Mąka to nieodłączny składnik wielu potraw i element przygotowywania smacznych wypieków. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca jednak uwagę na to, co faktycznie jest najlepsze dla ich zdrowia. Uwadze więc nie umyka też mąka. W sklepach możemy znaleźć wiele jej rodzajów, przez co nachodzą nas wątpliwości, która z nich będzie zdrowszym wyborem. Poszczególne warianty różnią się wartościami odżywczymi, smakiem, a także właściwościami kulinarnymi, ponieważ nie każdą mąkę możemy wykorzystać w danym przepisie. Która z nich jest najzdrowsza? Oto ranking mąk, które warto rozważyć, by wzbogacić swoją dietę!
Mąka pszenna pełnoziarnista
Mąka pszenna pełnoziarnista to jeden z najpopularniejszych rodzajów mąk. Podczas jej mielenia wykorzystuje się całe ziarna pszenicy, czyli łącznie z łuską, jądrem i kiełkiem. Dzięki temu mąka zawiera wiele otrębów, błonnika i minerałów. Dodając ją do potrawy, sprawiamy, że syci ona na dłużej. Mąka pszenna pełnoziarnista jest świetnym wyborem na co dzień, ponieważ wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom. Jest bogata w witaminy z grupy B, w tym w kwas foliowy, które wspierają funkcje metaboliczne i zdrowie układu nerwowego. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjna mąka typu 450-650. Jednak nie powinny z niej korzystać osoby na diecie niskostrawnej.
Mąka kukurydziana
Mąka kukurydziana wyróżnia się żółtawym zabarwieniem, gdyż jest pozyskiwana ze zmielonych ziaren kukurydzy bogatych w karotenoidy. Jej głównym atutem jest to, że nie zawiera glutenu, więc idealnie sprawdza się m.in. w przypadku osób chorujących na celiakię. Oprócz tego może pochwalić się właściwościami przeciwutleniającymi, które chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Mąka kukurydziana jest również dobrym źródłem błonnika, żelaza i witamin z grupy B, takich jak niacyna i tiamina. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i wspiera zdrowie układu pokarmowego. Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu do mąki pszennej pełnoziarnistej jest nieco bardziej kaloryczna (361 kcal na 100 g). Jej wartości odżywcze ceni się w kuchni meksykańskiej i południowoamerykańskiej. Jest wykorzystywana do produkcji pieczywa, makaronów, ciast czy tortilli.
Mąka gryczana
Mąka gryczana wyróżnia się ciemnobrązowym zabarwieniem i nadaje wypiekom charakterystycznego smaku, podobnego do kaszy gryczanej. Podobnie jak mąka kukurydziana, jest bezglutenowa, zawiera spore ilości przeciwutleniaczy oraz witamin B1 i B3. Dzięki swoim wartościom odżywczym jest polecana osobom dbającym o zdrową dietę, tak też więc może przeważać nad innymi rodzajami mąki. Gryka jest jedną z niewielu roślin, które są źródłem pełnowartościowego białka (to również idealna opcja dla wegetarian i wegan). Z kolei jej właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne pomagają wzmocnić naczynia krwionośne i obniżać poziom cholesterolu. Na 100 g mąki gryczanej mamy 335 kcal – wartość ta jest zbliżona do mąki pszennej pełnoziarnistej.
Dbając o swoje zdrowie, nie powinniśmy zapominać także o treściwym śnie na wygodnym materacu np. od Fit.4.Sleep. W salonach stacjonarnych w Bydgoszcz znajdziemy wiele doskonałych produktów wspierających regenerujący wypoczynek.
Mąka owsiana
Mąka owsiana to kolejny popularny wybór, któremu nie brakuje cennych właściwości odżywczych. Ten rodzaj mąki stanowi doskonałe źródło błonnika, białka i zdrowych tłuszczy. Jest jednak glutenowa. Choć sam owies nie zawiera w sobie glutenu, to podczas produkcji mąki może być nim zanieczyszczony. Osoby z celiakią powinny więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, aby kupować mąkę z odpowiednim oznakowaniem (przekreślonym kłosem). Mąka owsiana ma również mniej węglowodanów, ale nie oznacza to, że jest mniej kaloryczna! Dostarcza wielu witamin E, z grupy B, cynku, żelaza i wapnia. Wypieki z mąki owsianej nie zawsze wychodzą, dlatego warto do niej dodać nieco klasycznej mąki pszennej.
Mąka żytnia
Mąka żytnia przede wszystkim wyróżnia się tym, iż posiada charakterystyczny, lekko orzechowy i kwaśny smak. Nadaje specyficzny aromat wypiekom, a poza tym jest zasobna w witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez, fosfor i żelazo. Stanowi też źródło mikroelementów, takich jak miedź, cynk i mangan. Pewnie nie raz spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że mąka żytnia to “mąka fit”. Czy to prawda? W zasadzie tak, ponieważ mąka żytnia cechuje się najmniejszą kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Oznacza to, iż syci na długo i nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Posiada także wiele błonnika, który może pomóc w kontrolowaniu masy ciała. Mąkę żytnią wykorzystuje się jako składnik dietetycznych wyrobów, w tym pieczywa i zdrowych wypieków.
Mąka kokosowa
Mąka kokosowa to nieco mniej popularny wyrób, lecz zdecydowanie warto poznać jej wartości odżywcze. Jest ona produktem ubocznym, który powstaje przy wytwarzaniu napojów lub olejów kokosowych. Niegdyś była wykorzystywana jako dodatek do paszy dla zwierząt, ale zauważono, iż posiada wysoką zawartość błonnika i z tego powodu zaczęto korzystać z niej w przemyśle spożywczym. Mąka kokosowa wyróżnia się unikalnym smakiem, zawiera mało węglowodanów i jest bezglutenowa. Ponadto posiada wiele białka oraz tłuszczy. Jest unikalnym produktem na tle innych rodzajów mąk, ponieważ nie można jej zastąpić. Charakteryzuje się dużą higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wody. Przepisy z wykorzystaniem mąki kokosowej nie są przypadkowe, lecz specjalnie przygotowane pod jej właściwości. Dlatego też lepiej nie eksperymentować podczas przygotowania wypieku czy potrawy, jeśli nie posiadamy doświadczenia z tym rodzajem mąki.
Która mąka jest najzdrowsza? To zależy, co mamy na myśli pod tym pojęciem. Jeśli zwracamy uwagę na kaloryczność, bez wątpienia pojedynek wygrywa mąką żytnia, która dodatkowo posiada niski indeks glikemiczny. Z drugiej strony najwięcej wartości odżywczych zawiera mąka pełnoziarnista oraz owsiana. To w nich znajdziemy wiele witamin i minerałów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto w swojej diecie uwzględnić kilka rodzajów mąk, aby była ona różnorodna i dobrze zbilansowana.
Przeczytaj także: Sennik Koty: Rozszyfruj Tajemnicze Przesłania Twoich Snów