Zatkany nos, kichanie, swędzenie i pieczenie oczu to najczęstsze objawy uczulenia na sierść. Na przewlekłe choroby alergiczne cierpi coraz więcej Europejczyków, a uczulenie na konie, psy, koty czy świnki morskie (a w zasadzie na ich sierść) pojawia się coraz częściej. Czy alergik może komfortowo funkcjonować, mieszkając z pupilem? Jeśli ten problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, koniecznie poznaj nasze rady!

Alergia na sierść – jakie zwierzęta uczulają?

Czynnikiem wywołującym objawy alergii jest specyficzne białko, które znajduje się w gruczołach wydzielniczych zwierząt. Najwięcej jest go w moczu, ślinie, surowicy oraz w naskórku. Sierść stanowi jedynie nośnik alergenów. Właśnie dlatego teoria dotycząca tego, że zwierzaki bez sierści nie uczulają, jest mitem. Kupno bezwłosej świnki morskiej lub kota sfinksa wcale nie rozwiąże problemu, a więc może go pogorszyć! Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny masz uczulenie na sierść, objawy w towarzystwie łysych ras będą się nasilały. Skóra, na której nie ma włosów, wydziela natłuszczające sebum, w którym alergeny czują się jak w raju.

Wiele osób uważa, że koty i psy nieposiadające podszerstka nie wywołują uczuleń. W tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy. Pies o bujnym podszerstku może wywołać mocniejsze objawy niż ten, który tego podszerstka nie ma. Poza tym warto wiedzieć, że koty uczulają zdecydowanie mocniej niż psy ze względu na to, że ich białka są lekkie i szybciej się przemieszczają. Warto wziąć to pod uwagę planując przygarnięcie zwierzaka i podjęcie leczenia alergii.

Najczęstsze objawy alergii na sierść

Czy można wyleczyć alergię na sierść?Uczulenie na sierść objawia się w reguły podobnie u wszystkich osób zmagających się z alergią. Możliwe jest wyróżnienie listy konkretnych i powtarzalnych objawów.

  • Katar – najczęściej ma wodnistą postać, co stanowi reakcję na zapalenie śluzówki w nosie. Często poza katarem pojawia się swędzenie w nosie, a oddychanie staje się utrudnione.
  • Pokrzywka – swędzenie skóry i rumieniowo-obrzękowe zmiany są bardzo uciążliwe i wymagają stosowania leków przeciwalergicznych.
  • Swędzenie oczu – często towarzyszy mu pieczenie i łzawienie. Wiele osób wówczas pociera oczy, co jeszcze bardziej pogarsza samopoczucie i sprawia, że dyskomfort się zwiększa.
  • Kaszel i ból gardła – najczęściej ma formę swędzenia i częstego odchrząkiwania, poczucia zalegania czegoś w gardle.

Należy pamiętać o tym, że ignorowanie tych objawów jest bardzo złą strategią! Na dłuższą metę nieleczona alergia może prowadzić do pojawienia się chorób układu oddechowego lub zaostrzenia przebiegu już istniejących schorzeń. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą – np. w Bydgoszczy, wykonanie badań i podjęcie leczenia.

Alergia na sierść – diagnoza i dalsze postępowanie

Pierwszym krokiem, który należy podjąć jeśli zaobserwujesz u siebie lub swojego dziecka, wskazane powyżej objawy, powinno być udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Prawdopodobnie wypisze receptę na leki antyhistaminowe, dzięki którym możliwe będzie skuteczne złagodzenie objawów uczulenia. Czasem elementem doraźnego leczenia jest też włączenie kortykosteroidów, które mają zniwelować katar. Nie wszystkie leki przeciwalergiczne, są na receptę. Często można kupić je bez niej, a ich ceny z reguły są dość przystępne.

Później konieczne jest zapisanie się do alergologa w celu wykonania testów diagnostycznych. Na niewielkie nacięcia w skórze wprowadzane są alergeny i na podstawie reakcji skórnej lekarz stawia diagnozę. Innym sposobem może być wykonanie badań krwi i określenie poziomu przeciwciał.

Po postawieniu diagnozy konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych, łagodzących alergię. Najprostszym sposobem jest po prostu unikanie przebywania w pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli w domu już mieszka czworonożny członek rodziny, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych. Przede wszystkim, zwierzak nie powinien mieć wstępu do sypialni. Materac i akcesoria takie, jak poduszki warto wymienić na nowe. W sklepie internetowym www.sleepinghouse.pl, a także w asortymencie marki Hilding.pl, można znaleźć wiele różnych produktów, które można łatwo utrzymywać w czystości.

Czy odczulanie jest skuteczne?

Podstawowym sposobem leczenia alergii na sierść jest odczulanie, czyli immunoterapia. Cały proces trwa mniej więcej 3 lata, a jego działanie opiera się na podawaniu alergenu podskórnie. Leczenie podzielone jest na kilka etapów. Pierwszy z nich trwa około 3 miesięcy, a podczas niego pacjent otrzymuje zastrzyk z coraz wyższą dawką alergenu co tydzień. Później częstotliwość wizyt znacznie się zmniejsza, a odstępy wynoszą z reguły od 4 do 6 tygodni.

Niestety w praktyce skuteczność odczulania na alergeny zwierzęce nie jest najwyższa i znacznie odbiega od efektywności notowanej w przypadku odczulania na pyłki, trawy, a nawet roztocza kurzu domowego. Wyższa skuteczność dotyczy też odczulania na sierść kotów, niż psów. Należy mieć świadomość tego, że terapia przeciwko uczuleniom nie jest refundowana przez NFZ i cały proces trzeba sfinansować z własnej kieszeni.

Należy też mieć świadomość tego, że nawet decydując się na immunoterapię, konieczne jest dbanie o zachowanie w domu higienicznych warunków i zminimalizowanie kontaktu z alergenami. Regularne pranie, odkurzanie i mycie wszelkich powierzchni to podstawowe czynności, będące elementem codziennej rutyny osób zmagających się z alergią.

Objawy uczulenia na zwierzęta są bardzo dokuczliwe. Osoby zmagające się z taką alergią powinny bardzo dobrze zastanowić się nad przygarnięciem jakiegokolwiek zwierzęcia, a po podjęciu decyzji, zdecydowanie warto podjąć się immunoterapii.