnił się w latach 70. XX wieku, kiedy to dwukrotny laureat nagrody nobla Linus Pauling oświadczył, iż witamina C to cudowne lekarstwo na przeziębienie. Późniejsze badania nie poparły jednak skuteczności stosowania wysokich dawek tej witaminy.
Szczepionki powodują autyzm
Każde szczepienie wiąże się z wystąpieniem reakcji poszczepiennych, lecz wszystkie są poparte odpowiednimi badaniami naukowymi. Szczepionki, zwłaszcza te podawane dzieciom we wczesnym dzieciństwie, nie są szkodliwe, a już na pewno nie powodują autyzmu. Doniesienia o potencjalnym zagrożeniu związanym ze szczepieniem nie doczekały się rzetelnego potwierdzenia. Ich źródłem jest zazwyczaj badanie opublikowane w 1998 roku przez Andrew Wakefielda. Twierdził on, że szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka) może powodować autyzm. Szybko jednak okazało się, iż jego badania były fałszywe, a on sam dopuścił się poważnych nadużyć. Pomimo upływu czasu mit ten nadal można spotkać w internecie i wiele osób wciąż niesłusznie obawia się jakichkolwiek szczepień. Należy pamiętać, że szczepionki chronią nas przed groźnymi chorobami zakaźnymi, a na świecie każdego roku ratują miliony istnień.
Podczas ciąży trzeba jeść za dwoje
Przekonanie, że w czasie ciąży należy jeść podwójnie, to jedno z najbardziej niebezpiecznych mitów. Dlaczego? Gdyż takie założenie szybko może prowadzić do otyłości, a ta w okresie ciąży zwiększa ryzyko takich dolegliwości, jak zakrzepica czy zatorowość płucna. Oprócz tego nierzadko grozi przedwczesnym porodem oraz koniecznością wykonania cesarskiego cięcia. Kobieta oczekująca dziecka oczywiście posiada większe zapotrzebowanie kaloryczne, lecz w żadnym wypadku nie powinna podwajać porcji spożywanych posiłków. Przyjmuje się, że dopiero w drugim trymestrze ciężarna potrzebuje około 300-350 kcal więcej (taką dawkę można przyrównać do jednej przekąski czy jednego mniejszego posiłku). Natomiast w trzecim trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 450 kcal. Jednocześnie zakłada się, iż przyszła mama powinna raczej skupić się na jakości swojej diety, aniżeli znacznym zwiększaniu porcji posiłków. Podsumowując, w ciąży nie chodzi o ilość, ale o jakość jedzenia.
Cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci
Wśród rodziców i dziadków utwierdził się z kolei niesłuszny mit o tym, iż cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci. “Jeżeli Twoje dziecko szaleje, jest niegrzeczne, to z pewnością zjadło sporo słodyczy”. Nic bardziej mylnego! Oczywiście spożywanie słodkich przekąsek w nadmiarze nie jest dobre dla naszego zdrowia, lecz cukier nie posiada żadnego bezpośredniego związku ze wzrostem aktywności u dzieci. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców nie udało się wykazać, że obecność cukru w diecie wpływa na ludzkie zachowanie. To niesłuszne przekonanie jest spowodowane prawdopodobnie tym, iż słodycze są spożywane w ramach szczęśliwych uroczystości, np. urodzin, które budzą w dzieciach ekscytację. Zamiast obwiniać słodycze, lepiej skupić się na zdrowej i zrównoważonej diecie naszych pociech.
Poziom cholesterolu powinien być jak najniższy
Cholesterol często kojarzy się nam jako coś złego, coś, co prowadzi do problemów zdrowotnych w zakresie całego organizmu. Należy jednak wiedzieć, że jest to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu układów, a szczególnie kluczową rolę pełni w produkcji hormonów, witaminy D oraz kwasów żółciowych. Ponadto istnieją dwa typy cholesterolu: LDL (tzw. „zły” cholesterol) i HDL (tzw. „dobry” cholesterol). Każdy z nich powinien być zachowany na odpowiednim poziomie, abyśmy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem. Problemem nie jest zatem sam cholesterol, lecz jego niewłaściwy stosunek lub nadmiar. W żadnym wypadku nie powinniśmy dążyć do minimalizacji poziomu tej substancji. Oprócz tego należy wiedzieć, iż właściwa ilość cholesterolu zależy od indywidualnego stanu zdrowia oraz tego, czy pacjent miał już do czynienia z chorobami sercowo-naczyniowymi. Zamiast skupiać się na „jak najniższym poziomie”, warto dążyć do optymalnych wartości, które wspierają zdrowie serca i układu krążenia.
Detoksykacja organizmu jest konieczna
Mit o konieczności detoksykacji organizmu stał się popularny, zwłaszcza w kontekście licznych diet i suplementów reklamowanych jako środki oczyszczające. Jednak organizm ludzki posiada swoje własne, niezwykle efektywne mechanizmy detoksykacyjne, które skutecznie usuwają toksyny bez potrzeby stosowania specjalnych kuracji. Wcale więc nie jesteśmy zobowiązani do przeprowadzania jednodniowych głodówek czy innych restrykcyjnych diet. Wątroba, nerki, jelita oraz skóra samodzielnie potrafią oczyszczać organizm, o ile na co dzień dbamy o zrównoważone i zdrowe posiłki. Zdecydowanie nie kierujmy się chwilowymi efektami, które często są promowane przez celebrytów. Nieodpowiednie podejście na dłuższą metę prowadzi do osłabienia organizmu, aniżeli poprawy jego funkcjonowania.
O skutecznej detoksykacji organizmu decyduje również zdrowy sen poparty wysokiej jakości materacem od SleepMed. Pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-140×200/ oraz w sklepach w Bydgoszcz nie brakuje komfortowych produktów, które wspierają treściwy wypoczynek. Dowiedz się, jak zmienić twardość swojego materaca, aby cieszyć się snem na najwyższym poziomie:
Popularne metody zdrowotne, na które często natykamy się w internecie czy w telewizji, niekoniecznie są prawdziwe. Powinniśmy uważać na wszelkie informacje dotyczące zdrowia, ponieważ nawet jeden zły krok może być katastrofalny w skutkach. W szczególności powyższe “porady” wiążą się ze sporym zagrożeniem – zwróćmy uwagę na to, czy podświadomie nie stosujemy ich w swoim codziennym życiu.