Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem to podstawa relacji. To właśnie dzięki temu możemy zbudować i pogłębić łączącą nas więź. Warto jednak dopilnować, aby czas, który wspólnie spędzamy, był wykorzystany w ciekawy i jakościowy sposób. Poznaj pomysły na wspólne zajęcia z dzieckiem!
Dlaczego czas spędzony z dzieckiem jest ważny?
Należy pamiętać o tym, że tak jak każda inna, relacja między rodzicem a dzieckiem też powinna być pielęgnowana. Jeśli zależy nam na tym, aby łącząca nas więź była silna i głęboka, musimy się postarać. Wspólne spędzanie czasu to jeden z najlepszych sposobów, który może nam to zapewnić. Przebywając z kimś, możemy realnie zacieśnić nasze powiązanie. Co więcej, jako rodzice musimy mieć na uwadze to, że jeśli już od najmłodszych lat dopilnujemy tego, aby poświęcać dziecku uwagę, zaprocentuje to w przyszłości – łatwiej będzie nam się dogadać i porozumieć nawet wtedy, gdy nasza pociecha będzie już starsza. Wynika to z tego, że jeśli wykonujemy zajęcia wspólnie z dzieckiem, ono odczuwa, że jest kochane i doceniane. Widzi, że jest ważne dla rodzica, który dla niego rezygnuje z dodatkowych obowiązków czy innych spraw. Wzrasta też w nim poczucie bezpieczeństwa – uświadamia sobie, że zawsze będzie mogło się zwrócić do swojego opiekuna. Mimo tego, że towarzyszymy dziecku w codziennych okolicznościach, na przykład przed szkołą, wtedy często spieszymy się i myślimy o innych rzeczach, a nie o tym, aby skupić się na naszej pociesze. Taki czas nie jest zatem jakościowy. Za to w momencie, w którym jesteśmy wolni i możemy poświęcić swoją uwagę w pełni, będziemy mogli też odczuć większą satysfakcję i wiele zauważyć na temat swojego dziecka. Wspólne spędzanie czasu to bowiem idealna okazja do tego, aby lepiej się poznać i zobaczyć, jak funkcjonujemy w nowych warunkach. Nie ma wątpliwości, że taka wiedza dużo nam da. Przebywanie razem ponadto zaowocuje zwiększonym poczuciem przynależności i przyniesie też wiele radości zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Zadbaj o komfort
Komfort dziecka powinien być zawsze naszym priorytetem. Nie zmuszajmy dziecka do robienia czegoś, na co nie ma ochoty. Jeśli na początku nie jest zainteresowane spędzaniem czasu w niestandardowy sposób, powinniśmy zacząć od takich aktywności, które przypadną mu do gustu, nawet jeśli będzie to oznaczało korzystanie z telefonu czy komputera. Pamiętajmy też o tym, że niechęć dziecka może mieć różne przyczyny. Jeśli jest zmęczone i mrukliwe, na pewno nie będzie zbyt chętne do próbowania nowych rzeczy. Aby uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy upewnić się, że każdego dnia nasze dziecko może w pełni wypocząć. Należy dopilnować, aby podłoże, na którym śpi, było dobrze dopasowane i komfortowe. To bowiem główny czynnik, który decyduje o tym, czy możemy się rozluźnić. Ważne, aby zadbać o to też u najmłodszych. W ich przypadku jest to szczególnie ważne, jako że nieodpowiednia powierzchnia snu może nawet doprowadzić do wytworzenia się wad postawy. Wybierając materac, weźmy pod uwagę różne kwestie i upewnijmy się, że dany model spełnia oczekiwania. W sytuacji, w której dziecko jest jeszcze małe i od czasu do czasu śpi z rodzicem, warto postawić na większy model, który zapewni optymalną wygodę, jak na przykład produkty z kategorii https://sennamaterace.pl/109-materace-80×200.
Wspólne czytanie
Od dawna wiadomo, że książki to świetne narzędzia do ćwiczenia kreatywności i wyobraźni. Okażą się niezwykle przydatne zwłaszcza dla dzieci, u których zdolności te jeszcze się kształtują. Oswajanie się z tekstem może też znacząco pomóc z nauką pisania i czytania. Widzimy zatem, że wspólne czytanie to idealny pomysł na spędzenie czasu razem. Wybierzmy taką lekturę, która zaciekawi nasze pociechy i zmusi ich do skupienia uwagi. Książka to świetna alternatywa dla telefonu. Warto wdrożyć wspólne czytanie wieczorem, przed snem. Jeśli dziecko wybierze książkę, a nie ekran, zyskają na tym jego oczy, które nie będą cierpieć przez emitowanie niebieskiego światła. To też sprawi, że zdecydowanie łatwiej będzie mu zasnąć.
Gotowanie
Kto nie lubi zapachu świeżo przyrządzonych potraw? Nawet najmłodsi nie będą umieć się mu oprzeć. Wykorzystajmy to i zachęćmy nasze pociechy do spędzenia czasu z nami w kuchni. Możemy zaangażować ich w przygotowywanie obiadu lub kolacji. Dzięki temu poczują, że mają ważne zadanie do wykonania i się mu oddadzą. Będzie to też wspaniała okazja, aby wypróbować nowe czynności i przekonać się, na czym właściwie polega gotowanie. Przyrządzanie potraw nauczy ich samodzielności, zaradności, ale i współpracy z innymi. Może się okazać, że zaczną bardziej szanować jedzenie, ponieważ będą już wiedzieć, ile pracy wymaga jego przygotowanie.
Artystyczne zajęcia
Jeśli mamy trochę wolnego czasu, na pewno nie pożałujemy spędzenia go na artystycznych aktywnościach. Sztuka uczy kreatywności, pomysłowości, a do tego rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie. To idealna rzecz dla dzieci, które dopiero uczą się, jak postrzegać świat. Dzięki twórczym działaniom będą mogli spożytkować swoją ciekawość. Możemy zacząć na przykład od malowania farbami — w ten sposób nasza pociecha zdobędzie umiejętność łączenia kolorów. Z czasem warto przejść do kolorowanek, wycinanek czy lepienia z gliny, które wymagają więcej dokładności. Świetnym pomysłem będzie przygotowanie sezonowych ozdób, które potem będziemy mogli powiesić w naszym domu, aby pokazać dzieło naszych dzieci.
Czas na świeżym powietrzu
Nie można ukryć, że szczególnie korzystne dla najmłodszych będzie spędzanie czasu na zewnątrz. Udajmy się jednak na podwórko razem z nimi – dzięki temu nawet chętniej wyjdą się pobawić! Na zewnątrz jest bardzo wiele rzeczy do zrobienia. Ci, którzy przepadają za aktywnością fizyczną, chętnie poświęcą się skakaniu na trampolinie, zabawie w berka czy grze w piłkę. Jeśli naszą pociechę szczególnie interesuje świat przyrody, zabierzmy ją na spacer do lasu, gdzie będzie mogła swobodnie przyjrzeć się różnym roślinom i zwierzętom.
Warto poznać sposoby na ciekawe i kreatywne zajęcia dla dzieci. Dzięki pomysłowym i angażującym zabawom możemy nie tylko odciągnąć najmłodszych od ekranu telefonu czy komputera, ale też skutecznie pogłębić łączącą nas więź. Na pewno będziemy chcieli to wykorzystać!