Każdy z nas zmaga się z różnymi emocjami. Niekiedy się zdarza, że uczucia, które doświadczamy, są tak silne, że nie umiemy sobie z nimi poradzić. W tym przypadku pomóc nam może samoregulacja. Dzięki niej możemy łatwiej zapanować nad swoimi reakcjami i lepiej je zrozumieć.

Na czym polega regulowanie emocji?

Regulacja emocji to szeroki termin. Obejmuje bowiem wszystkie czynności, które podejmujemy w celu konfrontacji z emocjami, które mają negatywny lub zbyt intensywny charakter. Warto mieć na uwadze, że reakcje emocjonalne to zupełnie naturalny proces, który stanowi jeden z mechanizmów adaptacyjnych. Emocje dostarczają nam różnych informacji o naszym samopoczuciu i podejściu do otoczenia, w którym się znajdujemy. Emocje to coś, co po prostu musimy poczuć. W niektórych przypadkach jednak nadmierne ich występowanie może wiązać się z negatywnymi skutkami. Jeśli nie potrafimy sobie z nimi poradzić, może się okazać, że narazimy się na długotrwałe występowanie stanu emocjonalnego, na przykład złości czy lęku.

Jak prawidłowo regulować emocje?Dzięki regulacji emocji możemy poprawnie zinterpretować odczuwane przez nas uczucia, a także wybrać, jak chcemy sobie z nimi poradzić. W ten sposób możemy uniknąć gwałtownych reakcji czy impulsywnych zachowań. To my mamy kontrolę nad emocjami, a nie na odwrót. Taka postawa jest przykładem wysokiej samoświadomości i inteligencji emocjonalnej. Regulowanie emocji może nastąpić poprzez inicjowanie, modyfikowanie, podtrzymywanie doświadczenia czy ekspresję emocji. To umiejętność, która może przynieść nam wiele korzyści. Dzięki niej możemy uniknąć zaburzeń regulowania emocji, które nierzadko występują przy chorobach psychicznych, takich jak depresja bądź zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Z czego wynikają trudności z regulacją emocji?

Nie ma wątpliwości, że regulacja emocji to cenna zdolność. Dla niektórych osób jej rozwinięcie może jednak być wyjątkowo trudne. Często wynika to z nieprawidłowych wzorców, jakie stawiali przed nami nasi rodzice. To właśnie w dzieciństwie uczymy się schematów i radzenia sobie z emocjami. Jeśli nasze wzory były nieprawidłowe lub toksyczne, w dorosłości będziemy musieli włożyć dwa razy więcej pracy, aby się ich pozbyć. Zaburzenia regulowania emocji objawiają się na różne sposoby. Nierzadko występuje brak elastyczności regulacji emocjonalnej. Polega to na wybraniu danego mechanizmu obronnego, który stosujemy nawet wtedy, gdy sytuacja wymaga od nas innej reakcji. Może to być na przykład milczenie i zamykanie się w sobie, kiedy coś nas zdenerwuje lub zasmuci. Pojawia się też niedojrzałość struktur, czyli powtarzanie opanowanych zachowań nawet mimo tego, że nie są dostosowane do naszego wieku. Mowa tu na przykład o wybuchaniu płaczem, gdy druga osoba nam czegoś odmówi. Trudności z regulacją emocji w ogromnym stopniu opierają się na ich tłumieniu, gdy powinniśmy o nich mówić.

Odczuwanie emocji

Dla wielu osób fakt, że emocję należy odczuwać, jest oczywisty. Niestety, ci, którzy zmagają się z zaburzeniami regulacji emocji, świadomie nie pozwalają sobie na doświadczanie różnych przeżyć. Jest to bardzo niewskazane, ponieważ w ten sposób odbieramy sobie szansę na zdrowe poradzenie sobie z uczuciem, które po czasie umożliwi nam odpuszczanie go. Kiedy odczuwamy silny smutek, naturalną reakcją emocjonalną będzie płacz. Dajmy sobie możliwość wypłakania się i przeżycia tej emocji – dzięki temu poczujemy się o wiele lepiej.

Rozmowa z drugą osobą

Niezwykle pomocną aktywnością w regulacji emocji będzie rozmowa z drugą osobą. Jeśli doświadczamy jakiejś przykrości, zwróćmy się do bliskich po wsparcie i poprośmy ich o wysłuchanie. W przypadku, w którym odczuwamy złość z powodu czegoś, co ktoś zrobił, powiedzmy mu o tym. W ten sposób zapobiegniemy tłumieniu emocji i nauczymy się poprawnie komunikować swoje odczucia. Zyskamy też szansę na to, aby przećwiczyć nasze reakcje – unikajmy krzyku czy niepotrzebnego uniesienia się. Postarajmy się inaczej rozwiązać daną sytuację.

Relaksacja i techniki oddechowe

Relaksacja i techniki oddechowe to metody, które pomogą nam przede wszystkim w regulacji złości. Nie można ukryć, że to bardzo silna emocja, z którą czasem może być trudno nam sobie poradzić. Złość może wystąpić z różnych powodów. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zdystansować się od jej źródła i powstrzymać gwałtownych reakcji. Chociaż przysłowiowe “wyżycie się” może przynieść pewną ulgę, to na dłuższą metę nie będzie najbardziej efektywną techniką. Złapanie oddechu i próba uspokojenia się może okazać się o wiele skuteczniejsza. Stawiając na techniki oddechowe, zachęcamy umysł do wyciszenia się. Nie karmimy go negatywnymi myślami, które nie mają żadnej wartości. Możemy w ten sposób uspokoić oddech oraz bicie serca, które w przypadku odczuwania złości często jest przyspieszone. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam dojść do siebie.

Aby wykonać relaksację, warto udać się do miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Następnie musimy zamknąć oczy i głęboko oddychać. To da nam szansę na to, aby zajrzeć w głąb siebie i lepiej zrozumieć swoje emocje. Relaksacja sprawdzi się szczególnie wieczorem, przed zaśnięciem. Jeśli wtedy poradzimy sobie z negatywnymi uczuciami, nie będziemy ryzykować, że następnego dnia wciąż będą nam towarzyszyć. Chcąc stworzyć sobie idealne warunki do relaksacji, zainwestujmy w wygodny materac, który zagwarantuje nam wysoki poziom komfortu. Ważne, aby był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Model dla nas możemy odnaleźć w sklepie stacjonarnym Bydgoszcz lub na stronie internetowej https://fit4sleep.pl/.

Samoregulacja to bardzo przydatna umiejętność. Wiedząc, jak prawidłowo regulować emocje, możemy zapobiec nadmiernym reakcjom i lepiej zrozumieć swoje uczucia. Nie doprowadzimy do sytuacji, w której długotrwałe stany emocjonalne przejmą nad nami kontrolę.

Przeczytaj także: Jak wybrać materac dla pary? Poradnik dla dwojga