Kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, które nasila się w obecności zwierząt? To może być oznaka alergii na sierść zwierząt. Nierzadko objawy obejmują jeszcze więcej nieprzyjemnych dolegliwości. Jak dokładnie rozpoznać alergię na sierść zwierząt i czy można ją wyleczyć? Dowiedz się więcej!
Jaka jest przyczyna alergii na sierść?
W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z alergiami. Często dotyczą one uczulenia na sierść zwierząt. Najbardziej powszechna jest alergia na sierść psa lub kota, jako że to pupile, które najczęściej występują w naszym domach. Może jednak wystąpić również uczulenie na sierść królika, świnki morskiej czy nawet piór ptaków domowych. Warto mieć na uwadze, co dokładnie jest wyzwalaczem nieprzyjemnych objawów alergii. Choć powszechnie mówi się, że alergen to sierść, w rzeczywistości chodzi o białka zwierzęce, które występują w naskórku, pocie, łoju czy ślinie zwierząt. Jeśli posiadamy zwierzaka, nawet dbając o wysoki poziom czystości, nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się alergenów. Na skutek kontaktu z tymi elementami nasz organizm wywołuje reakcję układu odpornościowego, która przyczynia się do zwiększonego wydzielania śluzu. W ten sposób powstaje wiele negatywnych dolegliwości, w tym trudności z oddychaniem.
Jakie są objawy alergii na sierść zwierząt?
Towarzystwo zwierzaków to dla wielu osób największa przyjemność. Pupile dostarczają wiele radości i powodów do śmiechu. Niestety, ci, którzy mają alergię na ich sierść, nie mogą w pełni cieszyć się ich obecnością. Powoduje bowiem ona, że doświadczają różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Z tego powodu przebywanie w pobliżu zwierzaka może być naprawdę uciążliwe. Główne objawy alergii to częste kichanie oraz zatkany nos, który utrudnia swobodne oddychanie. Występują również napady kaszlu i nieprzyjemne drapanie w gardle. Oprócz tego oczy ulegają łzawieniu, a do tego pojawia się silne swędzenie. Zmusza to do częstego pocierania oczu, które może doprowadzić do poważnych okulistycznych powikłań. Nierzadko powieki ulegają obrzękowi. Na skutek reakcji alergicznej może dojść ponadto do wystąpienia pokrzywki oraz świądu skóry.
W poważnych przypadkach kontakt z alergenem może przyczynić się nawet do poważnego obrzęku krtani, duszności czy wstrząsu anafilaktycznego, który prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować objawów alergii.
Jak zdiagnozować alergię na sierść zwierząt?
Jeśli zauważymy, że w pobliżu zwierząt doskwierają nam przykre objawy, nie bagatelizujmy tego. Uczulenie na sierść może bowiem skutecznie obniżyć jakość naszego życia. Aby upewnić się, czy rzeczywiście zmagamy się z tym problemem, należy udać się do lekarza, który zleci nam wykonanie testów alergicznych. Polegają one na nakłuciu skóry pacjenta w różnych miejscach, gdzie następnie wprowadza się alergeny, aby mogły przedostać się do krwi. Po odczekaniu kilkunastu minut sprawdza się odczyn. Sprawdza się również, czy pojawiło się zaczerwienienie czy swędzenie. Na podstawie tego możliwe jest zdiagnozowanie alergii i odpowiednie dobranie leków.
Jak leczyć alergię na sierść zwierząt?
Nie można ukryć, że alergia na sierść, tak jak każdy rodzaj uczulenia, może być źródłem sporej frustracji. Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom z tym związanym, warto podjąć leczenie. Podstawą będą leki przeciwhistaminowe, dzięki którym receptor histaminowy, który wywołuje alergie, jest blokowany. W ten sposób możemy skutecznie wyeliminować swędzenie, kaszel, kater czy łzawienie oczu. Warto uważać na skutki uboczne, które mogą pojawiać się po zażyciu podobnych suplementów. Mowa między innymi o bardzo silnym uczuciu senności. Z racji tego, że alergię na sierść wywołują alergeny wziewne, całkowite usunięcie ich ze swojego otoczenia może być trudne. Dobrze jednak maksymalnie zredukować kontakt z nimi. Jeśli jednak marzy nam się pupil, wybierzmy takiego psa, który ma włosy zamiast sierści i nie przyczynia się do pojawienia się uczulenia.
Higiena snu a alergia na sierść zwierząt
Jeśli zmagamy się z alergiami, są kwestie, na które musimy szczególnie zwrócić uwagę. Jedną z nich jest zadbanie o wysoki poziom higieny snu. Gdy się o to nie zatroszczymy, może okazać się, że negatywne objawy przeszkadzają nam nie tylko w codziennym życiu, ale i w uzyskaniu jakościowego wypoczynku. Napady kaszlu czy kichania mogą skutecznie uniemożliwić nam pełne zrelaksowanie się. Aby tego uniknąć, musimy upewnić się, że nasze łóżko to strefa wolna od szkodliwych alergenów, które wywołują podobne nieprzyjemności. Jak to zrobić? Należy przede wszystkim pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkurzaniu sypialni. Wiele drobnoustrojów osiada na meblach, dlatego nie wolno doprowadzić do ich nagromadzenia się. Uwzględnijmy ponadto odkurzanie materaca, które powinniśmy wykonywać regularnie.
Oprócz tego warto zainwestować w takie artykuły sypialniane, które cechują się właściwościami antyalergicznymi. Oznacza to, że nie przyciągają ani alergenów, ani bakterii, kurzu czy roztoczy, które mogłyby obniżyć poziom higieny. Poza tym charakteryzują się znakomitą oddychalnością i przewiewnością, dzięki czemu gwarantują czyste i świeże otoczenie snu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza powoduje również, że nie musimy obawiać się nagromadzenia wilgoci, które mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Gdzie znaleźć produkty o podobnym działaniu? Odwiedźmy sklep stacjonarny Bydgoszcz, a do tego zapoznajmy się z artykułami z kategorii https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-160×190/, które wykorzystują jakościowe komponenty i innowacyjne rozwiązania.
Dla osób, które kochają zwierzęta i lubią przebywać w ich towarzystwie, alergia na ich sierść jest wyjątkowo dokuczliwa. Wywołuje bowiem szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kichanie, łzawienie oczu, kaszel czy nawet ból brzucha. Aby zniwelować te objawy, należy ograniczyć kontaktu ze zwierzętami, przyjmować leki histaminowe lub zdecydować się na odczulanie.
Przeczytaj także: Sennik pociąg – zgłębiamy tajemnice Twoich marzeń sennych